Evropska komisija je odobrila lek protiv raka "tevimbra" kompanije BeiGene Ltd., što ga čini prvim lekom te vrste razvijenim u Kini koji je postao dostupan na profitabilnom zapadnom tržištu koje broji sve više kompanija.
Uprkos odobrenju, BeiGene i švajcarski Novartis AG su zajedno prekinuli partnerstvo koje su sklopili 2021. za razvoj leka, što je drugi takav prekid između kompanija u nešto više od dva meseca.
Akcije BeiGenea pale su u sredu u Hongkongu za čak 4,5 odsto, dok su akcije kojima se trguje u Šangaju pale za čak 4,4 odsto, najviše u poslednjih šest nedelja.
Opširnije
Svetli dani pred farmaceutskom industrijom Adria regiona, Rusija ključni izazov
Nakon sjajne 2022. godine u Adria regionu za farmaceutsku industriju, taj sektor će verovatno videti još bolje dane.
18.09.2023
Novo Nordiskov lek za mršavljenje stiže u UK po nižim cenama nego u SAD
Ljudi koji se bore da izgube kilažu u UK konačno mogu da se dočepaju leka za mršavljenje "wegovy".
04.09.2023
Onkološka afera potresa Makedoniju, lekovi krijumčareni na KiM
Dok državno tužilaštvo sprovodi ispitivanja, javnost je užasnuta, a nadležni uveravaju da će slučaj biti istražen do kraja.
04.09.2023
Novo Nordiskov lek za mršavljenje tek treba da stigne u Srbiju
Dobre vesti o uspešnosti 'wegovyja' dovele do rasta akcije Novo Nordiska od 17 odsto.
28.08.2023
"Tevimbra" je odobrena za odrasle koji imaju vrstu raka jednjaka koji se pogoršao nakon početnog lečenja, naveo je proizvođač lekova iz Pekinga u utorak. "Tevimbra" je takozvani PD-1 inhibitor, sličan Keitrudi kompanije Merck & Co., koja koristi imunološki sistem pacijenta za borbu protiv tumora. Takođe je pod revizijom američke Uprave za hranu i lekove.
Dok se "tevimbra" naširoko koristi u Kini, evropsko odobrenje je prvi uspešan prodor ove vrste terapije u zapadne zemlje koje čine većinu prodaje PD-1. Analitičari očekuju da će tržište, kojim dominiraju Merck i Bristol-Myers Squibb Co., dostići vrhunac od 56,3 milijarde dolara na svetskom nivou 2026.
BeiGene je među velikim brojem kineskih biotehnoloških firmi koje su se pojavile tokom protekle decenije dok je Peking započeo remont zdravstvene zaštite dizajniran da podstakne domaće farmaceutske inovacije. Kompanija je ušla u istoriju 2019. godine kada je njena terapija raka krvi "brukinsa" postala prvi kineski lek za rak koji je odobren u SAD.
Odobravanje inovativnih terapija koje su razvijene u Kini, a odobrene u SAD i Evropi, ostaje nedostižan za mnoge kompanije. Kineski proizvođači lekova morali su da odgovore na pitanja o tome koji pacijenati su učestvovali u njihovim kliničkim ispitivanjima i da li lekovi deluju bolje od trenutnog standarda.
Prošle godine FDA je odbila zahtev Innovent Biologics Inc. za odobrenje njegove terapije PD-1, a drugi lek protiv raka kompanije HutchMed China Ltd. takođe je odbijen.