Pad vrednosti kineskog juana treba dodati nizu izazova koji očekuju svetska tržišta sirovina.
Privredna aktivnost u Kini je već smanjena zbog zatvaranja, krize na tržištu nekretnina i restrikcija, što predstavlja problem jer je Kina jedan od najvećih uvoznika sirovina.
Kao i ostatak sveta, Kina za sirovine plaća u dolarima, koji predstavlja svetsku rezervnu valutu. Slabljenje juana u odnosu na dolar postaje još jedan od dodatnih troškova uvoznika.
To se posebno odnosi na sirovine koje Kina kupuje više od svih drugih zemalja, kao što su sirova nafta ili bakar, kao i na tržišta gde su uvoznici zaslužni za većinu potražnje, kao što su ruda gvožđa ili soja.
BCOM:IND
117,1516 USD
+0,9783 +0,84%
cena na otvaranju
116,8558
prethodna cena na zatvaranju
116,1733
ovogodišnja zarada
18,29375%
dnevni raspon
116,82 - 117,40
raspon u 52 nedelje
94,17 - 140,58
Posledice slabljenja juana se neće osetiti odmah jer Kina uglavnom kupuje preko dugoročnih ugovora, objašnjava Jia Zheng iz kompanije Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. Ako bi stanje potrajalo, slabost valute uticaće na buduće ugovore, dodala je.
Niska inflacija daje manevarski prostor
Stopa inflacije u Kini pala je na 2,5 odsto u avgustu, što centralnoj banci omogućava da reaguje ako privredni rast još više uspori.
Iako viša od avgusta prošle godine, stopa inflacije je niža od julskih 2,7 odsto, a niža je i od iznosa koji su predviđali analitičari.
Za razliku od ostalih centralnih banaka koje se širom sveta protiv vrtoglavog rasta cena bore podizanjem kamatnih stopa, Centralna banka Kine (PBoC) smanjila je cene zaduživanja ne bi li podstakla privredni rast koji je usporio zbog zatvaranja izazvanih pandemijom.
Podaci objavljeni u petak "ukazuju na smanjenu potražnju i govore nam da je potrebno dodatno relaksiranje monetarne politike", navodi Liu Peiqian iz kompanije NatWest Group Plc. Rast cena hrane koji je bio manji od očekivanog daje centralnoj banci više manevarskog prostora za dalje popuštanje, dodaje.
Zatvaranjima se ne vidi kraj
Niske cene su jedan deo jednačine, dok se drugi odnosi na dalja zatvaranja zbog pandemije virusa korona. Iako je već jasno da privredni rast u Kini na kraju godine neće iznositi najavljenih 5,5 odsto, zatvaranja u nekim od najvećih gradova i dalje su na snazi.
Tako je Nacionalna zdravstvena komisija Kine objavila niz mera za sprečavanje širenja virusa. Pored poziva lokalnim vlastima u provincijama sa velikim brojem slučajeva da dalje pooštre mere, kineske vlasti su pozvale državljane da se do kraja sledećeg mesec suzdrže od putovanja.
U četvrtak je broj slučajeva dostigao 1,292, a iznosi su četvorocifreni već duže od 30 dana. Iako je taj broj nizak u odnosu na druge države, pogotovo ako se u obzir uzme mnogoljudnost Kine, taj iznos je problematičan jer azijska država kao cilj ima potpuno iskorenjenje virusa.