Dok je indeks S&P 500 ponovo beležio oštar pad, dolar oslabio, a zlato skočilo na novi rekord, na Wall Streetu je preovladavala ravnodušna atmosfera.
"Ovo je najtiši, najmirniji dan sa padom od četiri odsto, kojeg se mogu setiti", rekao je Dave Lutz, veteran sa 30 godina iskustva, poznat po svojim analizama tržišta. "Obim trgovanja akcijama i opcijama maltene ne postoji", dodao je.
Za razliku od prvih dana ovog meseca - recimo 3. i 4. aprila, kada je S&P 500 pao više od 10 odsto nakon što je predsednik Donald Trump najavio opsežne carine, ili nedelju dana kasnije kada je skočio 9,5 odsto nakon što ih je privremeno pauzirao - raspoloženje među investitorima i menadžerima novca deluje prilično mirno, uz dozu zbunjenosti.
Opširnije

Samo dan posle Uskrsa, svet se opraštao od pape Franje - pet stvari za danas
Papa je u februaru ove godine primljen u bolnicu zbog problema sa disanjem.
pre 7 sati

Evropske berze ispred američkih, a regionalne prate svoj ritam
Tržišta su pod velikim stresom zbog trgovinskog rata.
21.04.2025

'Ne čekajte novi rekord' - berzanski savet u jeku carinskog cunamija
Do sada nam je poznata 'samo' dobit pre oporezivanja i ostalih kategorija rashoda.
09.04.2025

Investitori beže od tehnologije, utočište traže u zlatu
Bloomberg Adria donosi pregled toga šta je obeležilo nedelju za nama, a šta će investitori pratiti ove sedmice.
24.03.2025
Izazov gledanja kroz "zamagljeni prozor" doveo je do mnogih nagađanja.
"Sve se trenutno vrti oko ekonomije, ali niko nema pravi uvid u to šta će se desiti ili šta bi moglo da se dogodi", rekao je Brad Conger, glavni investicioni direktor u kompaniji Hirtle Callaghan. "Prisutan je veliki strah od povlačenja velikih poteza, osećaj je kao da se nalazimo u mračnoj sobi punoj oštrog stakla na podu, gde je najbolje što možemo da uradimo da ostanemo nepomični i nadamo se da će se svetla uskoro upaliti."
April 2025. ide ka tome da postane jedan od najnestabilnijih perioda u istoriji, rame uz rame sa oktobrom 2008. i martom 2020. godine. Ali za razliku od tih perioda, kada su svet potresale globalna finansijska kriza ili pandemija, ovog puta na Wall Streetu je zavladalo nelagodno zatišje - barem u glavama trgovaca, ako ne i u samom kretanju cena.
S&P 500 je ove godine nedeljno prosečno beležio pomeranja od dva odsto u bilo kom pravcu - u poređenju sa dugoročnim prosekom od dva puta mesečno. Indeks volatilnosti Cboe, poznat kao VIX, drži se blizu vrednosti od 35 - to je nivo koji obično ukazuje na stanje uznemirenosti.
Ipak, obim trgovanja je znatno manji od proseka za april - pao je na oko 13,5 milijardi akcija, u poređenju sa nešto više od 20 milijardi.
"Veoma je tiho kod nas", napisao je Elan Luger, globalni šef za upravljanje rizicima u trgovačkom odeljenju JPMorgan Chase & Co, u popodnevnoj belešci u ponedeljak.
Međutim, čak i dok S&P 500 ide ka najgorem mesečnom rezultatu od septembra 2022, nema mnogo panike. Pojedinačni investitori, posebno mali ulagači, nastavljaju da kupuju. Do 14.30 po njujorškom vremenu u ponedeljak, mali investitori su u neto iznosu kupili akcije u vrednosti od 2,2 milijarde dolara, što je znatno iznad mesečnog proseka, prema podacima Emme Wu, globalnog stratega u JPMorgan Chase & Co.
"Ne osećam nikakvu paniku. Pre bih rekao da je u pitanju štrajk kupaca", rekao je Conger. "Indeksom S&P 500 se trenutno trguje po ceni koja je oko 20 puta veća od očekivane zarade (po akciji), a prava panika bi se videla kada bi taj odnos pao na oko 16 puta", dodaje.
Iskusni trgovci, međutim, znaju da stvari mogu brzo da se preokrenu. Sezona objave poslovnih rezultata uskoro ulazi u pun zamah, a kompanije delaju bez jasnog uvida u situaciju, dok investitori više pažnje posvećuju prognozama i planovima za kapitalne izdatke nego samoj dobiti.
"Nema baš mnogo dobrih vesti", rekao je Dave Mazza, izvršni direktor kompanije Roundhill Financial. "Investitori trenutno nisu spremni da rizikuju. Nesigurnost u vezi sa trgovinskom politikom, uz Trumpa, koji ne prestaje da napada Powella, predstavljaju preveliki teret za tržišta koja su već uzdrmana."
- U pisanju teksta pomogli Alexandra Semenova, Jeran Wittenstein i Joel Leon.