"Dolar je kralj" (engl. Dollar is king) popularna je fraza koja opisuje dominaciju te valute u svetu. U plaćanjima u međunarodnoj trgovini, za čuvanje inostranih deviznih rezervi, za investiranje i štednju - dolar je zaista bez premca.
Praktično otkad postoji dominacija dolara, postoje i teorije o tome da će on uskoro prestati biti dominantna valuta. Ta dominacija traje stotinak godina, tj. od dvadesetih godina prošlog veka kada je dolar od funte preuzeo ulogu svetske rezervne valute.
Ipak, prema nekim pokazateljima, uloga dolara zadnjih godina pada. Neki to tumače kao svojevrsni početak kraja za američki dolar kao glavnu svetsku valutu, kojoj se najviše veruje, kojom se najviše trguje, i prema kojoj ostale države prilagođavaju svoje valute.
Opširnije
Šta je cilj Muskovog mešanja u evropsku politiku
Američki milijarder komentariše evropske lidere, poziva na izbore, razgovara sa desničarima.
10.01.2025
BYD prednjači u proizvodnji povoljnijih električnih vozila u svetu
Kineska kompanija je preplavila tržišta svojim automobilima, dok SAD čine sve kako bi ovaj brzo rastući brend držale podalje od svog tržišta.
09.01.2025
Hoće li se evro izjednačiti sa dolarom
Evro gubi vrednost zbog Trumpovih pretnji carinama i trome ekonomije na Starom kontinentu.
08.01.2025
Hoće li se svet opametiti 2025. godine
Poslednjih godina pokazalo se da svet, nažalost, nije iskoristio pouke pandemije, koja je odnela mnogo života i dovela globalnu ekonomiju u ćorsokak.
07.01.2025
Na kraj dominacije dolara najviše pozivaju države BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika). Rusija je postala posebno veliki zagovornik alternative dolaru nakon napada na Ukrajinu i, posledično, nakon uvođenja sankcija njenom finansijskom sistemu, među kojima je isključivanje iz SWIFT-a.
Kina je zainteresovana za ukidanje dominacije dolara već duže, uglavnom iz geopolitičkih razloga. Međutim, s obzirom na to da se njenom valutom ne može slobodno trgovati kao dolarom, slabe su šanse da kineska valuta bude zamena za dolar.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0449 USD
+0,0023 +0,22%
cena na otvaranju
1,0428
prethodna cena na zatvaranju
1,0426
ovogodišnja zarada
-5,3356%
dnevni raspon
1,04 - 1,05
raspon u 52 nedelje
1,03 - 1,12
Doduše, ukidanje dominacije dolara i uspostavljanje "novog svetskog poretka" jeste proklamovani cilj država BRICS-a još od prvog samita organizacije 2009. u Rusiji. Od tada do danas nisu se mnogo približili cilju.
Dolar je svoj vrhunac imao devedesetih godina 20. veka i otad njegova dominacija pada, ali relativno sporo i primarno zbog evra, koji je danas druga najvažnija svetska valuta, te zbog valuta država koje nikada nisu iskazale interesovanje za tim da "ruše dolar", kao što su Kanada, Australija, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Početak kraja dominacije dolara?
Dominaciju dolara najviše dokazuje činjenica kako većina država na svetu najveći deo svojih deviznih rezervi drži u njemu. Podaci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za jul, avgust i septembar pokazuju da je 57,4 odsto deviznih rezervi centralnih banaka bilo u dolarima, 20 odsto u evrima, 5,8 odsto u japanskom jenu, pet odsto u britanskoj funti. Udeo kineskog renminbija bio je samo 2,2 odsto.
Jasno je kako dolar još dominira, a jedini ko mu realno može zapretiti je evro. Mada, i ta dominacija pada, kao što pokazuju brojke iz 2014. kad je 63,7 odsto svetskih deviznih rezervi bilo u dolarima, a 21 odsto u evrima.
Između 2014. i 2024. devizne rezerve centralnih banaka su diverzifikovane, u smislu da je narastao udeo "slabijih valuta", ali to nije znatno poremetilo dominaciju dolara (i u manjoj meri evra).
