Akcije vodećih američkih solarnih kompanija strmoglavo su pale u četvrtak, 22. maja, neposredno nakon što je Donji dom Kongresa usvojio poresko-potrošački zakon američkog predsednika Donalda Trumpa, poznat kao "One Big Beautiful Bill", koji predviđa ukidanje ključnih podsticaja za obnovljive izvore energije uvedenih tokom Bidenove administracije.
Toga dana akcije Sunruna potonule su za 41 odsto, SolarEdgea za 26 odsto, Enphasea za 17,7 odsto, First Solara za 5,4 odsto, dok je Canadian Solar izgubio 6,4 odsto vrednosti.
Opširnije

Bura na svetskim tržištima zbog Trumpove pretnje EU i Appleu
Trump zahteva od Applea da vrati proizvodnju iPhonea na američko tlo.
pre 7 sati

Katar planira da udvostruči ulaganja u Americi, najviše novca za AI i data centre
Katar planira da uloži oko 500 milijardi dolara u Americi, najviše u oblast veštačke inteligencije i data centara.
22.05.2025

Investitori beže od solarnih akcija dok se tržište guši u višku proizvodnje
Višak solarnih panela stvara finansijski pritisak na proizvođače i snižava cene
10.03.2025

Najveći solarni park u Srbiji priključen na mrežu
Izraelska kompanija Nofar Energy uspešno je integrisala svoj solarni park u opštini Ada u srpsku elektrodistributivnu mrežu.
06.03.2025
Takav koordinirani pad cena akcija nije tek uobičajena volatilnost, nego jasna reakcija na pretnju ukidanja 30-odstotnog poreskog odbitka za kućne solarne sisteme, te subvencija iz Zakona o smanjenju inflacije (IRA).
Novi rokovi i ukidanje podsticaja
Trumpovim "velikim, lepim zakonom" predviđa se i skraćivanje vremenskog okvira za prijavu projekata za preostale podsticaje. Naime, gradnja mora da se započne u roku od 60 dana od stupanja zakona na snagu, i završi do kraja 2028. godine. Struka upozorava da bi se time energetske tranzicije, planirane decenijama, morale uraditi u svega nekoliko godina, a to je ritam koji većina firmi i domaćinstava ne može da isprati.
Solarna industrija u SAD oslanja se na tri stuba – finansiranje sa Wall Streeta, državne poreske olakšice i dugoročne uštede na računima za električnu energiju. Trumpov predlog ruši jedan od tih ključnih stubova, a tržište jasno pokazuje da bez njega računica više ne funkcioniše.
Ugrožena radna mesta i investicije
Prema podacima iz više američkih medija i procenama SEIA, ugroženo je i do 300.000 radnih mesta, uključujući 86.000 u proizvodnji solarne opreme. Paradoksalno, čak 80 odsto tih poslova nalazi se u republikanskim državama koje su podržale Trumpa.
Udruženje solarne industrije (SEIA) upozorava da bi zakon u sadašnjem obliku mogao da zaustavi otvaranje gotovo 300 fabrika za proizvodnju solarne i baterijske opreme, i tako izbriše investicije vredne 220 milijardi dolara do 2030. godine.
SEIA upozorava da bi rezultat mogao biti porast cena energije, usporavanje ekonomskog rasta i rizik od nestašica električne energije, posebno u vreme kada potrošnja naglo raste zbog širenja veštačke inteligencije i data centara.
Zakon sada ide na glasanje u Senat, dok industrija i dalje polaže nade u izmene. Ako ne dođe do promena, investitori i proizvođači mogli bi da se povuku upravo u trenutku kada je solarnoj industriji najpotrebniji rast.