Američki predsednik Donald Trump ponovo je uzburkao tehnološki svet i finansijska tržišta, a ovaj put direktnom pretnjom upućenom tehnološkom divu Apple Inc. U objavi na svojoj platformi Truth Social, Trump je zapretio uvođenjem carine od najmanje 25 odsto na Appleove proizvode, prvenstveno iPhone, ukoliko se njihova proizvodnja ne preseli u Sjedinjene Američke Države. Ta najava predstavlja značajnu eskalaciju pritiska na jednu od najvrednijih svetskih kompanija i otvara mnoga pitanja o budućnosti globalnih lanaca snabdevanja.
Trumpov ultimatum i trenutna reakcija tržišta
"Već sam davno obavestio Tima Cooka iz Applea da očekujem da se njihovi iPhone uređaji, koji će se prodavati u Sjedinjenim Američkim Državama, proizvode i sklapaju u Sjedinjenim Državama, a ne u Indiji ili bilo gde drugo", napisao je Trump u petak ujutru. "Ako to ne bude slučaj, Apple će morati da plati carinu od najmanje 25 odsto SAD."
Ova izjava nije prošla nezapaženo na finansijskim tržištima. Akcije Applea, kompanije čija tržišna vrednost doseže gotovo 3,4 biliona američkih dolara, pale su za više od 3,4 odsto u trgovanju pre zvaničnog otvaranja berze, povlačeći za sobom i šire tržišne indekse, izvestili su brojni mediji, uključujući Reuters. Tehnološki indeks Nasdaq zabeležio je pad od skoro 1,5 odsto, dok je S&P 500 skliznuo za više od jednog postotka. Jasno je da investitori ozbiljno shvataju mogućnost uvođenja carina koje bi mogle značajno uticati na profitabilnost Applea i potencijalno povećati cene iPhonea za krajnje korisnike.
Opširnije

Srbija je zvanično postala deo SEPA-jeftnije transakcije u evrima
'Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije jeste maj 2026. Tačan datum biće saopšten kasnije', kažu iz Narodne banke Srbije.
22.05.2025

Kallas u poseti Srbiji: Želim da vidim kako Srbija napreduje ka EU
Sastavši se prvo sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, Kallas je razgovarala o ključnim geopolitičkim pitanjima, bezbednosnoj situaciji u regionu, evropskom putu Srbije i dijalogu Beograda i Prištine.
22.05.2025

EU šalje novi trgovinski predlog SAD kao korak ka postizanju sporazuma
Novi dokument sadrži predloge koji uzimaju u obzir američke interese i predviđa međusobna ulaganja i strateške nabavke.
21.05.2025

