Evropska unija se priprema za transatlantski trgovinski sukob, ali je odluka predsednika SAD Donalda Trumpa da odloži carine Meksiku i Kanadi ove nedelje, vratili veru bloku da će biti u mogućnosti da pregovara o prihvatljivom ishodu.
Trumpov zaokret u Americi je oblikovao strategiju Evropske komisije, izvršnog organa EU koji je zadužen za trgovinske poslove, da pripremi proporcionalan odgovor na pretnje carinama, kako bi se izbeglo izazivanje gneva Vašingtona, navodi izvor upozna sa razmišljanjima bloka.
Međutim, veliki izazov u strategiji EU je to što nije uspela da uspostavi dobre kontakte u novoj američkoj administraciji, rekao je izvor koji je želeo da ostane anoniman. Neki ključni trgovinski položaji u Vašingtonu još uvek čekaju odobrenje Senata.
Opširnije
Trump carinama gradi globalnu ekonomiju 2.0 – šta nas čeka
Ekonomista Katja Zajc Kejžar: 'Svet čeka slabljenje međunarodne trgovine i pad prosperiteta'.
pre 7 sati
Kako funkcioniše politika carina i ko, zapravo, plaća za njih
Zemlje su se dugo oslanjale na carine kako bi podržale lokalnu industriju, tako što poskupljuju strane (uvezene) proizvode. Trump ih, takođe, koristi kao polugu za postizanje spoljnopolitičkih ciljeva.
pre 8 sati
Šta znače kineske kontramere za SAD i šta je sporno sa Googleom
Kina će istražiti američkog tehnološkog giganta za navodna kršenja antimonopolskih propisa.
04.02.2025
Odložene američke carine Meksiku - za mesec dana
Trump u ponedeljak ponovio i upozorenje Evropskoj uniji.
03.02.2025
Miris sveopšteg trgovinskog rata u vazduhu
Carinama pogođeni potrošači u SAD, prosečna cena novog automobila mogla bi da poraste za oko 3.000 dolara.
04.02.2025
Šta Trump namerava da postigne novim carinskim planovima
Trump bi mogao koristiti carine na tri načina.
02.02.2025
EU će takođe nastojati da ublaži rastući konflikt sa SAD u vezi sa izvozom čelika i aluminijuma, koji bi mogao da kulminira narednog meseca, rekao je izvor.
Trump je ove nedelje pojačao svoju retoriku usmerenu prema EU, rekavši da će tarife "definitivno biti uvedene", navodeći veliki trgovinski deficit sa blokom. Bloomberg je ranije pisao da je komisija pripremila opsežne liste uzvratnih mera u slučaju da SAD nastavi sa pretnjom.
"Kada je cilj, nepravedan i proizvoljan, Evropska unija će odgovoriti odlučno", izjavila je predsednica Komisije Ursula von der Leyen novinarima nakon sastanka lidera EU u Briselu u ponedeljak.
Nije jasno šta Trump želi od EU, a njegova netrpeljivost prema Evropi seže daleko u prošlost, pa bi rešenje moglo biti teže postići.
Bloomberg je ranije pisao da je komisija pripremila ponudu za poboljšanje bilateralnih odnosa sa SAD, koja bi uključivala veći uvoz tečnog prirodnog gasa, đubriva i oružja. Ostale oblasti za potencijalnu saradnju uključuju bliže usklađivanje sa Kinom u vezi sa kontrolama izvoza, pregledima investicija i zajedničkim radom na rešavanju problema kineske prekomerne proizvodnje, naročito u sektoru čelika.
Komisija planira da sledi sličnu strategiju kao u poslednjem trgovinskom sukobu sa SAD iz 2018. godine, rekao je izvor. Na sastanku ministara trgovine u Varšavi u utorak, komisija je podelila nekoliko ideja sa državama članicama u vezi sa paketom uzvratnih mera.
Trump je odobrio tarife do 25 odsto na robu iz Kanade i Meksika, a nakon telefonskih poziva sa predsednicom Meksika Claudiom Sheinbaum i premijerom Kanade Justinom Trudeauom, odložio ih je za mesec dana.
Neke evropske prestonice smatraju da je ovo odlaganje pozitivan signal da carine nisu krajnji cilj za Trumpa, već deo pregovora, rekao je izvor.
Tarife na čelik
Krajem marta, suspendovane carine EU na proizvode iz SAD u vrednosti od oko tri milijarde dolara biće ponovo uvedene. Ovaj konkretan sukob je počeo 2018. godine, kada su SAD uvele carine na gotovo sedam milijardi dolara evropskog čelika i aluminijuma, navodeći da je to zbog brige za nacionalnu bezbednost.
Blok je odgovorio ciljanjem politički osetljivih kompanija sa uzvratnim carinama, uključujući motocikle Harley-Davidson Inc. i farmerke Levi Strauss & Co.
Dve strane su 2021. godine postigle privremeno primirje, kada su SAD delimično ukinule svoje mere i uvele set kvota sa carinskim stopama koje se primenjuju na metale, dok je EU zamrzla sve svoje restriktivne mere. Kvote SAD koje su zamenile kaznene carine ističu do kraja godine.
EU će verovatno produžiti suspenziju tih carina nakon martovskog roka kako bi izbegla provociranje američke administracije i zadržala pozitivan pristup, rekao je izvor.
"Kroz konstruktivno angažovanje i diskusiju možemo rešiti ovaj problem", rekao je šef trgovine EU Maros Sefcovic u utorak na sastanku ministara trgovine bloka. "Ali istovremeno je veoma jasno da ćemo, ako budemo nepravedno ili proizvoljno pogođeni, odgovoriti odlučno."
- U pisanju teksta pomogli Alberto Nardelli, Zoe Schneeweiss, Andrea Palasciano, i Kevin Whitelaw.