Tehnološki napredak u 2024. godini i dalje će oblikovati ponašanje potrošača. Trenutno je u svetu 5,2 milijarde aktivnih korisnika interneta, što je dvostruko više u odnosu na period od pre 10 godina. Procenjuje se da će onlajn kupovina robe i usluga u 2024. godini iznositi 10,8 biliona dolara, što znači da će se tržište udvostručiti u odnosu na 2017. godinu.
Sve veći uticaj digitalnih kanala među potrošačima stavlja pritisak na kompanije da poboljšaju onlajn iskustvo. Novi napredak u tehnologiji, poput proširene stvarnosti (AR), internet stvari (IoT) i veštačke inteligencije (Gen AI), omogućuju transformaciju onlajn iskustva kupovine. Digitalni potrošači masovno koriste TikTok i Douyin, društvene medijske platforme s kratkim video-zapisima, čime se stvaraju viralni trendovi koji utiču na prodaju brendova.
Euromonitor International je izdvojio pet ključnih digitalnih trendova koji će oblikovati ponašanje potrošača u 2024. Iz top pet digitalnih potrošačkih trendova u 2024. godini proizlaze tri ključne teme. Prvo, iskustvo onlajn kupovine nastavlja da sazreva, drugo, oprezna i svesna potrošnja raste i na kraju, potrošači traže više moći u svojim odnosima sa brendovima.
Opširnije
Jack Ma se provodio u Beogradu i merkao sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom
Otvaranje Alibabinog distributivnog centra u Srbiji potpuno bi promenilo ecommerce tržište u našoj zemlji.
18.07.2023
Amazon u Evropi otvara 70 dostavnih centara
Amazon u evropskim skladištima namerava da zaposli više radnika.
10.05.2023
Amazon nadmašio procene u rastu profita i klaudu
Amazon.com Inc. izvestio je o kvartalnom profitu koji je premašio procene.
28.04.2023
Analiza BBA: E-trgovinu ima trećina srpskih firmi, ali su prihodi mršavi
Industrija e-trgovine je brzo rasla tokom proteklih godina, a u Adria regionu je prema nekim kriterijuma bila i iznad proseka Evropske unije.
22.02.2023
TikTok odvlači sve više potrošača sa Amazona
Oko 40 odsto korisnika TikToka staro je između 18 i 24 godine, uz 27 odsto između 13 i 17 godina.
05.02.2023
Intuitivna e-trgovina
Rastući uticaj digitalnih kanala u procesu kupovine stavlja pritisak na kompanije da poboljšaju iskustvo onlajn kupovine. Deo toga znači da onlajn kanal više nalikuje onome što bi potrošač mogao da doživi uživo. Takva promena podrazumeva donošenje više ljudskog elementa onlajn, bilo u interakciji kupca s proizvodom ili sa prodajnim saradnikom. To postaje moguće zbog evolucije strategija prikupljanja podataka i razvoja tehnologija, koje se kreću od proširene stvarnosti (AR) preko internet stvari (IoT) do Gen AI. Ti napreci imaju potencijal da potpuno transformišu iskustvo kupovine, što dovodi do toga da onlajn iskustva deluju intuitivnije.
Stručnjaci industrije smatraju da je Gen AI najveći uticaj imao na razvoj ciljanih marketinških kampanja i pružanje inteligentnijih predloga za kupovinu. Gen AI može da isporuči personalizovane marketinške poruke u velikom obimu korišćenjem modela podataka, algoritama i mašinskim učenjem.
Personalizacija se sve više smatra važnim faktorom u kupovini. Prema Euromonitorovom istraživanju Voice of the Consumer: Lifestyles Survey, oko polovine digitalnih potrošača želi jedinstvene ponude.
TikTok ekonomija
Iako su neke od najpopularnijih društvenih medijskih platformi u svetu nedavno malo posrnule, TikTok i njegov kineski pandan Douyin beleže veliki porast popularnosti i očekuje se da će nastaviti da proširuju svoj doseg u 2024.
Njihov fokus na sadržaj u obliku kratkih video-zapisa privlačan je posebno među mlađim potrošačima.
''TikTok ekonomija će nastaviti da napreduje. TikTok i Douyin će ostati u samom vrhu kako u području lajvstriminga, tako i društvene trgovine, a očekuje se da će njihova prodaja širom sveta porasti za 23 odsto od 2022. do 2027. godine, uglavnom zbog popularnosti ByteDanceovih platformi'', stoji u izveštaju.
Trikovi za uštede
Euromonitor International je primetio da potrošači sve više koriste digitalne alate kako bi im pomogli u kretanju kroz ekonomski pad.
Potrošači širom sveta zabrinuti su zbog stanja ekonomije. Iako su stope inflacije u mnogim zemljama pale sa visina iz 2022. godine, i dalje su visoke. Naime, 74 odsto digitalnih potrošača u 2023. godini je navelo da su zabrinuti zbog toga što cene mnogih svakodnevnih predmeta koje često kupuju i dalje rastu, prema istraživanju Euromonitor Internationala Voice of the Consumer: Lifestyles Survey. Istovremeno, kada kupci traže više načina da uštede novac, oni sve više troše na mreži. To znači da se želja za ograničenjem potrošnje sve više manifestuje digitalno. To je dovelo do porasta "budget hackova". Uspostavljanje ovih štedljivih trikova posebno je prisutno među mlađim potrošačima.
Reciklaža i second-hand kupovina
Iako model poslovanja sa korišćenim ili polovnim proizvodima nije nov koncept, uzimajući u obzir popularnost second-hand trgovanja u prošlosti, poslednjih godina smo svedoci transformacijskom ubrzanju recikliranja proizvoda. Pojava digitalizacije i razvoj e-trgovine, zajedno sa rastućim zabrinutostima za održivost i finansijskim pritiscima, podstakli su recikliranje proizvoda na potpuno novi nivo.
Više o ovoj temi pročitajte OVDE.
Povrati proizvoda
Povratak robe je tradicionalno bio izvor neprijatnosti za potrošače. Promene u industriji i napredak novih tehnologija sada omogućuju trgovcima da preoblikuju ovaj deo korisničkog putovanja kako bi pružili srećnije iskustvo.
Jedan od najznačajnijih trendova koji utiču na povrate je porast e-trgovine. Potrošači kupuju više putem interneta i vraćaju više proizvoda. Nacionalno udruženje trgovine na malo u SAD procenjuje da je 16 odsto kupljenih proizvoda vraćeno u 2022, što je porast s 11 odsto u 2020, a što je trgovce koštalo 816 milijardi dolara.
Osim ovih širih promena, i drugi trendovi utiču na to kako potrošači doživljavaju povrat robe. Koncepti poput "kupi sada - plati kasnije" i povlastice za članstvo koje nude trgovci, poput Amazon Primea - "probajte pre kupovine", omogućuju potrošačima da dobiju robu bez trenutne uplate. Kupi sada - plati kasnije u SAD je porastao 50 puta od 2019. Nadalje, u kategorijama poput odeće, kupci često kupuju isti proizvod u različitim veličinama s namerom povrata - koncept poznat kao "bracketing".
Više o ključnim potrošačkim onlajn trendovima pročitajte na portalu Bloomberg Adria BiH.