Carine neće pospešiti domaću proizvodnju u SAD, ali evo šta hoće
Za Trumpa, carine su lek za sve, ali gotovo svi ekonomisti smatraju da su one neefikasan lek koji bi mogao da američke proizvođače gurne u još dublju krizu.
20.05.2025
U međuvremenu se oglasio i ministar finansija SAD, Scott Bessent, rekavši: "Predsednik smatra da predlozi EU nisu bili istog kvaliteta kao što smo videli od naših drugih važnih trgovinskih partnera." Takođe je "izrazio nadu da će ova Trumpova najava zapaliti vatru u EU", preneo je Bloomberg.
Sa druge strane, irski premijer Micheal Martin nazvao je Trumpov predlog "izuzetno razočaravajućim". "Carine su štetne za sve strane", objavio je on na mreži X. "Pregovarački ishod je najbolji mogući rezultat za obe strane, kao i za globalnu trgovinu", dodao je.
Appleova indijska strategija na udaru
Trumpova pretnja dolazi u trenutku kada Apple aktivno radi na diverzifikaciji svojih proizvodnih kapaciteta, s posebnim naglaskom na Indiju. Kompanija, s izvršnim direktorom Timom Cookom na čelu, nastoji da smanji zavisnost od Kine, koja je dugo bila glavno sedište proizvodnje iPhonea. Ovaj strateški pomak ubrzan je zbog pandemijskih poremećaja u lancima snabdevanja, ali i zbog kontinuiranih geopolitičkih napetosti između Vašingtona i Pekinga, uključujući prethodne Trumpove carine na kinesku robu.
Prema izveštajima, Apple planira da se većina iPhone telefona prodatih u SAD tokom drugog kvartala ove godine proizvede u Indiji. Kompanija je značajno povećala proizvodnju u toj zemlji, sa ciljem da se tamo, u narednih nekoliko godina, proizvodi otprilike 25 odsto svih iPhonea na globalnom planu. U fiskalnoj godini koja se završila u martu 2025, Apple je u Indiji proizveo iPhone uređaje u vrednosti od otprilike 22 milijarde američkih dolara, što predstavlja porast od 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Trenutno se svaki peti iPhone širom sveta proizvodi u Indiji, što svedoči o naporima kompanije da proširi proizvodnju izvan Kine.
Bloomberg Adria
Trump je i ranije izražavao nezadovoljstvo Appleovim ulaganjima u Indiji. Tokom poseta Kataru prošle nedelje, prisetio se razgovora sa Cookom: "Imao sam mali problem sa Timom Cookom juče. Rekao sam mu: 'Prijatelju moj, jako sam se dobro odnosio prema tebi. Dolaziš ovamo sa 500 milijardi dolara, ali sada čujem da gradiš posvuda po Indiji'. Ne želim da gradite u Indiji". Trump se osvrnuo na ranije Appleovo obećanje o ulaganju 500 milijardi američkih dolara u SAD, objavljeno u februaru.
Širi kontekst Trumpovih trgovinskih pritisaka
Ovaj napad na Apple nije jedinstven slučaj. Trumpova administracija pojačala je direktne pritiske na američke kompanije čije poslovne politike smatra negativnim odgovorom na njegov plan carina. Prošle nedelje, na meti se našao Walmart, nakon što je maloprodajni div izjavio da će verovatno biti prisiljen da podigne cene, na šta im je Trump poručio da "progutaju carine", kako je preneo i NBC News. Ranije ovog meseca, ciljao je i Mattel, preteći "carinom od 100 odsto" na njihove igračke ako ne presele proizvodnju u SAD. Apple se tako pridružuje Amazonu, Walmartu i drugim velikim kompanijama koje se nalaze na nišanu Bele kuće dok pokušavaju da odgovore na neizvesnost i inflacione pritiske koje izazivaju uvozne takse.
Ostaje nejasno može li predsednik Trump jednostrano da nametne carinu pojedinačnoj kompaniji na ovaj način, ali sama pretnja stvara značajnu nesigurnost. Iz Applea se zasad nisu zvanično oglasili povodom najnovijih Trumpovih izjava.
Potencijalne posledice za Apple i potrošače
Ukoliko bi se Trumpova pretnja ostvarila, carina od 25 odsto mogla bi drastično da poveća cenu iPhonea na američkom tržištu. To bi potencijalno naštetilo prodaji i profitima jedne od vodećih američkih tehnoloških kompanija. Alternativno, Apple bi mogao da pokuša da apsorbuje deo troškova carine, što bi se negativno odrazilo na njihove marže.
Preseljenje celokupne, ili značajnog dela, proizvodnje iPhonea u SAD predstavljalo bi ogroman logistički i finansijski izazov za Apple. Izgradnja novih fabrika, uspostavljanje lanaca snabdevanja za komponente i pronalaženje kvalifikovane radne snage zahtevalo bi godine i milijarde dolara ulaganja. Analitičari upozoravaju da bi takav potez neizbežno doveo do viših proizvodnih troškova, što bi se verovatno prelilo na potrošače.
Bloomberg
Ova situacija stavlja Apple pred težak izbor - suočiti se sa carinama koje bi mogle ugroziti prodaju na ključnom domaćem tržištu ili se upustiti u skupo i komplikovano preseljenje proizvodnje koje bi moglo potrajati godinama i takođe rezultirati višim cenama. Svet tehnologije i globalne trgovine s pažnjom će pratiti dalji razvoj događaja i Appleov odgovor na najnoviji pritisak iz Vašingtona.
Najnovija pretnja predsednika Trumpa Appleu predstavlja ozbiljan izazov ne samo za tehnološkog diva već i za šire principe globalne trgovine i poslovanja multinacionalnih kompanija. Dok Apple nastoji da "upravlja" složenim geopolitičkim krajolikom i diverzifikuje svoje proizvodne operacije, pritisak da se proizvodnja vrati na američko tlo postaje sve intenzivniji. Posledice ove situacije mogle bi se osetiti daleko izvan odnosa između jedne kompanije i američke administracije, utičući na cene za potrošače, globalne lance snabdevanja i buduće investicione odluke u tehnološkom sektoru. Ishod ovog sukoba interesa biće važan pokazatelj smera američke trgovinske politike u narednom periodu.
--- Ažurirano podacima u petom i šestom pasusu.