Najskuplji stan koji je prodat u Srbiji u prvom kvartalu ove godine vredeo je 1.226.888 evra. Površine je 188 kvadratnih metara, a nalazi se na opštini Savski venac u Beogradu, pokazuje najnoviji izveštaj o stanju na tržištu nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda (RGZ). Najskuplji kvadrat stana i u prvom kvartalu i dalje je na lokaciji Beograd na vodi i prodat je za 10.350 evra.
Kada je reč o kućama, ona najskuplja prodata je takođe na Savskom vencu, i to za 3.182.000 evra, pokazuju podaci RGZ. I najviše plaćen poslovni prostor nalazi se na toj opštini, a koštao je 3.098.790 evra.
U RGZ su istakli da je ukupna količina novca korišćena za kupovinu nekretnina u prvom kvartalu 2024. iznosila 1,5 milijardi evra, što je za 2,6 odsto manje u odnosu na isti kvartal prethodne godine. "Od ukupno 1,5 milijardi evra, 456 miliona evra dolazi sa delimično regulisanog tržišta. Ukupan broj kupoprodaja na tržištu nepokretnosti u prvom kvartalu 2024. godine iznosio je 29.108 što je za jedan odsto manje nego prošle godine", navodi se u izveštaju RGZ.
Opširnije
Blagi rast cena stanova u prvom kvartalu, pokazuje RGZ indeks
Indeks Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) o cenama stanova u Srbiji iznosi 160,49 u prvom tromesečju ove godine.
15.06.2024
Sin Ivice Todorića za BBA: Prodajem Hrvatima stanove u Beogradu na vodi
Zajedno sa partnerkom Petrom Kaćunko predstavio je preksinoć u Beogradu Real Estate kompaniju "Regent", koja već godinu dana uspešno posluje u Hrvatskoj i koja počinje saradnju sa kompanijom Eagle Hills iz Dubaija, koja gradi "Belgrade Waterfront".
22.05.2024
Kina najdrastičnijom merom pokušava da oporavi tržišta nekretnina
Kina je poništila donji prag za hipotekarne stope i smanjila minimalne stope učešća za pojedinačne kupce stambenog prostora.
17.05.2024
Potrošnja u Kini neočekivano niska, ekonomija i dalje u problemu
Industrijska proizvodnja je rasla, što pokazuje koliko je oporavak neujednačen.
17.05.2024
Za stanove u Beogradu u prvom kvartalu 2024. godine izdvojeno je ukupno 479,6 miliona evra.
Inače, u ukupnom prometu nepokretnosti, prema podacima RGZ, najveći udeo zauzima prodaja stanova, vredna 834 miliona evra, sa učešćem od 56 odsto od ukupno prometovanih vrednosti. Za kuće je izdvojeno 122,5 miliona evra, navodi RGZ, što je osam odsto od ukupne vrednosti, za građevinsko zemljište 114,6 miliona evra, takođe osam odsto od ukupne vrednosti, dok je za poslovne prostore izdvojeno 72,6 miliona evra, pet odsto od ukupne vrednosti, a za poljoprivredno zemljište 64,6 miliona evra, četiri odsto od ukupne vrednosti.
Sve manje plaćanja iz kredita
Plaćanje iz kredita i dalje se smanjuje jer je sedam odsto svih prometovanih nepokretnosti plaćeno na taj način, što je jedan procentni poen manje nego u istom periodu prošle godine. RGZ napominje da su iz kreditnih sredstava najviše plaćeni stanovi (ukupno 18 odsto).
Inače, podaci RGZ sa tržišta nepokretnosti za prvi kvartal 2024. pokazuju da je nastavljena stabilizacija i smirivanje na tržištu nakon izrazito dinamičnog rasta, tokom 2021. i 2022. U istom periodu udeo delimično regulisanog tržišta (promet nekretnina koje nisu upisane u katastar nepokretnosti) u ukupnoj vrednosti je opao za pet odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, ali i dalje iznosi 30 odsto od ukupnog prometa u prvom kvartalu. "Pored stabilizacije i smirivanja aktivnosti na tržištu nepokretnosti, na početku 2024. godine dolazi do umerenijeg rasta cena stanova na nivou Republike Srbije", navodi RGZ.
Zanimljivi su i podaci za druge delove Srbije pa je tako u prvom kvartalu 2024. u Nišu i Kragujevcu zabeležen međugodišnji rast kupoprodaja nepokretnosti, od 12,9 odsto i 13 odsto. Novi Sad takođe pokazuje blagi porast broja kupoprodaja za 0,8 odsto, dok se u istom periodu u Beogradu beleži pad broja transakcija za 3,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Tržište ostaje stabilno
RGZ je pre dva dana, 15. juna, objavio indeks cena stanova za Republiku Srbiju u prvom tromesečju 2024. koji iznosi 160,49. U Srbiji je zabeležen, kako ističe RGZ, rast cena stanova od 4,74 odsto u odnosu na isti period 2023. godine. U poređenju sa četvrtim tromesečjem 2023. cene stanova u Srbiji su zabeležile blagi rast od 0,78 odsto. "Ovaj porast cena u odnosu na prošlu godinu i umeren tromesečni rast ukazuju da tržište nekretnina ostaje stabilno i bez velikih fluktuacija, što je pozitivan znak za ekonomiju i investitore", naveo je RGZ.
Cene stanova u "starogradnji" su, na nivou Srbije, ističe RGZ, porasle za 4,52 odsto, dok je "novogradnja", odnosno kupovina od investitora imala veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,09 odsto.
Prodaja stanova u prvom tromesečju 2024. godine u Republici Srbiji ostala je na približno istom nivou kao prošle godine. Tokom prvog kvartala 2024. došlo je do stabilizacije potražnje za stanovima u Srbiji, sa zabeleženih 10.186 ugovora o prometu stanova (0,7 odsto manje nego u istom periodu prošle godine), uz ukupnu vrednost od 834 miliona evra (2,5 odsto manje nego prošle godine).
Kada se porede regioni, ističu u RGZ, primetne su određene razlike u trendovima na tržištu stanova. Tako Šumadija i Zapadna Srbija beleže značajan rast prodaje stanova od 11,28 odsto i vrednosti kupoprodaja za 24,04 odsto. Južna i Istočna Srbija takođe beleže rast, sa povećanjem prodaje stanova od 4,92 odsto i vrednosti kupoprodaja za 37,50 odsto.
Nasuprot tome, Beograd beleži pad prodaje stanova od 6,5 odsto, navodi RGZ, i vrednosti kupoprodaja za 10,13 odsto. "Slična situacija je i u Vojvodini, gde je broj prodaja stanova smanjen za 4,32 odsto, a vrednost kupoprodaja za 0,56 odsto. Kada je reč o cenama stanova, u odnosu na prvi kvartal 2023. godine, cene su porasle u u regionu Vojvodine za pet odsto, Gradu Beogradu 4,5 odsto, Šumadije i Zapadne Srbije za 3,49 odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 7,16 odsto."
Kako su istakli u RGZ, kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija je imala umeren i stabilan rast cena. "Prema dostupnim podacima za četvrto tromesečje 2023, veći broj država beleži drastičnije usporavanje ili pad tržišta nepokretnosti, dok je par zemalja zabeležilo dvocifren rast."