Predsednik Donald Trump izjavio je kako velike korporacije nisu zabrinute zbog njegove široke carinske kampanje, koja je izazvala najgori pad akcija od pandemije Covid-19, pa je naslutio korposracije da su više fokusirane na zakonodavni paket koji bi ubrzao obnovu njegovih poreskih olakšica iz 2017.
"Veliki biznis nije zabrinut zbog carina, jer znaju da će one ostati, ali fokusirani su na VELIKI, PREDIVNI DOGOVOR, koji će SUPERNAPUNITI našu privredu. Vrlo važno. Događa se upravo sada!!!" objavio je Trump u petak uveče na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
Američki Senat u petak glasa o republikaskoj proračunskom predlogu, što je najnoviji korak u višefaznom procesu produženja poreskih olakšica koje ističu krajem ove godine. Zakonodavci se još nisu suočili s najtežim odlukama, uključujući koje programe potrošnje rezati i kojim poreskim olakšicama dati prednost.
Opširnije

Počela primena američkih carina od 10 odsto
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje — koje zamenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10 odsto — trebale bi da stupe na snagu 9. aprila
pre 14 sati

Trumpove čudesne carinske formule naljutile ceo svet
Bloomberg Adrija donosi najvažnije vesti iz protekle sedmice
pre 16 sati

Dajte 'fenomenalnu' ponudu, smanjićemo carine
Američki predsenik je najavio da će uvesti carine na čipove i lekove.
04.04.2025

Kako će srpske firme proći kroz vrtlog carina
Već sada je jasno da će planovi pojedinih domaćih kompanija biti poremećeni najavljenim nametima od 37 odsto.
04.04.2025
Kako su države reagovale na Trumpove carine?
Ranije u petak, Trump je osudio potez Kine koja je uvela carinu od 34 odsto na sve američke proizvode kao odgovor na njegove recipročne carine, koje su povećale namete na kineski uvoz na najmanje 54 odsto. Ova razmena poteza izazvala je strahovanja da bi trgovinski sukob mogao eskalirati i gurnuti svetsku privredu u recesiju.
"KINA JE ODIGRALA POGREŠNO, USPANIČILI SU SE – TO JE JEDINA STVAR KOJU SEBI NE MOGU PRIUŠTITI!" objavio je Trump na društvenim mrežama.
Američki predsednik nije najavio dalje mere protiv Kine, no prethodno je obećao da će, ako druge zemlje povećaju carine kao odgovor na njegove nove mere, i on učiniti isto. Bela kuća nije dodatno pojasnila Trumpovu objavu.
Trump je takođe na svojoj društvenoj stranici naveo da je razgovarao s vijetnamskim čelnikom To Lamom, dodavši kako mu je Lam rekao da Vijetnam želi da smanji svoje carine na NULU ako se dogovore sa SAD-om. Trump je nametnuo carinu od 46 posto na vijetnamsku robu, koja bi trebala da stupi na snagu 9. aprila.
"Zahvalio sam mu u ime naše zemlje i rekao da se radujem skorom susretu," rekao je američki predsednik pre nego što je otputovao u svoj golf klub u West Palm Beachu na Floridi.
Zemlje razmatraju kako da odgovore na Trumpove najnovije carinske namete, koji su podigli američke carine na najviši nivo u poslednjih 100 godina i zadali težak udarac posleratnom globalnom trgovinskom sastavu koji Trump dugo kritikuje kao nepravedan.
Dok je Kina odgovorila carinama na američku robu, Kambodža je ponudila smanjenje svojih nameta u pokušaju da uveri Trumpa da Kambodži ne uvede carinu od 49 odsto — jednu od najviših stopa za bilo koju azijsku ekonomiju.
Visoki čelnici administracije, uključujući samog predsednika, šalju protivrečne poruke o mogućnosti da američki trgovinski partneri postignu dogovore za smanjenje novih carina, no Trump je u petak stavio do znanja da prostora za pregovore ima malo.
"ZA MNOGE ULAGAČE KOJI DOLAZE U SJEDINJENE DRŽAVE I ULAŽU OGROMNE IZNOSE NOVCA, MOJA POLITIKA SE NIKADA NEĆE PROMENITI. OVO JE VELIKO VREME ZA OBOGATITI SE, BOGATIJE NEGO IKADA PRE!!!" objavio je Trump na društvenim mrežama.
Koji je plan?
Američke akcije ponovno su pale u petak. Referentni indeks S&P 500 srušio se za 6 odsto, zaključivši najveći dvodnevni pad od početka pandemije u martu 2020., brišući oko 5 biliona dolara vrednosti.
Uprkos tržišnim potresima, predsednik je ohrabren podacima o zaposlenosti za mart, koji su nadmašili očekivanja – broj radnih mesta izvan poljoprivrede povećan je za 228.000. Ti su podaci odraz zapošljavanja pre najave njegove carinske politike.
"ODLIČNI BROJEVI ZAPOŠLJAVANJA, MNOGO BOLJI OD OČEKIVANJA.VEĆ DELUJE," napisao je predsednik u drugoj objavi na društvenim mrežama u petak.
Dodatnu složenost za strane čelnike i poslovne ljude predstavlja Trumpova neodlučnost i kontradiktorne poruke o spremnosti za pregovore o smanjenju veličine i opsega njegovih nameta. Kasno u četvrtak Trump je nagovestio da bi bio voljan da smanji carine ako mu druge zemlje ponude nešto "fenomenalno."
Trump i njegovi najbliži savetnici tvrde da računaju na carine — uključujući minimalni namet od 10 odsto za sve trgovinske partnere SAD-a — kako bi podstakli domaća ulaganja kompanija koje žele da izbegnu poreze na uvoz. "Davanje izuzeća moglo bi potkopati poslovni argument za ulaganje u američku proizvodnju", rekao je trgovinski savetnik Bele kuće Peter Navarro u intervjuu za CNBC u četvrtak.
Trump je zasebno podelio TikTok video drugog korisnika u kojem se tvrdi da on "namjerno ruši tržište" za 20 odsto kao deo velike strategije kojom želi naterati Federalne rezerve da "smanje kamatne stope." Video tvrdi kako će carine prisiliti kompanije da ulažu u Ameriku i naterati poljoprivrednike da "prodaju više svojih proizvoda ovde u SAD-u kako bi cene hrane znatno pale."