Nedelјama je Donald Trump sprovodio planove za uvođenje visokih carina na uvoznu robu, uprkos upozorenjima da bi takav potez mogao da izazove ekonomsku nestabilnost. Međutim, posle višednevnog pada globalnih berzi, 9. aprila odlučio je da promeni kurs.
U objavi na društvenim mrežama Trump je saopštio da se privremeno odlaže primena carina na uvoz iz većine ključnih trgovinskih partnera SAD. Doneo je ovu odluku svega 13 sati nakon što su carine zvanično stupile na snagu. Trump je naveo da je turbulencija na finansijskim tržištima, izazvana uvođenjem novih nameta, bila jedan od razloga za ovu odluku.
Koje je carine Trump pauzirao
Reč je o tzv. recipročnim carinama na uvoz iz gotovo 60 zemalja, uključujući i članice Evropske unije. Visina carina zavisila je od veličine trgovinskog suficita tih zemalja u razmeni sa SAD. Umesto toga, uvoz iz ovih zemalja trenutno podleže jedinstvenoj carini od 10 odsto, uvedenoj 5. aprila.
Opširnije

Evropski fjučersi skočili nakon Trumpovog odlaganja carina
S druge strane, ovaj trgovinski spor izaziva zabrinutost u vezi sa ekonomskim izgledima.
10.04.2025

Najbolji dan za milijardere do sada - Musk ubedljivi pobednik rasta akcija
Direktor kompanije Tesla Elon Musk je svoje bogatstvo povećao za 36 milijardi dolara jer su akcije proizvođača električnih vozila skočile za 23 odsto.
10.04.2025

Evro u brzoj traci prestiže dolar koji sve više gubi na popularnosti
Ovo je dramatična promena nakon nekoliko meseci pesimizma koji je pratio evro neposredno posle ponovnog izbora Trumpa.
09.04.2025

Tesla, Nvidia, Apple - Tehnološki divovi potonuli u prvom kvartalu
Trumpov omiljeni tech guru Elon Musk pretrpio je najžešći udarac.
09.04.2025

Evropske berze tonu nakon uvođenja Trumpovih carina
Pad na globalnim berzanskim indeksima proširio se i na američke državne obveznice, pošto je administracija Donalda Trumpa podigla carinske stope na najviši nivo u poslednjih 100 godina i dodatno pojačala pritisak na Kinu.
09.04.2025

Kina, koja je takođe bila obuhvaćena ovim merama, nije deo ove pauze. Naprotiv, Trump je najavio dodatno povećanje carina na kinesku robu – sa 104 odsto na 125 odsto, nakon što je Peking saopštio da planira da uzvrati sa 84 odsto carine na američke proizvode.
U objavi u sredu Trump je naveo da druge zemlje "nisu, po snažnoj preporuci, uzvratile na bilo koji način".
Zašto je Trump odustao od dela carina
Uvođenje carina izazvalo je paniku na tržištima i podstaklo strah od recesije. Poslovna zajednica i investitori izvršili su pritisak na administraciju da preispita ovu odluku. "Mislio sam da su ljudi malo preterali", rekao je Trump novinarima u Beloj kući. "Počeli su da paniče, postajali su previše uplašeni."
Šta će se desiti nakon isteka pauze
Zbog nepredvidivosti Trumpove politike, teško je reći. U objavi je naveo da je cilj 90-dnevne pauze pružanje šanse trgovinskim partnerima da sklope dogovore koji bi ih izuzeli iz režima carina. SAD traže smanjenje sopstvenih carina i drugih prepreka trgovini – uključujući subvencije, kvote i regulatorne barijere.
Bloomberg Mercury
Ako do jula ne bude postignut dogovor, postoji mogućnost da carine budu ponovo uvedene. Takođe, Trump bi mogao da odluči da ih ponovo odloži, kao što je ranije radio s nekim proizvodima iz Kanade i Meksika.
Kakva je situacija s Kanadom i Meksikom
Na ove dve zemlje se ne odnose recipročne carine, ali su njihovi proizvodi izloženi carini od 25 odsto u okviru mera koje Trump povezuje sa suzbijanjem ilegalne imigracije i narkotika. Međutim, roba obuhvaćena sporazumom o slobodnoj trgovini izuzeta je iz ovog režima.
Kako su tržišta reagovala
Berze su snažno porasle nakon vesti o pauziranju carina. S&P 500 skočio je 9,5 odsto - što je najveći dnevni skok od 2008. godine. I cene nafte, koje su prethodno padale zbog bojazni od globalne recesije, takođe su porasle.
Da li SAD klize u recesiju
Taj scenario je delovao sve izvesnije pre nego što je Trump napravio zaokret. Carine najavljene 2. aprila dodatno su pogoršale raspoloženje potrošača i investitora. Banke sa Wall Streeta povećale su verovatnoću globalne recesije, dok su analitičari upozoravali da bi rast cena i oprez poslovnog sektora mogli ugroziti ekonomski oporavak.
Iako je objava o pauzi umirila tržišta i navela ekonomiste iz Goldman Sachsa da povuku svoju prognozu recesije, neizvesnost oko sledećih koraka administracije, kao i visoke carine koje ostaju na snazi za Kinu, i dalje brinu mnoge investitore.
Zašto je Kina glavna meta Trumpovih carina
Trump već godinama kritikuje kineske trgovinske prakse, a sada carine koristi i kao instrument političkog pritiska. Optužuje Kinu da ne preduzima dovoljno da zaustavi izvoz fentanila i njegovih prekursora, koji su doprineli opioidnoj krizi u SAD.