Predsednik Argentine Javier Milei učinio je prvi korak ka privatizaciji državnih argentinskih kompanija izdavši dekret koji otvara vrata privatnom biznisu da preuzme kontrolu nad ključnim sektorima.
Milei - libertarijanac koji želi da smanji broj članova vlade i obim regulative kako bi oporavio argentinsku problematičnu ekonomiju - najavio je mnoge reforme koje će omogućiti prodaju desetina državnih gubitaša.
"Ukidaćemo regulative koje ometaju privatizaciju državnih preduzeća", rekao je Milei u obraćanju u kom je taksativno navodio planove reformi. On je dodao da će svim državnim preduzećima biti promenjena pravna struktura kako bi se potpuno očistio put ka privatizaciji.
Opširnije
Argentina – prva država koju će voditi ekonomski libertarijanac
Javier Milei je prvi šef države koji se pridržava libertarijanizma. Argentinska privreda je pred ponorom, a on se odlučio za šok terapiju.
17.12.2023
Novi lider Argentine šok terapijom devalvirao pezos za 54 odsto
Argentina je devalvirala pezos za 54 odsto, rekonstruisala njegovu fiksaciju i najavila masivno smanjenje potrošnje.
13.12.2023
Dolarizacija Argentine planirana ipak tek za srednji rok
Milei, koji tek treba da stupi na dužnost, ublažio je neke stavove iz kampanje.
25.11.2023
Milei je vodio kampanju o ovim pitanjima, a kao kandidate je pominjao nacionalnu avio-kompaniju Aerolineas Argentinas SA, železničke kompanije, državne medijske kompanije i komunalno preduzeće AySA. Takođe je rekao da će predmet prodaje biti i naftna kompanija YPF SA i energetska kompanija Enarsa, ali nakon perioda tranzicije.
Jedina kompanija koju je Milei pomenuo u svom obraćanju bila je Aerolineas, na koju je vlada trošila stotine miliona dolara godišnje. Rekao je da bi odobrio deljenje akcija - verovatno zaposlenima - i da će to osloboditi prostor u ovom sektoru.
Dok Milei može da traži da privatizuje kompanije predsedničkim dekretom, predlog može biti odbijen u skupštini, gde njegova partija ima manjinu.
"Ne vidim scenario u kom skupština podržava dekret", rekao je u intervjuu Paulo Farina iz konsultantske firme Visviva iz Buenos Ajresa. "On dotiče previše interesa kako parlamentarna većinska koalicija ne bi pokušala da ga obori", dodao je.
Svojim predlogom Milei oponaša politiku koju je vodio bivši predsednik Carlos Menem, lider liberala koji je 1990-ih pokušao da kroz prodaju državne imovine oporavi privredu nakon perioda hiperinflacije.
Nakon iscrpljujuće krize koja je dostigla vrhunac krajem 2001. godine, Argentina je odlučila da ponovo nacionalizuje neke kompanije u eri levičarskih lidera. Vratili su preduzeće AySa 2006, Aerolineas 2008, a IPF 2012. godine. Milei, koji namerava da smanji javnu potrošnju i subvencije, želi da poništi sve ove odluke.
"Trebalo bi nam skoro nekoliko godina da privatizujemo YPF", rekao je Milei za Bloomberg News tokom kampanje. "Kompanija je uništena i prodaja danas (po tržišnim cenama) značila bi da je poklanjamo. Ova kompanija nam je potrebna kako bismo energetski sektor doveli u red", dodao je.
YPF i druge argentinske energetske kompanije su zbog zaštite potrošača od rasta cena bile pod pritiskom vlasti, pa su zbog toga zabeležile niže profite.
Akcije državne naftne kompanije koja je listirana u Njujorku i dalje su za oko 20 odsto ispod vrednosti iz 2012. godine kada je sprovedena nacionalizacija.
Stvari komplikuje odluka američkog suda kojom je Argentini naloženo da plati oko 16 milijardi dolara pošto nije ispoštovala tehničke korake tokom nacionalizacije. Vlada je rekla da će uložiti žalbu.
YPF je u prethodnom periodu radio na razvoju vađenja škriljaca u Patagoniji i uvećanju obima izvoza tečnog prirodnog gasa.
Milei je za rukovodioce YPF-a izabrao stručnjake iz imperije argentinsko-italijanskog milijardera Paola Rocca.
Možda će privatizacija YPF-a ići teže nego neke druge jer zakon o nacionalizaciji sadrži klauzulu koja za prodaju vladinih akcija zahteva kvalifikovanu (dvotrećinsku) većinu.