Početkom avgusta, Fitch, jedna od tri prominentne globalne kreditne agencije, umanjio je ocenu kreditnog rejtinga Sjedinjenih Američkih Država sa AAA, najviše moguće, na AA+, sledeću stepenicu niže na skali. Ovo je drugi slučaj u istoriji da je jedna važna kreditna agencija smanjila kreditni rejting Sjedinjenih Država, a prvi put se to dogodilo 2011. godine u jeku političkih debata o gornjoj granici američkog spoljnog duga (engl. debt ceiling). Ova novost nije potresla svet niti pokrenula važne debate, čak i među kritičarima SAD, pa i sledbenicima eshatološkog kulta dedolarizacije. Upravo ovaj izostanak pažnje, činjenica da je pomenuta informacija munjevito iščezla iz javnog prostora, predstavlja zanimljiv kontekst za dalju raspravu i analizu.
Poređenja radi, druge dve globalne kreditne agencije – Moody's i Standard & Poor's, imaju različite ocene za kreditni rejting SAD. Standard & Poor's je bila prva kreditna agencija koja je snizila dati rejting Sjedinjenih Država u 2011. godini i, po merilima ove agencije, on je i dalje na nivou AA+, istom na koji ga je smestila agencija Fitch. Moody's je poslednja od tri globalne kreditne agencije koja i dalje ocenjuje kreditni rejting SAD najvišom mogućom ocenom – AAA, sa oznakom stabilnog trenda.
Kreditni rejting je za neke države veoma bitna ocena, a za neke i nije. Razlog za to je što manje države, sa nestabilnim fiskalnim pokazateljima i istorijama inflacije kosmičkih razmera, ili pak bankrotstva, teže da imaju stabilan kreditni rejting, što svedoči o stabilnoj fiskalnoj politici. To ne znači da su date države veoma ekonomski razvijene ili da je njihov ekonomski rast zavidan, već da finansijske institucije tih država vode odgovornu politiku.
Opširnije
Saradnja Rusije i Severne Koreje – put iz ili u izolaciju?
Rusija traži pomoć od Severne Koreje da bi ostala u totalnom ratu još godinu ili dve, ocenjuje politikolog Aleksandar Đokić.
17.09.2023
Uspon zelenih pokreta i uticaj zelene misli na ekonomiju
Danas je najveći svetski emiter ugljen-dioksida Kina, sa oko 33 odsto globalnog udela.
10.09.2023
Kriptovalute kao način zaobilaženja sankcija, ali i bekstva iz diktature
U Rusiji, konvertovanje tvrdih, stabilnih valuta u kriptovalute ima dva cilja.
03.09.2023
Kina je u klopci usporenog rasta
Kinesku ekonomiju potresaju strukturalni problemi, a potrebne reforme koči politički faktor, piše politikolog Aleksandar Đokić.
27.08.2023
Teorijski gledano, države koje imaju viši kreditni rejting treba da uživaju veće poverenje investitora u njihove hartije od vrednosti. Jednostavnije rečeno, tržište treba da odreaguje pozitivno na povišenje ocene kreditnog rejtinga i negativno na sniženje istog. Međutim, nakon sniženja kreditnog rejtinga SAD pre više od mesec dana, tržište gotovo da nije pokazalo bilo kakvu negativnu reakciju, što znači da nisu mediji ili političari zakopali ovu novost, već je i tržišna praksa odreagovala u istom maniru.
Izostanak reakcije tržišta na sniženje kreditnog rejtinga SAD od strane agencije Fitch umešno je sažeo Dean Baker, američki makroekonomista i jedan od prvih koji je predvideo pucanje "mehura" na tržištu nekretnina 2008. godine, što je bila uvertira u Veliku finansijsku krizu: "Ideja da mi (SAD) imamo problem sa otplaćivanjem duga u (američkim) dolarima, a mi štampamo dolare – jeste apsurdna."
Zapravo, kada govorimo o kreditnom rejtingu SAD i ne bi trebalo da ga tumačimo kao što bismo tumačili kreditni rejting, recimo, Srbije, iz prostog razloga što Sjedinjene Države predstavljaju potporni stub globalne ekonomije. Ne radi se o vrednosnoj ili ideološkoj oceni, ponašanje tržišta i struktura odnosa na njemu potvrđuju tu konstataciju.
Ipak, kreditne agencije ocenjuju kreditni rejting SAD ne samo po složenim merilima prognoze mogućnosti bankrotstva – radi se i o kvalitetu upravljanja državnim sistemom, naročito o fiskalnoj politici. U tom pogledu, iako SAD zadržavaju centralnu poziciju u globalnoj ekonomiji i to se najverovatnije neće promeniti u decenijama koje su pred nama (gledano isključivo ekonomski), političko stanje u Sjedinjenim Državama je krhko na nivou koji nije viđen od velikih društvenih promena 60-ih i ranih 70-ih godina prošlog veka.
Kako se Republikanska partija sve više udaljava od mejnstrima, od desnog centra, i kreće se ka ekstremnoj desnici, strančarenje u Vašingtonu postaje sve izraženije. Iako su i Demokratska i Republikanska partija, iznutra gledano, istorijski raznorodne – pokrivaju širi levi i desni spektar, mejnstrim opcija u obe ove partije raspolagala je stabilnom većinom za donošenje opštih, krucijalnih odluka u domenu ekonomije, putem međustranačkog konsenzusa.
Kako snaga srednje pozicije slabi, pozicije koja je bila tačka prelamanja republikanaca i demokrata, Sjedinjenim Državama se sve lošije upravlja, baš zato što o najbitnijim pitanjima postaje sve teže dostići konsenzus. Suštinski, sam Fitch je iz tih razloga i snizio kreditni rejting SAD, da, teorijski radi se o povećanim izgledima bankrotstva SAD (koji su, na kraju krajeva, svejedno veoma mali), ali dati rizici nisu proizvod ekonomskih, koliko političkih faktora. Najjasnije izloženo – politička elita SAD sve lošije upravlja tom državom, što se odražava i na kreditni rejting.
Pomenuti pokazatelj i jeste zanimljiv zato što pokazuje kvantitativnu ocenu američkog partijskog sistema u krizi, koja je opet sa svoje strane izazvana dubokim razlikama u doživljaju savremenog sveta između progresivaca (demokrata) i tradicionalista (republikanaca). Ne treba misliti da su finansijski eksperti iz redova kreditnih agencija zatvoreni za multidisciplinarni pristup, to jest da im izmiče analiza makar političkih posledica po ekonomiju, iako se oni po prirodi svog posla ne dotiču fundamentalnih izvora političkih konflikata u nekom društvu.
Dokaz za to je Fitchova ocena da društveni nemiri u Francuskoj doprinose sniženju njenog kreditnog rejtinga, što je bilo izneto kao deo zvaničnog izveštaja ove agencije početkom maja tekuće godine. Moody's je u aprilu ove godine izneo sličnu ocenu nestabilne političke situacije u Izraelu, koji se takođe suočava sa naletom nacional-populizma, i povezao tu činjenicu sa razlogom nepovišavanja ocene kreditnog rejtinga te bliskoistočne države.
Podele u američkom društvu i njihove negativne posledice po političko - a samim tim i ekonomsko - upravljanje, koincidiraju sa rastućim spoljnim geopolitičkim izazovima, ponajviše u vidu Kine, budući da je BRIKS preterano raznorodna konstrukcija bez usaglašene strategije.
Komentar ne odražava nužno mišljenje i stavove uredništva Bloomberg Adrije i njenih vlasnika.