Rast popularnosti ženskog sporta širom sveta plastično se iskazuje iznosom od 1,3 milijarde dolara očekivanih prihoda celog sektora u 2024. godini. To je najmanje 300 procenata više nego što je bila procena pre tri godine i prvi put je probijena magična granica od milijardu dolara godišnje.
Struktura prihoda u ženskom sportu znatno je drugačija nego u muškom, gde dominiraju TV prava. Ovde su komercijalni prihodi koji obuhvataju sponzorstva i prodaju robe najznačajnija stavka - na njih otpada čak 55 odsto ukupnih prihoda. TV prava su na 27 procenata, a prihodi od utakmica na 18 odsto.
Opširnije
Marina Maljković: U mom poslu nema granica i nikada ne pravim kompromise
"Uvek tražim nove izazove u trenerskom poslu koji će me motivisati da idem dalje", kaže za Bloomberg Adriju selektor ženske košarkaške reprezentacije Srbije i trener Marina Maljković.
06.10.2024
Kako stati na put ilegalnim prenosima sportskih događaja?
Piraterija sportskih prenosa postoji još od 1980-ih godina.
25.09.2024
Od praznog bazena do muzeja Novaka Đokovića
Navijači proslavljenog srpskog tenisera dosad su tek sporadično mogli uživo da vide neke od sadržaja koji su obeležili njegov život i uspešnu karijeru. Budući muzej posvećen sportskom velikanu mogao bi da ponudi daleko više i privuče znatno više ljudi.
04.10.2024
Sportski i muzički turizam će uskoro biti industrija vredna 1,5 biliona dolara
Prema novom istraživanju kompanije Collinson International Ltd., sportski i muzički turizam rastu neverovatnom brzinom i predviđa se da će predstavljati industriju od 1,5 biliona dolara do 2032. godine.
04.08.2024
Fudbal i košarka su očekivano dva najvrednija ženska sporta, dok nedavni izveštaji kao poslovno najdinamičniji treći sport vide, verovali ili ne, kriket.
Geografski gledano, glavno tržište bez sumnje su Sjedinjene Američke Države, čak 52 odsto prihoda ženskog sporta generiše se "preko bare". Evropa ozbiljno zaostaje. Ukupan godišnji prihod svih klubova Nemačke Frauen-Bundeslige, jedne od najjačih evropskih fudbalskih liga za žene, ne premašuju 30 miliona dolara.
Ključna inkluzija
Na nedavnim Olimpijskim igrama u Parizu učestvovao je jednak broj sportista i sportistkinja i to je jasna poruka. Rast ženskog sporta se očitava kroz zauzimanje sve više udarnih termina u TV programima, kao i punjenje sve većih stadiona i dvorana. Njima to niko neće dati ili ustupiti na bazi pozitivne diskriminacije, to se jednostavno mora osvojiti. Više prihoda za ženski sport obično znači manje za druge.
Ženski sport jedno je od najbrže rastućih područja sportske industrije, navodi se u analizi Deloittea. Kod razvoja ženskog sporta ključna reč je inkluzija i stav najvažnijih ljudi u pojedinim sportovima, a potom pronalazak interesa kod investitora. Od svih sportskih ulaganja u prošloj godini, 14 odsto odnosilo se isključivo na ženski sport, dodatnih 34 odsto su bila mešovita ulaganja, koja su u isto vreme uključivala i muški i ženski sport.
Platne liste
Pogled na listu najplaćenijih sportistkinja središte stavlja na sportove koji se razvijaju paralelno s muškim te imaju mnogu dužu tradiciju od npr. fudbala, a to je pre svega tenis. Opet, i dalje je vidljiv frapantan finansijski jaz između najplaćenijih sportistkinja i sportista. Razlozi su višestruko izdašniji, kako klupski, tako i sponzorski ugovori.
Dok sportske ikone poput Ronalda i Messija privlače globalne brendove poput Nikeja i Adidasa, teniserke poput Coco Gauff i Ige Świątek osiguravaju višemilionske ugovore s brendovima kao što su New Balance i Rolex.
Među ženama dominiraju teniserke, najplaćenija je Coco Gauff s 22,7 miliona dolara, dok prva tri mesta kod muškaraca zauzimaju fudbaleri Cristiano Ronaldo sa 260 miliona dolara, golfer Jon Rahm sa 218 miliona dolara i fudbaler Lionel Messi sa 135 miliona dolara. Odnose između platnih lista sportista i sportistkinja još uvek je neumesno upoređivati.
Eksperti često naglašavaju kako je ključno da se na ženski sport sve više gleda kao na jedinstven proizvod koji se sve više razlikuje od elitnog muškog sporta.
Budući izazovi
Deloitte očekuje da će vrednosti timova i liga nastaviti da rastu, a predviđa se da će vrednosti nekoliko timova premašiti 100 miliona američkih dolara. U razvoju ovog dela sportske industrije ipak najvažniju ulogu ima Svetsko fudbalsko prvenstvo za žene, globalno najznačajniji događaj ženskog sporta.
S druge strane se očekuje da će ženskim elitnim sportovima i dalje biti dodeljivani dodatni termini za emitovanje u udarnom terminu, čime će se ženski događaji lakše pronaći i gledati. Televizijske kuće, strimeri i platforme društvenih mreža imaće važnu ulogu u predstavljanju velikih događaja koji zaokupljaju interesovanje novih i postojećih obožavatelja, istovremeno stvarajući iskustvo koje će se pamtiti i ostavljati dugoročna sećanja i emocije kao što to rade muški sportovi.
Sledeći korak biće zadržavanje stalnih gledalaca koji lojalno prate svoje omiljene igrače, timove i takmičenja tokom sezone. Da bi to postigle, sportske organizacije i medijske kompanije moraće da nastave da podižu popularnost ženskog sporta emitovanjem u udarnom terminu, kao i ulaganjem u digitalne platforme koje utakmice i takmičenja čine dostupnima svima onima koji žele da gledaju.