Svetske berze našle su se na udaru u ponedeljak, dok ekonomski parametri za američku privredu i očekivanja po pitanju posledica tamošnje monetarne politike brinu svetske investitore i stručnjake.
Pad akcija i fjučersa na akcije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), pretežno vođen tehnološkim sektorom, prelio se na ostala tržišta kapitala širom planete, a trgovci su povećali opklade da će svetske centralne banke morati da preduzmu neku akciju. U jednom trenutku, opklade na mogućnost da Federalne rezerve (Fed) vanredno snize ključne kamatne stope bile su na 60 odsto, piše Bloomberg.
Od tada je taj procenat pao, ali šanse za rezanje stopa ostale su jedna od glavnih tema dana.
Opširnije
Prinos na dvogodišnje obveznice SAD niži od desetogodišnjih prvi put od jula 2022.
Prinos na američke dvogodišnje obveznice postao je niži od prinosa na desetogodišnje obveznice, prvi put od jula 2022. godine.
05.08.2024
Padaju projekcije u SAD, a svetske obveznice više nisu u minusu
Bloombergov indeks svetskih državnih obveznica sada je u plusu jedan odsto od početka godine, a još u aprilu je gubio 4,6 odsto.
05.08.2024
Belex ne prati pad na svetskim berzama, tržište previše plitko
Promet je, kao i obično, bio skroman, pa ne treba da čudi što tržište kapitala nije dovoljno razvijeno da verno predstavi i prati osnove tržišnih kretanja.
05.08.2024
Wall Street na otvaranju u minusu posle rasprodaje u Aziji
Rasprodaja različitih klasa imovine na svetskim tržištima u ponedeljak je dovela do drastičnog pada cena.
05.08.2024
Fed bi trebalo da smanji kamatne stope za 75 baznih poena, i to pre septembarskog sastanka, smatra Jeremy Siegel, profesor škole Wharton na Univerzitetu u Pensilvaniji. On dodaje da bi i u septembru, na redovnom sastanku, kamate trebalo smanjiti za još toliko. "To je minimum", rekao je Siegel u intervjuu koji je dao za CNBC. Dodao je da bi referentna kamatna stopa trebalo da bude između 3,5 i četiri odsto. Trenutna cena zaduživanja je od 5,25 do 5,5 odsto.
Siegel je prošle nedelje za Bloomberg rekao da je Fed zakasnio sa smanjenjem kamatnih stopa.
S druge strane, Peter Kinsella iz UBP-ja rekao je da vanredno smanjenje stopa Feda nije samo malo verovatan događaj, već bi takođe rizikovalo da izazove šokove na tržištima i poveća paniku. Slično mišljenje izrazio je i Bloombergov kolumnista Marcus Ashworth, koji je poručio da u američkoj privredi ništa nije slomljeno. "Dakle, nema opravdanja za monetarnu vlast da se umeša i ublaži gubitke za vlasnike krupnog kapitala."
"Na tržištu postoji zabrinutost da Fed zaostaje i da se meko sletanje pretvara u tvrdo sletanje", rekla je Tracy Chen, portfolio menadžer u Brandywine Global Investment Managementu. "Američke državne obveznice su dobra kupovina ovde jer mislim da će privreda nastaviti da usporava."
Rasprodaja raznovrsnih klasa imovine nametnula je pitanje da su dostignuti vrhunci na tržištima, a kako je u razgovoru za Bloomberg istakao Jay Woods iz Freedom Capital Marketsa, takva situacija je prilika za investiranje.
Uz to, kako je za Bloomberg Adria Slovenija prokomentarisao Aleš Lokar iz Generali Investmentsa, sa ekonomske tačke gledišta stvari se nisu znatno promenile u poslednjih mesec dana. On takođe smatra da za dugoročno orijentisane investitore ovakvi događaji predstavljaju atraktivnu priliku za kupovinu.
Pošto tržišta više nisu u potpunom slobodnom padu - što je bila situacija ranije tokom dana - pažnja se okreće na podatke o američkoj privredi i predstavnike Feda koji će kasnije tokom dana obratiti javnosti i time možda nagovestiti dalji smer kretanja na tržištima. Kada je reč o makropodacima, najviše se čeka na objavu indeksa ISM-a (engl. Institute for Supply Management - Institut za upravljanje snabdevanjem) za sektor usluga.
Christian Mueller-Glissmann iz Goldman Sachsa rekao je za Bloomberg da tržišni uslovi ukazuju na donekle zdravu korekciju. Ekonomisti Goldman Sachsa ocenili su da podaci o američkoj privredi "nisu toliko zabrinjavajući".
Ted Alexander iz BML Fundsa rekao je za CNBC da tržište medveda još nije gotovo, ali i da je su učesnici na tržištima postali realniji nakon velikih očekivanja za ovogodišnju sezonu objave izveštaja o zaradama.
"Vidimo ogroman izlazak iz pozicija sa leveridžom jer investitori prodaju imovinu da bi pokrili gubitke", rekao je Kyle Rodda, viši analitičar u Capital.com. "Brzina pada me je uhvatila nespremnog; sada je velika panika u prodaji i to izaziva nelinearne reakcije cena imovine", dodao je on.
Osim čisto ekonomskih faktora, tu su i oni politički, budući da se u zemlji odvija predsednička trka između republikanca Donalda Trumpa i njegovog demokratskog protivnika, potpredsednice Kamale Harris.
"Postoji određena neizvesnost oko toga kada će Fed smanjiti kamatne stope, neizvesnost oko geopolitike, a zatim i izbora u SAD, tako da trenutno ne vidite da se ljudi hrabrije upuštaju u ulaganja", napomenuo je izvršni direktor menadžera T. Rowe Pricea Rob Sharps za Financial Times.