Predsednik Donald Trump izjavio je da njegove carine možda izazivaju "probleme u prelaznom periodu", ali još veruje u svoj plan, nakon što je Bela kuća pojasnila da su američke carine na kinesku robu porasle na 145 odsto.
"Biće prelaznih troškova i problema, ali na kraju će to biti nešto prelepo", rekao je Trump u četvrtak tokom sednice kabineta. "Mi smo u vrlo dobroj poziciji."
Zapanjujuće visoke američke carine na drugu najveću svetsku ekonomiju izazvale su trgovinski rat u kojem jedna strana uzvraća drugoj, što je uzdrmalo svetska finansijska tržišta.
Uvođenje carina izazvalo je paniku na tržištima i podstaklo strah od recesije. Poslovna zajednica i investitori izvršili su pritisak na administraciju da preispita ovu odluku.
10.04.2025
Trump uvodi carinu od 125 odsto da bi na taj način, kako kaže, smanjio američki trgovinski deficit s Kinom i kaznio Peking zbog uvođenja kontramera. Taj procenat, objavljen u memorandumu Bele kuće u četvrtak, dolazi uz već postojeću carinu od 20 odsto uvedenu ranije ove godine zbog, kako tvrdi administracija, kineske uloge u švercu fentanila.
Dodatne kineske robe, poput materijala koji se koriste u proizvodnji solarnih panela, već su obuhvaćene carinama.
Berze su u četvrtak pale, samo dan nakon najvećeg skoka kupovina u poslednjih nekoliko godina. Indeks S&P 500 oslabio je više od šest odsto pre nego što je delimično povratio vrednost, jer je euforiju zamenila nervoza i očekivanje daljih trgovinskih tenzija.
Trump je ukazao na skok od srede, kada je najavio 90-dnevnu pauzu u primeni viših carina na desetine trgovinskih partnera, rekavši da su "imali veliki dan". Kasnije je rekao novinarima da nije video brojke sa tržišta za četvrtak.
Bloomberg
Sekretar za finansije Scott Bessent ukazao je na niže cene nafte, uspešnu aukciju državnih obveznica i podatke o inflaciji koji su bolji nego što se očekivalo, umanjujući značaj pada berze.
"Gledajte, dve u plusu, jedna u minusu nije loš odnos", rekao je Scott Bessent, dodajući da ne vidi "ništa neobično danas".
Trump je rekao novinarima da misli kako su prvi dogovori "veoma blizu" i izrazio optimizam da će Kina na kraju sesti za pregovarački sto. Takođe je nagovestio da je spreman da bude "fleksibilan" kada je reč o izuzecima za kompanije i zemlje iz carinskog režima, uključujući i osnovnu stopu od 10 odsto koju je uveo za sve trgovinske partnere.
"Sa nekim zemljama imamo ogromne deficite, one imaju velike suficite u trgovini sa nama, a sa drugima nije tako - zavisi", kaže Trump.
Ipak, Trump je naglasio da će ponovo uvesti visoke "recipročne" carine ako se u naredna tri meseca ne postignu zadovoljavajući sporazumi, te da planira da se pozabavi i necarinskim preprekama, čak i kod zemalja koje imaju suficit u trgovini sa SAD.
Ministarstva finansija i trgovine, kao i američki trgovinski predstavnik, učestvovaće u tim razgovorima uz samog predsednika, rekao je Bessent.
"Postavljamo proces", rekao je Bessent predsedniku, dodajući kasnije da će "u narednih 90 dana postići veliku sigurnost kada je reč o carinama".
Sekretar za trgovinu Howard Lutnick rekao je da zemlje sada daju ponude "koje nikada, nikada, nikada ne bi dale da predsednik nije povukao ove poteze".
Carine koje je najavila administracija znatno premašuju nivo koji bi, po mišljenju mnogih ekonomista, mogao da ozbiljno naruši trgovinu između SAD i Kine. Čak i nakon Trumpove pauze, prosečne američke carine na uvoz dostižu moderni istorijski maksimum od 24 odsto, prema analizi Bloomberg Economics.
Zbrka oko carina
Trumpova najava carina obeležena je zbrkom, jer je više puta menjao pravac. Plakati sa stopama carina prikazani tokom njegove objave 2. aprila nisu se poklapali s podacima objavljenim u zvaničnom dokumentu Bele kuće, a zvanične brojke su naknadno usklađene sa onima sa plakata.
Američki predsednik je u sredu iznenada najavio odlaganje viših carina na desetine zemalja, samo nekoliko sati nakon što su te carine stupile na snagu, i to nakon panike na tržištu državnih obveznica – iako je istovremeno zaoštrio trgovinski sukob sa Kinom.
Ostali američki trgovinski partneri suočiće se sa opštom stopom uvozne carine od 10 odsto u narednom periodu, dok traju pregovori o bilateralnim sporazumima. Ukoliko ti pregovori ne uspeju, više carine stupiće na snagu 9. jula.
Trumpova uredba objavljena u četvrtak dodatno povećava carine i na male pošiljke iz Kine koje ranije nisu bile oporezovane, što bi moglo pogoditi američke potrošače koji naručuju robu od onlajn prodavnica kao što su Temu i SheIn.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Uvođenje carina izazvalo je paniku na tržištima i podstaklo strah od recesije. Poslovna zajednica i investitori izvršili su pritisak na administraciju da preispita ovu odluku.
Pre najave o carinama, trgovinski disbalans između SAD i Kine bio je očigledan: američke mere na kinesku robu znatno su premašivale kineske carine na američku robu.
Kina je saopštila da je dodatno usaglasila detalje trgovinskog okvira sa Sjedinjenim Američkim Državama, potvrdivši ranije komentare američkog sekretara za trgovinu Howarda Lutnicka o dogovoru koji je stabilizovao odnose dve sile.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Visoka volatilnost američkih akcija i rasprodaja na londonskoj berzi usledile su nakon što je američki predsednik Donald Trump u ponedeljak najavio uvođenje novih carina za 1. avgust.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...