Troškovni pritisci i sve jača svest o potrebi zaštite životne sredine i vođenju održivijeg života doprinose prodaji polovnih proizvoda. To znači da sada nema srama u kupovini polovnih predmeta ili popravci pokvarenih proizvoda kako bi se produžio njihov životni vek, prema stručnjaku iz Euromonitora.
Euromonitor International Voice of the Consumer: Sustainability Survey 2023. pokazuje da 24 odsto globalnih potrošača kupuje polovne proizvode kako bi vodili održiviji život, dok 41 odsto bira da popravi pokvarene proizvode umesto kupovine novih.
Mlađe generacije aktivnije
"Rastući troškovi života guraju ponašanje potrošača prema održivim praksama kao alternativnim rešenjima koja smanjuju troškove", kazao je Jorge Zuniga, stariji savetnik za održivost u Euromonitor Internationalu.
Opširnije
Maloprodaja u Srbiji usporila posle prazničnog rasta
Realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u januaru je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazali su podaci RZS-a.
29.02.2024
Rast zarada u Srbiji poguraće i rast potrošnje u 2024.
Potrošnja u Srbiji vratila se na pozitivan trend u drugoj polovini 2023. godine.
17.01.2024
GfK prodao evropske podatke o potrošnji za 315 miliona evra
Prodaja je jedan od uslova za spajanje sa kompanijom NielsenIQ.
09.01.2024
Analiza BBA: TC Ušće najbolje u Adria regionu naplati svaki kvadrat
Beograd ima najveću potrebu u regionu da otvara nove tržne centre, pokazuje najnovija analiza Bloomberg Adrije.
27.11.2023
Radnje kao što su gašenje grejanja, smanjenja bacanja hrane, odabira vozila sa ekonomičnijim gorivom, smanjenje upotrebe aparata, pripremanje obroka kod kuće, popravaka predmeta i kupovine polovnih proizvoda ne samo da pomažu u smanjenju troškova i izbegavanju nepotrebnih kupovina, već potrošačima omogućavaju da ostanu verni svojim vrednostima i usvoje održive načine života, dodaje Zuniga.
Mlađe generacije su te koje podstiču kupovinu polovnih proizvoda. Zuniga je rekao da je prihvatanje recikliranja posebno važno za generaciju Z i milenijalce. Više od 40 odsto mlađih potrošača odlučuje se za kupovinu polovnih predmeta svakih nekoliko meseci, dok više od 50 odsto potrošača starosti od 15 do 44 godine planira da kupi polovan proizvod u bliskoj budućnosti.
"Mlađe generacije biraju popravku predmeta i kupovinu polovnih predmeta uglavnom zbog uštede troškova. Budući da je generacija Z sada najviše pod finansijskim pritiskom, polovni predmet odličan je način da se steknu elegantni i čak premijum odevni predmeti po razumnim cenama", ističe Zuniga.
S druge strane, popravka proizvoda važnija je starijim generacijama, te je mnogo više njih postalo aktivno u zaštiti životne sredine. Nešto više od 40 odsto potrošača u starosti od 45 i preko 60 godina u 2023. bilo je spremno da kupi polovne proizvode, naspram 28 odsto u 2022.
Euromonitor International identifikovao je 12 vrsta održivih potrošača temeljenih na njihovim vrednostima i stavovima. "Izbegavači mesa" i "Zero Wasteri" vodeće su vrste održivih potrošača, svaka odgovorna za 36 odsto održivog tržišta. Ti potrošači zabrinuti su zbog klimatskih promena i recikliraju ili popravljaju pokvarene predmete umesto da ih zamenjuju te kupuju polovne ili već korišćene proizvode.
Navike recikliranja i popravljanja najprisutnije su u Latinskoj Americi, Evropi i Azijsko-pacifičkom prostoru. Filipini su zemlja sa najvišim procentom od 56 odsto potrošača koji su "Zero Waster" u 2023, budući da je 76 odsto populacije zabrinuto ili izrazito zabrinuto zbog klimatskih promena.
Iako je tržište polovnih predmeta razvijenije i šire dostupno u Evropi i Severnoj Americi, pravi puls angažmana potrošača kuca u Azijsko-pacifičkom prostoru, Bliskom istoku i Africi. Indija, Kina i Saudijska Arabija predvode ovaj trend, ne samo prihvatajući polovne proizvode, već i signalizirajući snažnu nameru povećanja potrošnje na tom tržištu.
Gotovo 50 odsto potrošača u Indiji kupuje i prodaje polovne predmete, dok u Ujedinjenom Kraljevstvu potrošači radije kupuju polovne proizvode, njih 38 odsto u odnosu na 28 odsto onih koji ih prodaju.