Predsednik SAD Donald Trump zapretio je "sekundarnim carinama" kupcima ruske nafte ako Vladimir Putin odbije primirje sa Ukrajinom, dodajući kasnije da ne misli da će ruski predsednik "prekršiti svoju reč".
U izjavama koje je preneo NBC News, Trump je rekao da je "nervozan" i "veoma ljut" na Putina zbog toga što je doveo u pitanje legitimitet ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kao pregovaračkog partnera. On je zato zapretio ograničenjima na "svu naftu koja dolazi iz Rusije".
Bloomberg Mercury
Opširnije

Trump najavljuje talas recipročnih carina - šta to znači za globalnu trgovinu
Trumpova administracija je dala do znanja da bi recipročne carine svake zemlje mogle biti polazna tačka za buduće pregovore.
31.03.2025

Nemoćna pred Trumpovim carinama, EU kaže da je spremna na ustupke
Pregovori sa SAD su postigli vrlo mali napredak i malo je toga što EU može da uradi kako bi sprečila da se sledeće nedelje uvedu nove carine, izvestio je Bloomberg.
28.03.2025

Zlato dostiglo rekord usled strahova od trgovinskog rata
Cena plemenitog metala porasla je za čak 0,7 odsto u petak, dostigavši istorijski maksimum od više od 3.077 dolara za uncu, čime je oboren prethodni rekord postavljen u četvrtak.
28.03.2025

Svi gube, samo Musk profitira od Trumpovih carina
"Potrošači će biti gubitnici jer će imati manje izbora i više cene"
27.03.2025

Trumpova politika vs. berze - od euforije do panike u nekoliko koraka
Sa Trumpom diverzifikacija ponovo ima smisla.
27.03.2025
Činilo se da je američki predsednik posle ublažio svoje primedbe o mogućim sankcijama ili drugim merama kada se obraćao novinarima u avionu Air Force One, sugerišući da ima prostora za pregovore, što je dovelo do smanjenja rasta cena nafte u Aziji.
"Sigurno ne bih želeo da uvedem sekundarne carine Rusiji", rekao je Trump novinarima, naglašavajući da je "razočaran" nekim od Putinovih nedavnih komentara o Zelenskom. "On treba da postigne dogovor s njim, bilo da ga voli ili ne. Nisam bio srećan zbog toga. Ali mislim da će sve biti u redu."
Pritisak na Zelenskog zbog resursa zemlje
Trump je istovremeno nastavio da vrši pritisak na Zelenskog da pristane na dogovor koji bi omogućio Sjedinjenim Američkim Državama pristup ukrajinskim resursima.
"On pokušava da se povuče iz dogovora o retkim metalima, a ako to uradi, imaće problema - velikih, velikih problema", rekao je Trump. "Ako pokušava da pregovara oko tog dogovora, imaće velike probleme."
Rusija je jedan od tri najveća proizvođača nafte na svetu, što znači da bi svaki pokušaj kažnjavanja kupovine ruske nafte mogao imati dalekosežne posledice na tržište, a bilo kakvi poremećaji mogli bi dodatno da povećaju inflatorne pritiske. Pretnje koje je Trump izneo u nedelju predstavljaju značajnu promenu tona u Vašingtonu i odražavaju rastuće frustracije u njegovoj administraciji.
Ako SAD odluče da nastave s tim, Indija i Kina, koje su postale ključni kupci ruske nafte po sniženim cenama od početka ruske invazije na Ukrajinu, suočiće se sa posebnim pritiscima. Inače, izvoz ruske nafte dostigao je petomesečni maksimum u martu, a sankcije SAD na rusku flotu naftnih tankera pokazuju znake slabljenja.
Pretnje Teheranu
Trump je, takođe, rekao da razmatra uvođenje kaznenih "sekundarnih carina" Iranu i oštro zapretio bombardovanjem Irana ako ne potpišu dogovor da se odriču nuklearnog naoružanja.
"Ako ne postignu dogovor, biće bombardovanja", prenosi NBC Trumpove reči.
Iran je odgovorio Trumpu, rekavši da neće pregovarati sa njegovom administracijom, iako indirektna komunikacija sa SAD i dalje ostaje moguća, izjavio je predsednik Masoud Pezeshkian u nedelju.
Bloomberg Mercury
Pretnje Trumpa "trebalo bi da dovedu do jače reakcije cena s obzirom na količine na tržištu", rekao je Giovanni Staunovo, analitičar za robne sirovine u UBS Group AG. "Ali dosad nije bilo prekida u snabdevanju, samo pretnji, a u prošlosti su bili potrebni stvarni prekidi da bi cene trajno porasle."
Cene nafte su blago porasle na otvaranju u ponedeljak, a zlato je dostiglo novi rekord - ali kasnije su pale kako je Trump ublažio svoje pretnje. U azijskoj jutarnjoj trgovini, junski ugovor za naftu brent pao je ka 72 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate bio blizu 69 dolara.
"Ako Trump ozbiljno želi da kazni ruski naftni biznis, onda može da nastavi da sankcioniše brodove, osiguravače i kupce", rekao je Gao Jian, analitičar u Qisheng Futures Co. "Ali ruska trgovina naftom je velikog obima tako da mora da proceni i odmeri prednosti i nedostatke."
SAD su prošle nedelje saopštile da su Ukrajina i Rusija postigle primirje na Crnom moru kao sledeću fazu Trumpovih napora da okonča rat, nakon što su prihvatile 30-dnevnu pauzu u napadima na energetsku infrastrukturu.
Dok je Ukrajina izjavila da će odmah poštovati primirje, Kremlj je zahtevao ukidanje sankcija Ruskoj poljoprivrednoj banci (RSHB) i drugim finansijskim institucijama koje se bave spoljnom trgovinom hranom i đubrivima.
Činilo se da je Trump prošle nedelje izmislio novu taktiku ekonomskog upravljanja državom, preteći sekundarnim carinama zemljama koje kupuju naftu iz Venecuele kako bi ugušile trgovinu naftom sa drugim zemljama.
U pretnji, koju je potvrdio Trumpov izvršni nalog, navodi se da bi se zemlje mogle suočiti sa carinama od 25 odsto na trgovinu sa SAD ako kupe naftu i gas od Venecuele, koja je već pod velikim američkim sankcijama. Taj potez je imao za cilj da izvrši pritisak na Venecuelu zbog "desetine hiljada kriminalaca" za koje je Trump rekao da ih je Venecuela poslala u SAD.