Američka inflacija je u julu usporila više nego što se očekivalo kao odraz nižih cena energije, što bi moglo umanjiti pritisak na Federalne rezerve da nastavi agresivno da povećavaju kamatne stope.
Indeks potrošačkih cena je porastao za 8,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, hladeći se u odnosu na junski rast od 9,1 odsto koji je bio najveći u četiri decenije, pokazali su podaci Ministarstva rada u sredu.
Cene su ostale nepromenjene u odnosu na prethodni mesec. Pad benzina anulirao je troškova hrane i smeštaja.
Opširnije
Cene hrane u Nemačkoj porasle za rekordnih 14 odsto
Rat u Ukrajini i problemi u lancima snabdevanja su glavni razlozi za rast, kažu iz Destatisa, nemačke kancelarije za statistiku.
10.08.2022
Summers upozorava na grešku iz 1970-ih sa inflacijom
Američka ekonomija je i dalje "pregrejana"
06.08.2022
Stopa nezaposlenosti u SAD-u na poluvekovnom minimumu
Očito je da u američkoj privredi potražnja za radnom snagom ne posustaje.
05.08.2022
Takozvani osnovni indeks potrošačkih cena, koji ne uzima u obzir volatilnije cene hrane i energije, porastao je za 0,3 odsto u odnosu na jun i 5,9 odsto u odnosu na pre godinu.
Ekonomisti u istraživanju Bloomberga predviđali su rast ukupnog CPI od 0,2 odsto u odnosu na mesec jun i povećanje od 8,7 procenata međugodišnje. Predviđeno je da će osnovni CPI porasti za 0,5 odsto u odnosu na jun i 6,1 procenata u odnosu na pre godinu.
Iako je pad cena benzina dobra vest za Amerikance, njihovi životni troškovi su i dalje bolno visoki, što mnoge primorava da se zadužuju kreditnim karticama i troše ušteđevinu. Nakon što su podaci prošle nedelje pokazali još uvek snažnu potražnju za radnom snagom i snažniji rast plata, dalje usporavanje inflacije moglo bi da ukloni deo pritiska na Fed da produži snažno povećanje kamatnih stopa.