Troškovi posedovanja kuće u SAD porasli su za 26 odsto od 2020. godine, nakon što su porasli izdaci za porez, osiguranje, struju i komunalne usluge tokom perioda visoke inflacije u svim sektorima privrede.
Prosečni godišnji trošak za posedovanje i održavanje tipične porodične kuće, ne uključujući plaćanje hipoteke, iznosio je 18.118 dolara u martu, objavio je sajt za lične finansije Bankrate. Proizilazi da je 1.510 dolara mesečno više nego pre četiri godine, kada je karantin počeo.
Ova računica je zasnovana na Redfinovoj srednjoj vrednosti prodajnih cena nekretnina u martu, koja je iznosila 436.291 dolar.
Opširnije
Najskuplji stan u Srbiji prodat za više od 1,2 miliona evra
Najnoviji izveštaj o stanju na tržištu nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda pokazuje da je najskuplji kvadrat stana, ali i najskuplji stan, prodat na opštini Savski venac u Beogradu
17.06.2024
Blagi rast cena stanova u prvom kvartalu, pokazuje RGZ indeks
Indeks Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) o cenama stanova u Srbiji iznosi 160,49 u prvom tromesečju ove godine.
15.06.2024
Stan na mesec ili dva - kako to uraditi u Beogradu?
Dugoročno izdavanje i stan na dan su dve najčešće opcije kada govorimo o zakupu stambenog prostora u Srbiji.
03.06.2024
"Zaprepašćujuće je videti koliko košta održavanje kuće", izjavio je Jeff Ostrowski, analitičar Bankratea. "Dok ne poseduješ svoju kuću, nećeš biti svestan koliko para bacaš na nju svakog meseca i godine."
U svojoj analizi, Bankrate je uključio i porez na imovinu, osiguranje kuće, cenu struje, interneta i kablovske televizije, i dva odsto prodajne cene koja odlazi za održavanje, troškovi koje mnogi kupci potcenjuju.
Održavanje kuće činilo je najveći deo ukupnih troškova vlasnika po nalazima Bankratea nalazu, pa su države u kojima su prodajne cene drastično porasle za vreme pandemije doživele veći skok u procentu sveukupnih troškova. Imovinske dažbine su predstavljale drugi najveći deo ovog obračuna u državama sa visokim porezom kao što su Nju Džerzi i Konektikat. U ostalim državama je na drugom mestu bio izdatak za struju.
Poslednje četiri godine inflacije zadale su najjači udarac vlasnicima nekretnina u Juti, gde su troškovi porasli za 44 odsto. Ajdaho je sledio sa 39 odsto, a zatim Havaji sa 38 procenata. Aljaska i Teksas su doživeli najmanji rast, s time da su se troškovi povećali za 14 odsto. Godišnja evidencija troškova je znatno varirala, od 11.559 dolara u Kentakiju do 29.015 dolara na Havajima.
Ostrowski je rekao da su ukupne sume u nekim slučajevima precenjene, pogotovo za vlasnike novoizgrađenih kuća kojima nisu potrebne popravke, ali da su i dalje korisne kupcima da uzmu u obzir.
"Sigurno je bolje biti spreman sa viškom novca na štednom računu sa visokim prinosom", rekao je, "nego biti nespreman i koprcati se".