Početak 2025. godine doneo je veliku promenu na polju globalnih ulaganja u održivost. Donald Trump je ponovo predsednik SAD-a i više ne skriva neprijateljski stav prema regulativi poput Inflation Reduction Acta, koji je prethodno podstakao velike investicije u zelenu energiju.
Američki fondovi ubrzano napuštaju klimatske inicijative, a pojam ESG sve se češće koristi kao političko oružje nego kao merilo održivosti. Da li je to kraj održivog investiranja ili samo evolucija?
Odgovore smo potražili kod Karle Alfier, ESG stručnjakinje i osnivačice Alfier Consultinga, koja svakodnevno savjetuje klijente kako kroz regulativu, tako i kroz realnu transformaciju poslovanja.
Opširnije

Koliko je vodonična budućnost Srbije daleko
Vodonik bi mogao da bude put u zeleniju budućnost
27.03.2025

Nove Trumpove najave o carinama donele stabilnost nafti
Cena nafte je bila stabilna na početku nedelje, dok su trgovci razmatrali posledice novih američkih carina i predstojeći rast snabdevanja koji će omogućiti članice OPEC+.
24.03.2025

OPEC+ šokirao tržište promenom politike kojom nastoji da spusti cene
Tokom većeg dela ove decenije, alijansa OPEC+ bila je najpostojaniji branilac visokih cena nafte u svetu. Međutim, u samo nekoliko trenutaka ove nedelje, ta uloga se drastično promenila.
04.04.2025

Radovi na izgradnji naftovoda Srbija - Mađarska mogli bi da krenu u četvrtom kvartalu ove godine
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora ovog naftovoda.
01.04.2025

Stigla i zvanična potvrda da su odložene sankcije, NIS dobio specijalnu licencu
Licenca kompaniji omogućava da može da nastavi da posluje i snabdeva tržište, ali i da posluje sa američkim kompanijama, finansijskim institucijama i državljanima.
29.03.2025

