Evropska unija (EU) saopštila je da se približava postizanju okvirnog trgovinskog sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), nakon što je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u nedelju razgovarala telefonom sa predsednikom Donaldom Trumpom.
"Imali su dobar razgovor", rekao je portparol EU Olof Gill novinarima u Briselu u ponedeljak. "Nalazimo se na početku završne faze, barem kada je reč o sporazumu u principu."
EU se trudi da postigne trgovinski sporazum sa Trumpom pre nego što tarife na gotovo sav njen izvoz u SAD budu povećane na 50 odsto. Tramp je uveo tarife gotovo svim trgovinskim partnerima SAD, navodeći da želi da vrati proizvodnju u zemlju, obezbedi sredstva za produženje poreskih olakšica i zaustavi druge zemlje u iskorišćavanju SAD.
Opširnije

Trump pomerio rok za uvođenje carina - umesto u sredu, kreću 1. avgusta
Administracija je nedeljama upozoravala da će Trump 9. jula uvesti carine svim državama koje ne postignu dogovor
pre 7 sati

Pariz traži zaštitu - kineski uvoz preti da uništi evropsku industriju
Francuski ministar finansija Eric Lombard izjavio je da Evropa mora da ojača carinske barijere.
06.07.2025

BRICS sprema osudu carina SAD koje narušavaju globalnu trgovinu
Lideri BRICS-a kritikuju Trumpovu trgovinsku politiku i vojne intervencije, bez direktne konfrontacije sa SAD.
06.07.2025

Trumpovi strahovi se množe - hoće li Brisel udariti na Alphabet i Microsoft
Iako je "ludi Trump" poznat po svojim impulsivnim i često diskutabilno verodostojnim izjavama kojima u pregovorima vrši maksimalan pritisak, ovoga puta njegova kritika nije plod mašte.
02.07.2025
Pregovarači EU i SAD su tokom vikenda radili na postizanju preliminarnog sporazuma koji bi sprečio drastično povećanje tarifa. Ambasadori zemalja članica EU su u pripravnosti u slučaju da Evropska komisija, koja vodi trgovinske pregovore u ime Unije, ostvari napredak u razgovorima.
Trump je rekao da će u ponedeljak objaviti trgovinske sporazume i da će trgovinski partneri imati rok do 1. avgusta pre nego što tarife stupe na snagu. Time im se ostavlja još tri nedelje za postizanje dogovora. Administracija je ranije navela da će tarife početi da se primenjuju 9. jula.
Bloomberg
EU je, prema ranijim izveštajima Bloomberga, nagovestila da je spremna da prihvati aranžman koji bi uključivao univerzalnu tarifu od 10 odsto na mnoge svoje izvozne proizvode, ali želi da se SAD unapred obavežu na niže stope za ključne sektore kao što su farmacija, alkoholna pića, poluprovodnici i komercijalni avioni.
Takođe, EU insistira da SAD uvedu kvote i izuzetke kako bi se efektivno smanjile tarife od 25 odsto na automobile i auto-delove, kao i tarifa od 50 odsto na čelik i aluminijum. Pregovori o tim sektorima su posebno teški. Neki proizvođači automobila i pojedine članice EU zalažu se za mehanizam po kojem bi se carinske olakšice omogućile u zamenu za investicije i proizvodnju na teritoriji SAD.
Nemački kancelar Friedrich Merz razgovarao je tokom vikenda sa francuskim predsednikom Emmanuelom Macronom, italijanskom premijerkom Giorgia Meloni i predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen o načinima za rešavanje trgovinskog spora.
"Vreme ističe", rekao je u ponedeljak novinarima u Berlinu Stefan Kornelius šef kabineta kancelara. "Uvek sam optimista, ali Komisija razmatra različite scenarije."
Svaki dogovor na kraju zavisi od Trumpa, a očekivani scenariji za rešavanje spora, prema ranijem izveštaju Bloomberga, uključuju: postizanje sporazuma u principu kojim bi se održalo trenutno primirje bez uvođenja novih tarifa; nastavak pregovora bez postizanja dogovora, pri čemu bi se aktivirale suspendovane tarife po zemljama; ili mogućnost da SAD procene da EU nije ispunila uslove, te samostalno uvedu nove tarife.
"Želimo dogovor postignut pregovorima, ali znate i sami da se istovremeno pripremamo za mogućnost da ne dođemo do zadovoljavajućeg sporazuma", izjavila je Ursula von der Leyen prošle nedelje novinarima. "Branićemo evropski interes kada to bude potrebno — drugim rečima, svi instrumenti su na stolu."
Bloomberg
EU je već odobrila tarife na robu iz SAD u vrednosti od 21 milijarde evra (24,6 milijardi dolara), koje se mogu brzo primeniti kao odgovor na Trumpove tarife na metale. Mere su usmerene na politički osetljive američke savezne države i obuhvataju proizvode poput soje iz Luizijane, države iz koje dolazi predsednik Predstavničkog doma Mike Johnson, kao i poljoprivredne proizvode, živinsko meso i motocikle.
Blok je pripremio i dodatnu listu tarifa na američke proizvode u vrednosti od 95 milijardi evra kao odgovor na Trampove tzv. recipročne tarife i dažbine na automobile. Ove mere bile bi usmerene na industrijsku robu, uključujući avione kompanije Boeing, automobile proizvedene u SAD i burbon. EU takođe konsultuje države članice kako bi identifikovala strateške oblasti u kojima SAD zavise od Unije, kao i potencijalne mere koje prevazilaze tarife — poput kontrole izvoza i ograničenja u javnim nabavkama.
Evropska unija će na kraju proceniti postignuti rezultat i tada odlučiti koliki nivo asimetrije je spremna da prihvati i da li će biti potrebne mere za ponovno uspostavljanje ravnoteže, preneo je ranije Bloomberg.
(U realizaciji pomogla Katharina Rosskopf)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...