Potrošnja u Kini je u aprilu neočekivano usporila rast, ali je uvećan obim industrijske proizvodnje, što pokazuje koliko je oporavak druge najveće ekonomije sveta neujednačen.
Obim prometa u maloprodaji porastao je 2,3 odsto u aprilu, što je daleko niže od projektovanih 3,7 procenata iz ankete koju je Bloomberg sproveo među ekonomistima. Industrijska proizvodnja uvećana je za 6,7 odsto u aprilu na međugodišnjem nivou, a srednja vrednost iz ankete ukazivala je na rast od 5,5 odsto.
Opširnije
Xi poručio Putinu da odnosi Kine i Rusije treba da traju generacijama
Kineski predsednik Xi Jinping signalizirao je Vladimiru Putinu da su veze između dve države i dalje jake.
16.05.2024
Nio izaziva Teslu: lansira pristupačniji EV brend
Nio Inc. lansira pristupačniju marku električnih automobila u Kini u pokušaju da stekne čvršće uporište na najkonkurentnijem tržištu na svetu, dok Tesla Inc. pada.
16.05.2024
Ministar trgovine Kine: Odluka SAD o carinama van pameti
Kineski ministar spoljnih poslova Wang Yi nadovezao se na kritike koje dolaze iz te države povodom najnovijih američkih carina.
15.05.2024
Cena bakra najviša u poslednje dve godine
Bakrom se trgovalo po ceni od 10.205 dolara po toni u utorak u 12.38 po šangajskom vremenu.
14.05.2024
Ove godine je drugu privredu sveta pokretao proizvodni sektor koji se uglavnom oslanja na izvoz. Kriza na tržištu nekretnina nastavlja da opterećuje kućne budžete, zbog čeka je i domaća tražnja slabija. Izvoz je u aprilu ponovo porastao, a obim proizvodnje u fabrikama raste drugi mesec zaredom. Međutim, potrošačke cene i dalje ne reaguju, a kreditna aktivnost pala je prvi put od 2005. godine.
Rast investicija je u prva četiri meseca iznosio 4,2 odsto, manje od očekivanih 4,6 odsto. Ulaganja u izgradnju nekretnina pala su za 9,8 odsto, pa je situacija u ovom segmentu gora nego u prvom kvartalu.
Kabinet kineskog predsednika Xi Jinpinga najavio je dodatne mere podrške. Peking će danas početi da prodaje dugoročne državne obveznice vredne bilion juana (oko 138 milijardi dolara), a sredstva bi mogla da budu upotrebljena za jačanje infrastrukturnog sektora, koji je ključan za rast.
Tržišta su zbog ove najave počela da očekuju monetarno popuštanje kojim bi se bankama omogućilo da lakše kupe obveznice.
Kina takođe razmišlja o pomoći lokalnim vladama da kupe milione neprodatih nekretnina, o čemu je Bloomberg ranije pisao. Kineski zvaničnici ranije su najavljivali dodatnu pomoć za sektor nekretnina, a u planu su mere kojima bi se građevinskim firmama olakšalo da prodaju objekte za kojima ne postoji tražnja.
Međutim, i dalje postoje rizici. Fokus komunističke partije na sektor obnovljive energije plaši Evropsku uniju i SAD, jer bi jeftini proizvodi iz Kine mogli da ugroze tržište rada u zapadnim zemljama.
Administracija američkog predsednika Joea Bidena najavila je carine od 100 odsto na kineska električna vozila.