Dan planete Zemlje se obeležava svake godine, 22. aprila, kako bi se podigla svest o ekološkim problemima i podstakle konkretne promene. Obeležavanje je počelo 1970, kao inicijativa studenata i profesora u SAD, a danas je globalni pokret.
Klimatske promene više nisu nešto što će se možda dogoditi. Već sada su tu. Svaka ekstremna vremenska nepogoda - suša, požar ili poplava - podsetnik je da treba delovati odmah. Međutim, osim što upozorava, Dan planete Zemlje pokazuje i da postoji ogroman potencijal za napredak. Ljudi, zajednice i gradovi širom sveta već pokreću rešenja.
Ovogodišnja tema "Naša snaga, naša planeta" poziva na zajedničku borbu za obnovljive izvore energije i prelazak na čistu električnu energiju do 2030. godine. I dok su te velike promene ključne, važnu ulogu igraju i svakodnevne odluke koje donosimo. Dan planete Zemlje je prilika i da razmislimo o svom uticaju, ali i da odmah napravimo nešto korisno.
Opširnije

Ulaganja nisu stala - ESG je možda pao u nemilost, ali novac i dalje voli 'zeleno'
Fondovi brišu akronime, ali nastavljaju da ulažu u solarne izvore energije, šume i bioraznolikost.
06.04.2025

Proizvođači vetroturbina nastaviće da ubiraju profit, uprkos rastu cena sirovina
Pored čelika i bakra, glavne sirovine uključene u izradu vetroturbina uključuju liveno gvožđe, aluminijum i retke metale (neodimijum i disprozijum).
10.04.2025

CATL najavio novu generaciju baterija za EV - punjenje za samo pet minuta
BYD je nedavno predstavio svoju Super e-Platformu koja omogućava domet od 400 kilometara, nakon samo pet minuta punjenja, što znači da ga je CATL nadmašio.
21.04.2025

Pet idealnih destinacija za produženi vikend - na sat vremena od Beograda
Srbija je jedna od brojnih zemalja koje obeležavaju Dan primirja 11. novembra, a budući da taj praznik ove godine pada u ponedeljak - eto idealne prilike da organizujete kvalitetan produženi vikend negde van gradskog haosa.
09.11.2024
U nastavku donosimo konkretne načine kako se uključiti, učiti i delovati, bez obzira na to koliko vam raspored ili resursi to dopuštaju.
Upoznajte stvarne probleme koji pogađaju planetu
Znanje je prvi korak prema rešenju. Prosečna temperatura Zemlje raste sve brže, zbog efekata staklene bašte poput ugljen-dioksida. Od 1981. zagrevanje se ubrzalo, a s njim i posledice - od suša do poplava.
Hrana je još jedan veliki problem. Naime, trećina svetske hrane svake godine završi u smeću, dok istovremeno milioni ljudi nemaju šta da jedu. To nije samo ekološki već je i moralni problem.
Lična odgovornost je važna, ali bez sistemskih promena napredak će biti spor.
Tu je i nejednaka raspodela resursa. Samo 20 odsto svetske populacije troši 80 odsto prirodnih bogatstava. Osim toga, većina štetnih emisija dolazi od velikih korporacija i industrija, a ne od pojedinaca.
Depositphotos
Pogledajte dokumentarce o Zemlji
Dokumentarni filmovi često najbolje prenesu ozbiljnost situacije, jer pokazuju stvarne slike i priče. Naslovi poput Kiss the Ground ili David Attenborough: A Life on Our Planet mogu vas edukovati, ali i podstaći da reagujete. Osim njih, filmovi poput A Plastic Ocean, 2040 i The Magnitude of All Things pomažu da bolje razumemo zašto je sad vreme za akciju.
Slušajte podkaste koji govore o klimi i okolini
Podkasti su odličan način za učenje u hodu. Dok idete na posao, šetate psa ili kuvate ručak, možete slušati emisije koje objašnjavaju ekološke izazove i nude konkretna rešenja. Emisije poput Outrage & Optimism, TILClimate i The Joy Report kombinuju nauku, iskustvo i pozitivu.
Čitajte knjige koje nude rešenja
Knjige nude dubinsko razumevanje tema koje ne stignemo da obradimo površno. Neka štiva, poput The Climate Book od Grete Thunberg ili All We Can Save, okupljaju glasove naučnika, aktivista i inovatora. Druga dela, poput Braiding Sweetgrass ili The Hidden Life of Trees, podsećaju na povezanost s prirodom na koju često zaboravimo.
Uključite se u sadnju
Ako imate balkon ili vrt, zasadite nešto svoje. Ako nemate, pronađite lokalnu inicijativu i pridružite im se. Gradski vrtovi ne hrane samo telo, već i zajednicu. Učestvovanjem u njima podržavate lokalnu proizvodnju hrane, učvršćujete odnose u susedstvu i vraćate prirodu u urbani prostor.
Depositphotos
Podržite eko-udruženja
Širom zemlje postoje organizacije koje svakodnevno rade na zaštiti okoline, edukaciji građana i borbi za pravednije i održivije sisteme. Njihov rad često zavisi od donacija i podrške zajednice. Možete im pomoći novčano, volontirajući ili jednostavno deljenjem njihovih aktivnosti i informacija sa drugima.
Očistite okolinu u svom kvartu
Ne morate uzeti učešće u velikoj akciji da biste napravili značajnu razliku. Dovoljno je da, prilikom šetnje, ponesete rukavicu, kesu i dobru volju. Pokupite i pravilno odložite smeće koje uočite na putu, uz stazu ili ispred svoje zgrade. Mali gestovi pokreću promene, a čiste ulice šalju snažnu poruku.
Depositphotos
Donesite male, svakodnevne promene
Ne morate živeti savršeno održivo. Uostalom, to i nije moguće. Ali možete isključiti svetla kad izlazite iz sobe, kupovati lokalno i sezonski, pravilno razvrstavati ostatke hrane, jesti manje mesa i prestati s korišćenjem plastike kada god je moguće. Sve te promene zajedno stvaraju kompletniju sliku.
Kupujte promišljeno
Najodrživije što možete da uradite jeste da ne kupujete ništa što nije esencijalno. Iskoristite ono što već imate. "Održiva" kupovina nije opravdanje za nepotrebnu potrošnju, bez obzira na to koliko je proizvod "zelen". Ako vam nešto zaista treba, danas birajte polovno, popravljivo i dugotrajno. Thriftanje ili zamena često su i bolji izbor za okolinu, novčanik i stil. Održivost počinje s pitanjem "treba li mi ovo uopšte".
Depositphotos
Idite na pijacu
Kupovinom na pijaci podržavate lokalne proizvođače i dobijate svežu hranu s manje ambalaže i manje pređenih kilometara za transport. To je i prilika da upoznate ljude koji uzgajaju hranu koju jedete i saznate više o tome kako nastaje. Ujedno je i odlična aktivnost ako imate decu.
Provodite vreme u prirodi
Najjednostavniji način da se ponovo povežete s prirodom jeste da joj date malo svoje prisutnosti. Izađite napolje, prošetajte parkom, sedite na klupu, prođite šumskom stazom ili zastanite uz jezero ili reku, ako vam je blizu. Čak i nekoliko minuta svesnog boravka na vazduhu - podsetiće vas zašto je važno da Zemlja ostane zelena i zdrava.