Potrošačka inflacija u Kini je u aprilu usporila na najslabiji tempo u poslednje dve godine, dok su proizvođačke cene dodatno pale u deflaciju, što je podstaklo debatu o tome da li je potrebno dodatno stimulisanje politike.
Indeks potrošačkih cena porastao je prošlog meseca za 0,1 odsto u odnosu na godinu ranije, saopštio je u četvrtak Nacionalni biro za statistiku. Osnovni CPI, koji isključuje promenljive troškove hrane i energije, ostao je nepromenjen na 0,7 odsto.
Proizvođačke cene pale su u aprilu za 3,6 odsto pošto su se troškovi roba snizilo. Iznos je bila viši od martovskog i onog koji su ekonomisti očekivali.
Opširnije
Inflacija u SAD ispod pet odsto prvi put od 2021.
Međugodišnja stopa rasta cena u SAD je u aprilu iznosila 4,9 odsto, pokazuju podaci koje je u sredu objavio Biro statistike tržišta rada SAD.
10.05.2023
Mađarska inflacija pada, što je približava padu stopa
Mađarska inflacija je najviša u EU
10.05.2023
Italija namerava da napusti kinesku inicijativu 'Pojas i put' zbog pogoršanja odnosa
Sporazum o Inicijativi "Pojas i put" ističe 2024.godine i učešće će automatski biti obnovljeno, osim ako Rim ne napusti Inicijativu
10.05.2023
Scholz tvrdi da se Kina ponaša više kao rival nego partner EU
Nemački kancelar Olaf Scholz je pozvao Evropsku uniju da smanji zavisnost od Kine, optuživši vladu u Pekingu da se sve više ponaša kao rival i konkurent, a ne kao partner.
09.05.2023
Kina označila lance snabdevanja i natalitet kao prioritete
Novi ekonomski prioriteti za Kinu
08.05.2023
"Još uvek postoji veliki jaz između potražnje i njenog trenda pre pandemije", rekao je Xing Zhaopeng, viši strateg za Kinu u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Ne mislimo da se domaća potražnja može bitno poboljšati u bliskoj budućnosti, procenjuje se da će za oporavak biti potrebno tri do pet godina."
Prinos na 10-godišnje državne obveznice pao je za dva bazna poena na 2,695 odsto u 10.57 po lokalnom vremenu, što je najniži nivo od novembra.
Kineski ekonomski rast ubrzao se na jednogodišnji maksimum u prvom tromesečju, ali nedavni podaci o smanjenju proizvodne aktivnosti i slabljenju trgovine ukazali su na znake upozorenja da bi oporavak mogao da jenjava.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Smanjenje kineske aprilske inflacije CPI, skoro do tačke nestajanja, u kombinaciji sa dubljom deflacijom fabričkih cena pruža više dokaza da ekonomija još uvek ne radi punom parom. Slabi podaci ostavljaju otvoren prozor za Narodnu banku Kine da dodatno ublaži politiku u narednim mesecima, pre nego što širi oporavak potražnje podstakne cene u drugoj polovini godine", rekao je ekonomista Eric Zhu.
To je stvorilo spekulacije o tome da li će centralna banka ublažiti politiku, i oni imaju određeni prostor da to učine, s obzirom na to da su Federalne rezerve SAD signalizirale potencijalnu pauzu u povećanju kamatnih stopa i najnoviji podaci pokazuju da se američka inflacija donekle ohladila u aprilu.
Kineske banke takođe mogu imati prostora za snižavanje kamatnih stopa u budućnosti nakon što su neke od njih nedavno snizile kamatne stope na depozite.
Narodna banka Kine verovatno neće preduzeti nikakve hitne mere, smatra Bruce Pang, glavni ekonomista u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc.
"Kina je još uvek u fazi dezinflacije, a ne deflacije", rekao je on, dodajući da bi majski CPI mogao biti podignut trošenjem tokom praznika rada početkom meseca. To ostavlja "manju hitnost za masovno monetarno ublažavanje" u kratkom roku.
"Obezbeđivanje rasta prihoda i poboljšanje poverenja potrošača ostaju ključni prioriteti politike za postizanje održivijeg oporavka potrošnje", rekao je on.
Visoka baza inflacija u poređenju sa onom prošlog aprila je uticala na prošlomesečne podatke, rekao je analitičar NBS Dong Lijuan u saopštenju. Potrošačke cene su tada brzo porasle jer su blokade velikih gradova, uključujući Šangaj, zbog kovida uništile lance snabdevanja i naterale ljude da prave zalihe hrane.
Sporiji rast troškova hrane i energije doveo je do niže inflacije. Cene hrane su porasle za 0,4 odsto u aprilu u odnosu na godinu ranije, u poređenju sa rastom od 2,4 odsto u martu.
Deflacija cena proizvođača takođe je vođena padom troškova za robu kao što su ruda gvožđa i sirova nafta.