Dok svet ovih dana sa nestrpljenjem iščekuje ishod konklave i izbor novog pape, mi smo odlučili da zavirimo u jedan drugi, manje poznat sistem odlučivanja, koji ne bira poglavara, već rangira kompanije prema njihovom etičkom i društvenom uticaju. Reč je o Inspire Impact Scoreu, alatu koji se koristi u svetu ulaganja kako bi se procenilo koliko neka firma posluje u skladu sa hrišćanskim vrednostima.
Inspire Impact Score razvijen je kako bi investitorima pružio jednostavan i kvantitativan način da procene etički profil kompanija. Konkretno, reč je o sistemu ocenjivanja koji svakoj kompaniji dodeljuje broj od nula do 100, pri čemu viši rezultat označava veću usklađenost sa biblijskim vrednostima i pozitivan društveni uticaj.
Sistem je osmislila američka investiciona kuća Inspire Investing, poznata po takozvanom faith-based ulaganju - pristupu koji finansijsku dobit usklađuje sa religijskim uverenjima. Inspire se koristi za filtriranje portfelja, ali i za izgradnju fondova koji uključuju samo firme sa visokim ocenama.
Opširnije

Proizvođači vetroturbina nastaviće da ubiraju profit, uprkos rastu cena sirovina
Pored čelika i bakra, glavne sirovine uključene u izradu vetroturbina uključuju liveno gvožđe, aluminijum i retke metale (neodimijum i disprozijum).
10.04.2025

Zelenski i Trump nerazdvojni ove subote u Vatikanu - tema razgovora je mirovni plan
Sahrani pape Franje prisustvovalo je desetine međunarodnih delegacija.
26.04.2025

Dobitnik Oskara 'Conclave' opisuje kako izgleda izbor za novog papu
Nakon smrti pape, sve oči sveta usmerene su ka Vatikanu, gde se iza zatvorenih vrata Sikstinske kapele odvija izbor za novog poglavara Katoličke crkve. Film 'Conclave' otkriva kako izgleda taj proces.
21.04.2025

