Carine koje Donald Trump planira na uvoz automobila naneće ozbiljnu štetu proizvođačima širom sveta i povećati cene američkim potrošačima. U nizu gubitnika ističe se jedan pobednik: kompanija Tesla Elona Muska.
Taj proizvođač električnih vozila ima velike fabrike u Kaliforniji i Teksasu, gde se proizvode svi automobili koji se prodaju u SAD. Time je Tesla isključena od ostalih Trumpovih novih carina na uvoz automobila i ključnih komponenti. Istovremeno, rivali poput Hyundaija iz Južne Koreje, Volkswagena iz Nemačke, pa čak i američkog General Motorsa, uskoro će imati znatno više troškove.
"Ima jako malo pobednika", kaže Sam Fiorani, potpredsednik AutoForecast Solutionsa za globalno prognoziranje. "Potrošači će biti gubitnici jer će imati manje izbora i više cene."
Opširnije

Da li sada treba kupiti akcije Tesle
Prodaja Tesle tone zato što kompanija ne isporučuje ono što je obećano, kaže Novotny
26.03.2025

Cathie Wood: Tesline akcije bi mogle da se udesetostruče za pet godina
Cathie Wood ostaje naklonjena kompaniji Tesla, iako su im akcije od početka godine u stalnom padu.
25.03.2025

Trump hoće da kupi Teslu da bi podržao Muska nakon pada akcija
Američki predsednik Donald Trump rekao je da će kupiti "potpuno novu" Teslu da bi podržao Elona Muska, nakon što su akcije proizvođača električnih automobila imale najgori dan u protekle četiri godine.
11.03.2025

Da li će Muskovi nepromišljeni potezi dovesti do pucanja Teslinog balona
Akcija Tesle je potonula sa 480 dolara u decembru na oko 330 dolara danas, a njeno potonuće moglo bi se i nastaviti.
14.02.2025

Tesla je "najmanje izložena" novim carinama zbog domaće proizvodnje, napisao je u ovonedeljnoj analizi istraživački analitičar CFRA Garrett Nelson. Iz same kompanije su se pohvalili svojom proizvodnjom u SAD, napisavši na X-u kako su modeli "uglavnom američke proizvodnje".
Trebalo bi da Ford takođe trpi manje od svojih konkurenata - oko 80 odsto automobila koje prodaje u SAD tamo je i proizvedeno.
Ta razlika pokazala se i u ranoj reakciji investitora. I Ford i Tesla izbrisali su gubitke i zabeležili skroman porast na berzi u Njujorku, dok je GM pao šest odsto u 8.20 po lokalnom vremenu, a Stellantis je zabeležio pad od 4,3 odsto u Milanu.
Nove carine od 25 odsto od sledeće nedelje će se primjenjivati na sva uvezena lična vozila i kamionete, kao i na ključne delove poput motora, prenosa i električnih komponenti. Carine će se primenjivati samo na neameričke delove vozila i delove koji nisu uvezeni u sklopu trgovinskog sporazuma između SAD, Kanade i Meksika.
Bloomberg
To bi trebalo da umanji udarac za vozila čije linije snabdevanja prelaze granice na kontinentu. Carine na delove iz Kanade i Meksika koji su u skladu s trgovinskim sporazumom neće stupiti na snagu dok SAD ne osmisli proces za njihovo prikupljanje.
Američki susedi to vreme mogu da iskoriste za pokušaj odlaganja pune primene, iako to nije realno.
Ovaj potez svejedno čini štetu sporazumu o slobodnoj trgovini koji je Trump sklopio tokom svog prvog mandata. Kanadski premijer Mark Carney carine je nazvao "direktnim napadom."
Najveći pritisak osetiće strane marke koje snažno zavise od uvezenih vozila Južnokorejski Hyundai mogao bi biti najteže pogođen. Iako Hyundai i njegov partner Kia imaju fabrike u Alabami i Džordžiji - a ove nedelje su najavili plan širenja u SAD, vredan 21 milijardu dolara, u zemlju su prošle godine uvezli više od milion vozila, što je više od polovine prodaje u državi, pokazuju brojevi Global Data.
Hyundai "ostaje posvećen dugoročnom rastu američke auto-industrije kroz lokalnu proizvodnju i inovaciju", rečeno je iz kompanije u izjavi u kojoj se takođe naglašava kako u SAD zapošljavaju 570.000 ljudi.
Bloomberg
Hyundai i Kia možda će morati svake godine Americi da plate do sedam milijardi dolara ako carine stupe na snagu, kaže analitičar SK Securitiesa Hyuk Jin Yoon. To je gotovo 40 odsto ukupne operativne dobiti ova dva proizvođača za 2024. godinu.
Uprkos činjenici da ima čak četiri kompanije u Kentakiju, Indijani, Misisipiju i Teksasu, kao i fabrike u Zapadnoj Virdžiniji i Alabami, Toyota uvozi oko polovine vozila koje prodaje u SAD. Predstavnik najvećeg svetskog proizvođača automobila kaže kako su fabrike u Meksiku 100 odsto u skladu sa sporazumom o slobodnoj trgovini.
Carine bi mogle da smanje procene operativne dobiti Toyote za fiskalnu 2026. za šest odsto, kažu analitičari Goldman Sachsa u Japanu. Kada je reč o velikim japanskim proizvođačima, među najteže pogođenima verovatno će se naći Nissan - procene operativne dobiti verovatno će pasti za 56 odsto.
Subaru razmišlja o tome kako da umanji posledice carina, izjavio je portparol kompanije u četvrtak, ne navodeći konkretne mere koje se razmatraju. Pad operativne dobiti u 2026. za Subaru mogao bi iznositi 24 odsto, stoji u belešci Goldman Sachsa.
Ni proizvođači iz Detroita nisu ostali pošteđeni. GM neke kamione Chevrolet Silverado uvozi iz kompanija u Meksiku i Kanadi, a Chevy Trax iz Južne Koreje. Prošle godine GM je prodao više od 200.000 automobila Trax, koji je jedan od najjeftinijih u ponudi. U Meksiku proizvode i električne verzije Equinoxa i Blazera.
Stellantis Jeep Compass i Wagoneer S proizvodi u Meksiku, dok Chrysler Pacificu uvozi iz Kanade, a Dodge Hornet i Fiat 500 iz Italije.
'Značajan' uticaj
Musk kaže kako ni Tesla neće proći potpuno glatko. U objavi na X-u od srede, rekao je kako carine imaju "značajan" uticaj na kompaniju. U kasnijoj objavi upućenoj drugom korisniku, Musk je dodao kako će carine imati "nimalo trivijalan" uticaj na cene uvezenih delova koje koristi Tesla.
Između 60 i 75 odsto komponenti u Teslinim automobilima proizvodi se u SAD, u zavisnosti od modela, stoji u podnesku NHTSA iz 2024. godine. Većina drugih delova dolazi iz Meksika. Budući da nije jasna vrednost uvezenih delova, finansijski udarac za Teslu je nepoznat.
Trump insistira kako sukoba interesa - nema, bez obzira na izuzetno važnu ulogu koju njen šef ima u trenutnoj administraciji.
"Nikada mi nije tražio za usluge oko posla", rekao je Trump u sredu dok je potpisivao uredbu o carinama na automobile.