Udeo dolara ovoliko nizak nije bio decenijama, ali smanjena uloga američkog dolara nije bila usklađena s povećanjem udela ostalih velikih valuta, evra, japanskog jena i britanske funte, nego je porastom udela netradicionalnih rezervnih valuta, kao što su australijski, kanadski ili singapurski dolar, kineski renminbi, južnokorejski von i nordijske valute.
Kojom valutom svet trguje
Većina plaćanja u svetu obavlja se putem SWIFT sistema. I tu je evidentna dominacija dolara na koji je u avgustu ove godine otpadalo 49 odsto vrednosti svih transfera koji su prošli kroz SWIFT. To je više nego u novembru 2014, kada je udeo dolara iznosio 43 odsto.
Prema ovom pokazatelju, dominacija dolara zapravo raste, uglavnom na štetu evra, koji je u novembru 2014. činio 29 odsto vrednosti svih transakcija putem SWIFT-a, a u avgustu ove godine 21,6 odsto. Plaćanje između članica EU ne podiže veštački udeo evra, jer se ta plaćanja ne obavljaju preko SWIFT-a nego SEPA sistema.
Uspon dolara
Dolar je od sporazuma u Bretton Woodsu, donetog 1944, bio valuta preko koje su se sve ostale valute vezale za zlato. U tom sistemu su sve ostale valute bile konvertibilne sa dolarom prema fiksiranom kursu, a dolar je imao fiksnu vrednost prema zlatu u odnosu: unca zlata prema 35 dolara.
Taj sporazum je praktično ukinut 1971. godine, kad su Sjedinjene Američke Države odustale od toga da vrednost dolara vežu za zlato. Otad je dolar tzv. dekretna valuta (engl. fiat), što znači da njegova vrednost nije vezana za zlato, srebro ili neku drugu robu.
Dolar ima vrednost zbog toga što SAD, tj. Fed garantuje da ima vrednost. Zapravo se radi o obećanju da se dolar može koristiti kao merilo vrednosti za razmenu dobara i usluga.
Sudbina dolara vezana je za sudbinu SAD. S obzirom na to da mu samo garancija SAD osigurava vrednost, a SAD je najveća i finansijski najrazvijenija ekonomija na svetu, njegova relativna snaga je u relativnoj snazi SAD.
Budućnost dolara
Ne radi se samo o ekonomskoj i finansijskoj snazi SAD koje podupiru snagu dolara, nego i o geopolitičkoj, vojnoj i diplomatskoj. Kao najveća ekonomija na svetu, najveća vojna sila na svetu, s najvećim geopolitičkim uticajem, logično je da SAD kontrolišu i glavnu svetsku valutu.
Devedesetih godina prošlog veka i prvih godina ovog veka, dolar je bio najjači upravo zbog toga što je dominacija SAD tada bila najveća. Iako je dolar još uverljivo najdominantnija valuta, na relativno opadanje njegovog udela u međunarodnim transakcijama i u deviznim rezervama centralnih banaka može se gledati kao na rezultat slabljenja uticaja SAD u svetu.
Tačnije bi, ipak, bilo reći da se jednostavno pojavljuje sve više konkurencije, što mnogi interpretiraju kao nastanak multipolarnog sveta. Iako je definitivno sve više poziva na to da se dominacija dolara zameni nekom drugom valutom, pa i pokušaja da se to ostvari, trenutak kada će poziciju dolara preuzeti neka druga valuta još je dalek.
Jednostavno se još uvek najviše veruje u snagu dolara. Jedina valuta koja ima realnu šansu da dosegne dolar u razumnom roku je evro, iako i njegov udeo polagano pada zadnjih godina.
Glasine o kraju dominacije dolara su preterane, ali je činjenica da se događa svojevrsna diverzifikacija od svojevrsne monetarne unipolarnosti prema većoj monetarnoj multipolarnosti, ali sa dolarom - kao još uvek najvažnijom valutom na svetu.