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025
Kako se kompanija ocenjuje?
Metodologija Inspire Impact Scorea osmišljena je kako bi investitorima pružila kvantitativni alat za procenu moralnog i duhovnog profila kompanija u koje ulažu. Svaka firma može da ostvari ocenu u rasponu od -100 do +100, pri čemu viši rezultati označavaju veću usklađenost sa biblijskim vrednostima, dok negativni rezultati upućuju na aktivnosti koje su u suprotnosti sa njima.
Ocena se računa na osnovu kombinacije pozitivnih i negativnih faktora. Pozitivni faktori, između ostalog, uključuju aktivnu filantropiju, ulaganje u lokalne zajednice, odgovoran odnos prema zaposlenima i okolini, kao i transparentno korporativno upravljanje. Međutim, Inspire Score se od uobičajenih ESG sistema najviše razlikuje po svojoj strogoj selektivnoj politici u pogledu aktivnosti spornih sa stanovišta etike.
Sistem aktivno isključuje kompanije koje, prema dostupnim podacima, učestvuju u aktivnostima poput proizvodnje ili distribucije lekova za prekid trudnoće, zatim istraživanja koja uključuju embrionske matične ćelije (ESC) i organizacije koje podržavaju pobačaj, kao i one koje zaposlenima nude opciju da pobace u drugim državama. Takođe se negativno ocenjuju kompanije koje podržavaju zakonske inicijative ili marketinške kampanje povezane sa LGBT aktivizmom, nezavisno od ostalih aspekata njihovog poslovanja.
Inspire Score ne teži neutralnosti ili širokoj prihvaćenosti poput tradicionalnih ESG metodologija, već odražava vrlo specifičan skup vrednosti koji proizlazi iz hrišćanskog pogleda na svet. U tom smislu, investitorima koji dele takve vrednosti Inspire nudi alat koji, ne samo da meri finansijski potencijal, već i "duhovni otisak" kompanije - kako kažu sami autori.
Čak i jedna praksa koja nije u skladu sa biblijskim učenjima može povući kompaniju na dno lestvice | Pixsell
'Grešnici' berze
Među kompanijama koje Inspire Impact Score ocenjuje najnižom mogućom ocenom nalaze se i neka od najvećih svetskih imena. Prva tri mesta na lestvici najlošije ocenjenih kompanija zauzimaju Johnson & Johnson, Pfizer i Alphabet.
Ocena -100 u slučaju Johnson & Johnsona rezultat je kombinacije više faktora koje Inspire Investing smatra neprihvatljivim - od proizvodnje kontraceptiva koji mogu delovati kao sredstva za abortiranje, preko pokrivanja troškova putovanja za zaposlene koje žele pobačaj u inostranstvu, do korišćenja matičnih ćelija u razvoju vakcina. Dodatno, firma je visoko ocenjena u HRC-ovom indeksu korporativne jednakosti zbog podrške LGBTQ+ pravima, što se u okviru ove metodologije takođe beleži kao negativan kriterijum.
I Pfizerova ocena od -100 temelji se na sličnim elementima. Firma proizvodi više kontraceptivnih sredstava za koja se navodi da mogu sprečiti implantaciju oplođene jajne ćelije, a donirala je i organizacijama koje promovišu dostupnost pobačaja. U procesu testiranja vakcina za kovid-19 korišćene su matične ćelije, što Inspire vidi kao razlog za negativnu ocenu. Kao i u slučaju J&J-a, visoka ocena u LGBT indeksu doprinosi ukupnom rezultatu.
Alphabetova negativna ocena povezana je sa nekoliko aspekata. Firma je finansijski podržala organizacije koje zagovaraju proširenje pobačaja i LGBTQ+ politike, zaposlenima nudi naknadu troškova za pristup pobačaju, a prema nekim izveštajima, njene platforme omogućuju pristup sadržajima koji uključuju deepfake pornografiju i druge oblike nepoželjnog ili kontroverznog materijala.
Kao i kod prethodnih kompanija, visoka pozicija u LGBT indeksu navodi se kao dodatni razlog za nisku ocenu.
'Pravednici'
Dok su globalni tehnološki i farmaceutski divovi dobili najniže ocene, vrh Inspire Impact Scorea zauzimaju znatno manje poznate kompanije. Na prva tri mesta lestvice najviše ocenjenih nalaze se A. O. Smith Corporation, Brunswick Corporation i Alexandria Real Estate Equities, koje su sve ostvarile ocene iznad 85, zahvaljujući veoma visokom etičkom i operativnom standardu prema kriterijumima koje definiše Inspire Investing.
A. O. Smith Corporation, proizvođač sistema za grejanje vode i pročišćavanje vazduha, ocenjen je kao najbolji u klasi u čak 18 različitih kategorija, uključujući kvalitet vazduha, etičke prakse zapošljavanja, dobrobit zaposlenih, zaštitu privatnosti korisnika i energetsku efikasnost. Posebno visoko se vrednuje niska ekološka opterećenost kompanije, efikasno upravljanje otpadom i efektima staklene bašte, kao i pristupačnost i održivost njenih proizvoda.
Na drugom mestu je Brunswick Corporation, proizvođač plovila i rekreacijske opreme, koji je takođe prepoznat kao najbolji u klasi u područjima poslovne etike, upravljanja rizicima, energetske efikasnosti i transparentnosti u lancu snabdevanja. Kompanija ne beleži nikakve sporne aktivnosti prema kriterijumima Inspirea, a ističe se i po doslednom pridržavanju regulatornih standarda, te sistemskom radu na smanjenju uticaja okoline.
Treće mesto zauzima Alexandria Real Estate Equities, kompanija specijalizovana za razvoj i upravljanje inovacijskim kampusima u području nauke i biotehnologije. Ocenjena je kao izvrsna u kategorijama sigurnosti podataka, dobrobiti zaposlenih, održivosti proizvoda, etičkih praksi u nabavki i zapošljavanju, zatim u energetskoj efikasnosti. Kao i ostale kompanije na vrhu lestvice, Alexandria se izdvaja po niskom ekološkom otisku, dobrom upravljanju otpadom i poštovanju regulatornog okvira.