Ko se boji ESG-a još?
Alfier kaže da politička klima u SAD-u, s naglaskom na republikanske politike koje sve aspekte održivosti guraju u stranu, svakako utiče na globalni diskurs. To je konkretno vidljivo i kroz Omnibus paket, koji predlaže značajno ublažavanje mera propisanih trenutnom regulativom o održivim finansijama, primarno vezanih za izveštavanje.
Iako je taj predlog u velikoj meri posledica Draghijevog izveštaja o evropskoj konkurentnosti iz septembra 2024. godine, rasprave i stavovi u prilog tim izmenama dodatno su podsraknuti globalnim kretanjima.
"ESG kao pojam je na izdisaju, jer se povezuje s pogrešnim konceptima. ESG nije sinonim za održivost, već metrika koja se različito percipira i tumači, što je dovelo do pravne i tržišne nesigurnosti, a na kraju i do odbojnosti jer se stvara utisak da nameće veliku količinu birokratije", ističe Alfier.
Alfier takođe ističe da izveštavanje o nefinansijskom delu poslovanja nije mnogo kompleksnije od finansijskog, ali razlika je u kapacitetima. Dok se finansijama kompanija bavi više ljudi, izveštavanje o održivosti često je svedeno na jednu ili dve osobe, ponekad ni toliko.
"Naravno da je onda cela priča teška i skupa, osobito ako se uzme u obzir kontekst i širina obuhvaćenih tema", kaže Alfier.
U idealnim uslovima, ESG bi trebalo da predstavlja metriku održivosti. Međutim, kako upozorava, danas se sve češće poistovećuje sa pojmovima poput woke kulture, DEI-a ili čak "klimatskog fašizma", što skreće pažnju s temeljne činjenice, a to je ograničenost resursa.
"U SAD-u, republikanske, a posebnoTrumpove politike, uzrokuju šok i opšte zgražanje jer se odmiču od svih aspekata održivosti. Hoće li to uticati na globalni zamah? Mislim da će to iskoristiti Trumpovi istomišljenici, ali sumnjam da će značajno usporiti ulaganja u obnovljive izvore energije, električna vozila, klimatska rešenja i slično jer su u njih već uložena ogromna sredstva, a i potreba i potražnja za njima su prepoznate", smatra ESG stručnjakinja.
Bloomberg
Dogodio se, kaže, i shift u komunikaciji. Umesto izraza "ESG" sve češće se koristi "sustainable" ili drugi konkretni pojmovi, a investicije se usmeravaju prema ciljanom utjecaju kao u slučaju SDG-focused biodiversity bond fonda koji je lansirao Goldman Sachs.
S druge strane, najveći britanski penzioni fond je predao svojih više od 35 milijardi dolara na upravljanje Amundiju i Invescu, upravo zbog njihove veće usklađenosti s ESG principima u poređenju s dotadašnjim upraviteljem, State Streetom.
Tihi ESG, isti ciljevi
Kada je reč o fondovima poput Parnassusa i Engine No. 1, koji ublažavaju svoju ESG komunikaciju ili redefinišu pristup održivosti, Alfier poziva na oprez.
"Engine ne bih isticala kao pravi primer jer su imali one-off slučaj klimatskog aktivizma s Exxonom".
Ali ističe da se ublažavanje ESG komunikacije ipak vidi kod velikih igrača poput BlackRocka i Vanguarda koji napuštaju razne klimatske inicijative. Iako je to razumljivo u američkom kontekstu, demokratske savezne države i dalje guraju održivost kroz zakonodavne okvire.
"Definitivno se radi i o promenama u diskursu. CFA je nedavno iz svog programa certificiranja izbacio pojam ESG i zamijenio ga sa 'Sustainable investing certificate'. Isto tako, BlackRock je uklonio sustainability label s dijela fondova, upravo zbog ESMA-inih smernica koje jasno definiraju kada se takvi pojmovi smiju koristiti", ističe.
Alfier se nada da će taj zaokret rezultirati smanjenjem greenwashinga, koji je i dalje česta, ali retko sankcionirana praksa.
"Nadam se da će zaokret ići u smeru ESG proklamiranja prema održivom finansiranju i projektima koji su zaista održivi", rekla je Alfier koja je o temi greenwashinga govorila i na nedavno održanom trećem izdanju Haiku dialoga.
Investitori traže konkretan učinak, a ne velike riječi | Depositphotos
EU traži ravnotežu između birokratije i poverenja
Iako Evropska unija i dalje javno stoji iza Zelenog plana i EU taksonomije, događaju se značajni potresi u regulatornom okviru.
Alfier ističe da najavljene izmene, poput Omnibus paketa i izjena Taksonomije, u kompanijama stvaraju pravnu i operativnu nesigurnost.
"Kompanije su već uložile znatna sredstva u usklađivanje s postojećom regulativom, a sada su u svojevrsnom limbu jer ne znaju šta da rade dok se ne usvoje nova pravila. Postojećem okviru nije data prilika da pokaže efekte kroz nekoliko godina primene", smatra.
Najavljene su i izmene EU taksonomije. Iako bi pojednostavljenje moglo pomoći, najavljeno sužavanje obveznika izveštavanja, prema Alfier, iskrivljuje sam koncept taksonomije.
"Imam utisak da će ipak velik broj kompanija nastaviti s primenom jer su taksonomski pokazatelji, tzv. 'zeleni' prihodi i capex, nešto što će i dalje hteti da naglase, a naročito u razgovorima s bankama i institucionalnim investitorima".
Povlačenje američkih fondova iz ESG okvira ne znači da će kapital za evropske projekte presušiti.
"Zasad su i dalje na raspolaganju sredstva iz EU-a, a tu su i dalje jaki EBRD, EIF, IFC i drugi takvi ulagači koji su održivost kao temu forsirali kad ona još nije bila u fokusu kao danas", kaže vlasnica konsultantske kompanije.
Neki sektori u Evropi, poput obnovljivih izvora energije, već su etablirani kao "default" za održiva ulaganja. Alfier vidi rast interesa i u prehrambenim i poljoprivrednim sektorima, gde održivost zahteva mnogo truda i ulaganja.
"Kao zajednički imenilac, a opet zaseban sektor, dolaze inovacije, naročito u smislu ublažavanja klimatskih promena i povećanja bioraznolikosti".
Regulativa se menja, ali zeleni pokazatelji ostaju važni za investitore | Depositphotos