Indija nastoji da promeni zakone kako bi privatnim rudarima omogućila da izvlače litijum, ključni sastojak za baterije koje se koriste za električna vozila i skladištenje energije, zbog težnji države da bude samodovoljna u zelenim tehnologijama.
Vlada premijera Narendra Modija želi odobrenje poslanika za izmene postojeće politike, rekli su neimenovani izvori. Osam minerala, uključujući litijum, berilijum i cirkonijum, biće uklonjeno sa ograničene liste koja trenutno zabranjuje proizvodnju privatnih kompanija.
Promene bi omogućile vladi da licitira dozvole za eksploataciju rezervi litijuma, rekli su izvori. Njihov cilj je takođe da smanje zavisnost Indije od uvoza nekih ključnih minerala i da stave zemlju u bolju poziciju u unosnom lancu snabdevanja baterijama, prema izvorima.
Opširnije
Rafinacija litijuma je 'licenca za štampanje novca', kaže Musk
Elon Musk je pozvao na više ulaganja u rafinaciju litijuma na svetskom nivou, kako bi se ublažio nedostatak materijala za baterije.
21.07.2022
Loše prognoze za vodeći izvozni proizvod Srbije
Usred rudarskog buma u Srbiji, sa svetskih berzi stižu negativne vesti.
01.07.2022
Kineskih 220 milijardi dolara pomaže FTSE, a ne pad Johnsona
Akcije rudarsko-metalurškog sektora skočile u Londonu ali trend verovatno nije dugoročan.
07.07.2022
Portparol ministarstva rudarstva nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.
Indija želi da doda lokalnoj proizvodnji niz tehnologija sa nultim emisijama dok teži da postane ugljenično neutralna do 2070. i da iskoristi mogućnosti globalne tranzicije na čistiju energiju. Nacija se obavezala da će izgraditi 500 gigavata čistog kapaciteta električne energije do 2030. godine, a postavljanje ogromnog broja skladišta baterija smatra se vitalnim za omogućavanje danonoćne upotrebe obnovljivih izvora energije.
Vladine agencije su istraživale litijum i otkrile mali resurs u južnoj državi Karnataka, prema ministarstvu rudarstva. Ipak, da bi proizvela litijum u znatnom obimu i smanjila oslanjanje na uvoz, Indija bi morala da pronađe i razvije nova nalazišta.
Australija i Čile trenutno dominiraju proizvodnjom sirovina, dok je Kina najveća svetska rafinerija.
Indijski uvoz litijum-jonskih baterija skočio je 54 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 1,83 milijarde dolara za godinu dana u martu, pokazuju podaci ministarstva trgovine. Skoro 87 odsto je došlo iz Kine i Hongkonga, uprkos naporima Indije da izbegava uvoz od svog severnog suseda.
Pored napora da se poveća lokalna proizvodnja, zemlja takođe traži sredstva za litijum i kobalt u inostranstvu. Formirano je zajedničko preduzeće sa tri državne kompanije - National Aluminium Co., Hindustan Copper Ltd. i Mineral Ekploration Corp. - za kupovinu rudnika u inostranstvu.