Dolar je ostvario najveći rast u poslednje tri nedelje, što ga je dovelo do najvećeg nivoa u odnosu na ostale ključne valute od decembra, pošto očekivanja da će Federalne rezerve držati visoke kamatne stope i u sledećoj godini privlače novac u SAD.
Bloomberg Dollar Spot indeks je ojačao 0,4 odsto tokom trgovanja u ponedeljak u Njujorku, potiskujući ga iznad prethodnog ovogodišnjeg maksimuma. Jen je pao na najniži nivo u odnosu na američku valutu od oktobra, evro je pao čak 0,7 odsto na najniži nivo od marta, a švajcarski franak je dostigao najslabiji nivo od maja.
Porast dolara, četvrti uzastopni dnevni dobitak, podstaknut je indikacijama Feda prošle nedelje da planira da zadrži stope na povišenom nivou jer iznenađujuća snaga ekonomije čini inflaciju preovlađujućom brigom centralne banke. To naglašava razliku između SAD i zemalja širom sveta u kojima rast opada pod težinom strože monetarne politike.
Opširnije
Hedž-fondovi se prvi put od marta klade na dolar
Fondovi sa leveridžom i drugi veliki igrači držali su 18.000 ugovora sa dugim pozicijama u dolaru.
18.09.2023
Powell pomogao dolaru da ostvari nekoliko nedelja dobitaka
Dolar je porastao dok su američke državne obveznice pale.
25.08.2023
Rublja u slobodnom padu, probila granicu od 100 za dolar
Rublja je probila psihološku granicu od 100 za dolar prvi put od marta prošle godine.
14.08.2023
"Jednostavno postoji mnogo optimizma uračunatog u američki dolar", rekla je Esther Reichelt, devizni strateg u Commerzbank AG u Frankfurtu, na televiziji Bloomberg. "Ovo je podržano stavom Feda, koji je u suštini rekao da čak i ako vidimo hlađenje ekonomske dinamike, to ne utiče mnogo na tržište rada."
Dolar je podržan porastom prinosa na obveznice koji je počeo od sastanka Feda 20. septembra, a koji je dao podsticaj investitorima da prebace novac u SAD.
U ponedeljak je prinos na 10-godišnje i 30-godišnje obveznice porastao na višegodišnje maksimume, a trgovci su ponovo kalibrirali putanju Feda nakon što je pokazao da je malo verovatno da će ublažiti monetarnu politiku sledeće godine za onoliko koliko su tržišta ranije očekivala.
"Centralne banke su uglavnom dosledne u slanju poruka - da su u osnovi na, ili blizu, vršnim stopama", rekao je Bipan Rai, globalni šef devizne strategije CIBC-ja u Torontu. Ali, rekao je on, američka ekonomija nije pogođena ni približno koliko druge zemlje u kojima su hipoteke sa podesivim stopama stisnule domaćinstva.
- U pisanju teksta pomogao Robert Fullem.