Ko ga koristi i zašto je kontroverzan?
Inspire Impact Score prvenstveno je namenjen investitorima koji žele da usklade svoj kapital s ličnim uverenjima, ali njegova primena nadilazi pojedinačne korisnike. Score je integrisan u analitičke alate i portfelje koje koriste finansijski savetnici, institucionalni investitori, banke i porodični fondovi.
Inspire Investing navodi kako trenutno upravlja s oko tri milijarde dolara imovine, uključujući ETF-ove koji prate njihov sistem ocenjivanja.
Korišćenje Scorea omogućava investitorima da brzo i transparentno procene usklađenost firmi sa hrišćanskim moralnim standardima, bez potrebe za sopstvenim dubinskim istraživanjima. Sistem, takođe, nudi mogućnost takozvanog impact researcha, gde korisnik može ući u detalje zašto je neka firma dobila pozitivnu ili negativnu ocenu, sve do nivoa konkretnih proizvoda, donacija, politika ili partnerstava.
Ipak, upravo ta strogoća je razlog zbog kojeg Inspire Score izaziva podeljena mišljenja. Dok verski orijentisani ulagači u njemu vide alat za očuvanje moralne doslednosti u finansijskim odlukama, mnogi kritičari smatraju da kriterijumi tog sistema proizlaze iz usko definisanih moralnih uverenja, a ne univerzalnih etičkih normi.
Paradoksalno, mnoge prakse koje taj sistem negativno ocenjuje - poput prava manjina ili ulaganja u medicinska istraživanja - u širem društvenom kontekstu često se smatraju poželjnim ili pohvalnim.
Osim što iz portfelja eliminiše neke od najvećih i najuticajnijih globalnih kompanija, poput Applea, Microsofta, Amazona ili Johnson & Johnsona, Score ne vrednuje pozitivne učinke tih kompanija na okolinu, inovacije ili radna prava. Naime, čim se detektuje element koji se ne uklapa u verski okvir, ukupna ocena pada, često do samog dna.
Zbog toga se Inspire Score često percipira ne toliko kao alternativni ESG, već kao svojevrsni ideološki filter koji tržišnu realnost podređuje verskom pogledu na svet. Ali za konzervativne investitore, kojima je važnije ono što njihov novac ne finansira, nego gde je najveći povrat, to je upravo njegova prednost.
Na dnu lestvice završili su svetski divovi, a razlozi su sve samo ne finansijski | Depositphotos
Kako izgleda prinos kad portfelj filtrira vera
U teoriji, Inspire Impact Score i fondovi koji ga koriste, poput ETF-a Inspire 100 (BIBL), nude alternativu za investitore koji žele da i njihov kapital bude u skladu s verskim uverenjima. Ipak, praksa pokazuje da strogi etički kriterijumi ne znače nužno tržišni uspeh.
U proteklih pet godina, ETF BIBL značajno je zaostao za indeksom S&P 500, i to ponajviše zbog veoma stroge selektivne metodologije bazirane na principima Biblically Responsible Investinga (BRI). Ta politika isključuje sve kompanije koje, prema Inspireovim kriterijumima, promovišu vrednosti nespojive sa biblijskim učenjima.
Zbog toga su iz portfelja automatski izbačeni svi članovi tzv. grupe Sedam veličanstvenih, ključnih nosilaca rasta tržišta u poslednjih nekoliko godina. To uključuje tehnološke divove poput Applea, Microsofta, Alphabeta i Mete, čije su korporativne politike u segmentima poput LGBTQ±a i pobačaja direktno u sukobu sa smernicama BRI-ja. Rezultat? Niži prinosi, ali i mirnija savest, barem za one koji veruju da i ulaganja treba da budu u skladu sa verom.