Lek danskog Novo Nordiska 'wegovy' napravio je pravu pometnju na tržištima i u danskoj ekonomiji ali za registraciju ovog sredstva za mršavljenje u Srbiji i dalje nije podnet zahtev, te na tržište u Srbiji on trenutno nema uticaja. Lek istog sastava koji je namenjen samo dijabetičarima jeste dostupan u Srbiji – ali je stvorilo niz problema.
"Lek zaštićenog naziva wegovy nije registrovan u Srbiji i nije podnet zahtev za stavljenje leka na Listu lekova," navode iz Republickog fonda za zdravstveno osiguranje za Bloomberg Adriju. S druge strane, oni dodaju da se na listi lekova nalazi ozempic i on se u potpunosti izdaje na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za indikaciju koja se odnosi na lečenje dijabetesa tip 2 sa određenim medicinskim kriterijumima koje je predložila nadležna Republička stručna komisija za oblast dijabetesa.
Kao i 'wegovy', i 'ozempic' proizvodi Novo Nordisk a iz kompanije za Bloomberg Adriju objašnjavaju da je glavna razlika to što je 'wegovy' lek za mršavljenje a ozempic je namenjen dijabetičarima.
Opširnije
Danski Novo Nordisk nadrastao domaću ekonomiju, ide ka evropskom vrhu
Moguće je da Novo Nordisk postane najveća evropska firma, kao što je finska Nokia bila pre dve decenije.
12.08.2023
Prodaja Galenike u Srbiji skočila za desetinu, izvoz u EU za 40 odsto
Farmaceutska kompanija Galenika saopštila je da od početka 2023. beleži rast u svim segmentima poslovanja.
18.07.2023
AstraZeneca na korak do leka protiv raka, investitori sumnjaju
Lek je u kliničkim ispitivanjima pokazao statistički značajno poboljšanje u odnosu na standardnu hemoterapiju.
03.07.2023
Vlasnik Hemofarma ulaže 30 miliona evra u Srbiji u 2023.
Nemačka STADA je od 2006. godine uložila više od 400 miliona evra u Hemofarm.
29.03.2023
AstraZeneca teži da bude najbrže rastući proizvođač lekova protiv raka
Proizvođač lekova iz Velike Britanije je od 2014. dodao sedam novih lekova protiv raka.
12.09.2022
"Razlika je u nameni odnosno indikacijama. Ova dva brenda kompanije Novo Nordisk imaju različite indikacije. Prvi je namenjen lečenju gojaznosti, dok je ozempic registrovan za lečenje dijabetesa tip 2 i u tom procesu ima svoje precizno definisano mesto," navode iz kompanije.
'Wegovy' došao je u centar pažnje ovog meseca pošto su pozitivna očekivanja performansi leka dovela do velikog skoka akcija danske farmaceutske firme. Naime, iz kompanije su 8. avgusta objavili da wegovy nema samo estetske prednosti već i da smanjuje rizik od infarkta kod odraslih gojaznih osoba za 20 odsto.
Cena akcija kompanije Novo Nordisk skočila je 17 odsto od 7. avgusta pošto su investitori pohrlili da ulažu u tu firmu. Tako je ona postala druga najvrednija kompanija u Evropi sa značajno većom tržišnom kapitalizacijom od industrijskih rivala.
Istovremeno, veliki rast tražnje u danskoj farmaceutskoj industriji pogurao je celu dansku privredu. Danski bruto domaći proizvod porastao je 0,2 odsto u drugom kvartalu u odnosu na prva tri meseca ove godine.
"Proizvodnja u farmaceutskoj industriji bila je toliko ogromna da je povukla celu ekonomiju na gore. Bez toga, slika bi verovatno bila potpuno drugačija," rekao je Palle Sorensen, glavni analitičar kompanije Nykredit A/S.
Uticaj velikog uspeha Novo Nordiska na ekonomiju Danske toliko je velik da su iz Danske Banka naveli da postoji direktna veza između toga i odluke centralne banke Danske da manje smanji kamatne stope od Evropske centralne banke.
Rast farmaceutske industrije verovatno će dodatno poboljšati spoljni bilans Danske i ojačati dansku krunu. Tako će prinuditi centralnu banku da proširi strane devizne rezerve i da poveća razmak kamatnih stopa u srednjem roku, naveli su iz Danske Banka.
Koja je razlika između lekova wegovy i ozempic?
Inače, i 'wegovy' i 'ozempic' u osnovi čini supstanca semaglutid. Međutim, razlikuju se u dozama.
Sama činjenica da im je sastav isti napravio je veliku pometnju ranije ove godine na tržištu. Naime, 'ozempic' je postao hit u Holivudu kao sredstvo za mršavljenje što je onda nateralo i mnoge u Srbiji koji žele da izgube višak kilograma da krenu da ga koriste.
Problem koji je postojao sa snabdevanjem ozempicom rešen je i već neko vreme pacijenti ne ukazuju na nestašicu, izjavila je za Bloomberg Adriju Bojana Marković, predsednica Udruženja za borbu protiv dijabetesa "Plavi krug". Marković dodaje da je od maja situacija pod kontrolom a da je do skoka tražnje početkom godine došlo pošto se na društvenim mrežama proširila informacija o ozempicu kao leku pomoć kog je moguće izgubiti kilograme.
Upravo tako je na domaćem tržištu bilo došlo do nestašice leka ozempic.
"U jednom periodu smo imali situaciju da nisu bile raspoložive dovoljne količine ovog leka u apotekama za osigurana lica koja su imala potrebu za ovim lekom i tada smo zahtevali od nosioca dozvole, odnosno od dobavljača, da poveća količine leka koje se uvoze u Srbiju," kažu iz RFZO.
"Takođe smo poslali dopis svim zdravstvenim ustanovama, uključujući i apoteke da se lek ozempic može propisivati i izdavati samo za lečenje dijabetesa tip 2 i da je svako propisivanje i izdavanje ovog leka koje se ne odnosi na lečenje dijabetesa u suprotnosti sa odredbama zakona i podzakonskih akata, a upravo sve u cilju sprečavanja zloupotrebe ovog leka za druge indikacije, za koje nije registrovan, a što je doprinelo boljoj dostupnosti ovog leka pacijentima obolelim od dijabetesa tip 2," dodaju.
'Ozempic' je stavljen na listu lekova RFZO počev od juna 2022. godine i projekcija nadležne Republičke stručne komisije bila je da će se na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja lečiti oko 7.000 pacijenata obolelih od dijabetesa. Međutim, ne postoje tačni podaci o tome koje količine bi zadovoljile tražnju u Srbiji.
Iz kompanije Novo Nordisk napominju da postoje planovi da i lek protiv gojaznosti 'wegovy' dođe u Srbiju (što bi zasigurno dodatno rasteretilo tražnju za ozempicom) ali kada se ovaj lek može očekivati u Srbiji nije poznato.
"Kompanija Novo Nordisk posvećena je da kao i do sada, zdravstvenom sistemu Srbije obezbedi najmodernije terapije za lečenje gojaznosti, dijabetesa i drugih hroničnih bolesti. Možemo da potvrdimo da postoje planovi da lek postane dostupan i u Srbiji, ali u ovom trenutku ne možemo da procenimo vremenske rokove u kojima je to moguće da se desi, jer je uvođenje leka na tržište složen proces koji zavisi od mnogih faktora," rekli su iz kompanije za naš portal.