Broj prvih zahteva za naknadu zbog nezaposlenosti u SAD ove nedelje je pao najviše u prošlih 12 meseci. Ovo je malo smirilo tržišta kapitala koja su prošle nedelje potonula usled strahova da će se stanje na tržištu rada drastično pogoršati.
Ovaj pokazatelj je pao za 17.000 na 233.000 u nedelji završenoj 3. avgusta, pokazuju podaci Ministarstva rada. U državama koje su u prošlim nedeljama beležile veći rast (Mičigen, Misuri i Teksas), broj prijavljenih je bio manji.
Broj zahteva koji se ne podnose prvi put, što je indikator za broj ljudi koji primaju novac sa biroa, porastao je na 1,88 miliona u nedelji završenoj 27. jula, pokazuju podaci.
Opširnije
Fed bi mogao da prinudi PBOC da brže smanjuje kamate
Narodna banka Kine (PBOC) zbog pada na svetskim finansijskim tržištima neočekivano je dobila predah.
08.08.2024
Analitičari posle pada tržišta - vanredno rezanje kamata glavna tema
Ekonomski parametri za američku privredu i očekivanja od monetarne politike brinu svetske investitore i stručnjake.
05.08.2024
Prinos na dvogodišnje obveznice SAD niži od desetogodišnjih prvi put od jula 2022.
Prinos na američke dvogodišnje obveznice postao je niži od prinosa na desetogodišnje obveznice, prvi put od jula 2022. godine.
05.08.2024
Stopa nezaposlenosti u SAD ponovo raste, učvršćujući put ka smanjenju stope Feda
Zapošljavanje u SAD je značajno usporilo u julu, a stopa nezaposlenosti porasla je na najviši nivo u skoro tri godine.
02.08.2024
Pad broja prvih zahteva bi investitore mogao da ubedi da se tržište rada samo vraća u stanje u kom se nalazilo pre pandemije i da se ne radi o brzom padu. To se i doživljavalo kao glavni razlog sve do jula, kada su podaci pokazali da je zapošljavanje drastično usporilo, a stopa nezaposlenosti je porasla i četvrti mesec zaredom.
Finansijska tržišta širom sveta su potonula, a investitori su počeli da pozivaju Fed da smanji kamate i pre redovnog septembarskog sastanka. Analitičari kažu da takav scenario nije verovatan, ali neki misle da bi Fed mogao da u septembru kamate smanji za 50 baznih poena, a ne za 25, koliko se dosad mislilo.
Posle izveštaja su skočili prinosi na obveznice i fjučersi akcija.
Centralne banke su, nakon podataka objavljenih u petak, rekle da neće preterano reagovati na pojedinačne mesečne izveštaje, ali su iz Feda rekli da se pažnja pomera na tržište rada jer je borba sa inflacijom većim delom gotova.
Nedeljni podaci mogu da navedu na pogrešne zaključke, a to je naročito slučaj u ovo doba godine kada se zatvaraju škole, a fabrike automobila prolaze kroz remonte.
Četvoronedeljni presek, koji se koristi da bi se isključili volatilni podaci, porastao je na 240.750, što je najviše u poslednjih 12 meseci.