Diplomate Evropske unije trebalo bi da se sastanu već ove nedelje kako bi formulisale plan mera kao odgovor na mogući scenario bez dogovora sa predsednikom SAD Donaldom Trumpom, čiji se pregovarački stav po pitanju carina, prema ocenama, dodatno učvrstio uoči roka 1. avgusta.
Preovlađuje snažna želja da se pregovori sa Vašingtonom održe na pravom putu, u pokušaju da se dođe do dogovora pre isteka roka narednog meseca.
Međutim, prema rečima osoba upoznatih sa situacijom, napori za sada nisu doneli trajniji napredak nakon prošlonedeljnih razgovora u Vašingtonu. Pregovori će se nastaviti tokom naredne dve nedelje.
Opširnije

Ukratko iz sveta - Trump unosi novu neizvesnost, na meti uvoz i Fed
Trump najavljuje carine za više od 150 država, po stopi "od 10 do 15 odsto", kaže da "verovatno neće smeniti Powella".
17.07.2025

Trumpove carine od 10 i 15 odsto za više od 150 država
Američki predsednik Trump kaže da će više od 150 država staviti u jednu grupu, kojoj će uvesti carine "od 10 do 15 odsto", ali kaže da još nije odlučio o definitivnoj stopi.
17.07.2025

ASML ublažava prognozu rasta za 2026. godinu zbog neizvesnosti oko carina
Najnovija predviđanja ASML ukazuju na to da bi trenutne globalne tenzije i trgovinske politike mogle ozbiljno da utiču na rast kompanije
16.07.2025

Rio Tinto: Carine SAD podigle troškove aluminijuma za 300 miliona dolara
Kompanija je navela da je pretrpela bruto troškove od 321 milion dolara zbog američkih carina na aluminijum.
16.07.2025

EU novim kontramerama cilja Boeing, američka kola i burbon
Evropska unija je dovršila drugu listu kontramera koja obuhvata američku robu vrednu 72 milijarde evra.
15.07.2025
SAD sada, kako se navodi, teži uvođenju gotovo univerzalne carine na robu iz EU, u iznosu višem od 10 odsto, uz sve manji broj izuzetaka koji bi obuhvatali avio-industriju, pojedine medicinske uređaje i generičke lekove, nekoliko vrsta alkoholnih pića i specifičnu industrijsku opremu potrebnu američkom tržištu, rekle su osobe koje su govorile anonimno zbog poverljive prirode razgovora.
Portparol Evropske komisije, koja je nadležna za trgovinsku politiku EU, izjavio je da ne želi da komentariše aktuelne pregovore.
Bloomberg
Dve strane takođe su razgovarale o potencijalnim kvotama i ograničenjima za određene sektore, kao i o kvotama za čelik i aluminijum, te načinu da se zaštite lanci snabdevanja od zemalja koje prekomerno izvoze te metale, rekli su izvori. Oni upozoravaju da bi i eventualno postignut dogovor zahtevao lično odobrenje Trumpa, čiji stav još uvek nije jasan.
Trumpovo pismo
Predsednik SAD uputio je ranije ovog meseca pismo EU, upozorivši da će blok od 1. avgusta biti suočen sa carinom od 30 odsto na većinu svog izvoza. Pored univerzalne carine, Trump je uveo dodatne dažbine: 25 odsto na automobile i auto-delove, dok su čelik i aluminijum pogođeni duplom stopom. Takođe je zapretio novim carinama na farmaceutske proizvode i poluprovodnike već od sledećeg meseca, a nedavno je najavio i carinu od 50 odsto na bakar.
Ukupno, EU procenjuje da američke carine već pokrivaju robu u vrednosti od 380 milijardi evra (oko 442 milijarde dolara), što čini oko 70 odsto izvoza EU u SAD.
Pre Trumpovog pisma, EU je gajila nadu da je blizu postizanja osnovnog okvira koji bi omogućio dalje detaljne pregovore, zasnovane na univerzalnoj carini od 10 odsto za mnoge proizvode iz EU.
EU traži šire izuzetke od onih koje su SAD spremne da ponude, kao i zaštitu od budućih sektorskih carina. Iako se odavno prihvata da će svaki dogovor biti asimetričan u korist SAD, EU će pre donošenja odluke o kontramerama proceniti ukupnu neravnotežu potencijalnog sporazuma. Nivo posledica koji su države članice spremne da prihvate se razlikuje - neke su otvorene za više carine ako se obezbedi dovoljno izuzetaka, navode izvori.
Bloomberg
Svaki dogovor bi obuhvatao i necarinske barijere, saradnju u oblasti ekonomske bezbednosti, digitalnu trgovinu i strateške kupovine.
Potreba za brzim delovanjem
Kako izgledi za pozitivan ishod blede, a rok se približava, očekuje se da EU započne pripremu plana za brzo delovanje u slučaju neuspeha pregovora. Odluka o eventualnim kontramerama verovatno će zahtevati političko odobrenje lidera EU, s obzirom na visoke uloge, rekli su izvori.
Ozbiljnije kontramere mogle bi dodatno produbiti trgovinski sukob sa SAD, imajući u vidu Trumpova upozorenja da će svaki potez protiv američkih interesa izazvati još oštriju reakciju njegove administracije.
Blok je već odobrio potencijalne carine na 21 milijardu evra američke robe kao odgovor na Trumpove carine na metale. Te kontramere ciljaju politički osetljive američke savezne države i obuhvataju proizvode poput soje iz Luizijane (gde je sedište predsednika Predstavničkog doma Mike Johnsona), druge poljoprivredne proizvode, živinu i motocikle.
EU je takođe pripremila listu carina na dodatnih 72 milijarde evra američkih proizvoda kao odgovor na tzv. recipročna opterećenja i carine na automobile. Meta bi bili industrijski proizvodi, uključujući avione Boeing Co., automobile proizvedene u SAD i bourbon viski.
Pored carina, EU radi i na merama koje bi išle dalje - poput kontrole izvoza i ograničenja u javnim nabavkama.
Alat za zaštitu od prinude
Bloomberg je prošle nedelje izvestio da sve veći broj članica EU želi da blok aktivira svoj najmoćniji trgovinski alat - tzv. Instrument za zaštitu od prinude (ACI) - protiv SAD, ukoliko se ne postigne prihvatljiv dogovor i Trump sprovede svoje pretnje.
ACI bi dao široka ovlašćenja EU zvaničnicima za preduzimanje kontramera. Te mere bi mogle uključivati nove poreze na američke tehnološke gigante ili ciljane zabrane ulaganja američkih kompanija u EU. Takođe bi mogle ograničiti pristup pojedinim delovima tržišta EU ili zabraniti američkim firmama učešće u evropskim javnim nabavkama.
Ovaj instrument prvenstveno je zamišljen kao sredstvo odvraćanja, ali i kao konkretan odgovor na namerne pritiske trećih zemalja koje koriste trgovinu kao sredstvo za uticaj na suverene političke odluke EU ili njenih članica.
Komisija može predložiti upotrebu ACI-ja, ali države članice odlučuju da li postoji slučaj prinude i da li alat treba aktivirati. Tokom celog procesa, EU bi težila dijalogu s drugom stranom kako bi se pronašlo rešenje.
Države članice su u petak obaveštene o trenutnom stanju trgovinskih pregovora sa SAD.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...