Ključna mera veleprodajnih i poslovnih cena u SAD skočila je u junu više nego što je bilo predviđeno, iako su počeli da se pojavljuju neki znaci hlađenja inflatornih pritisaka koji bi na kraju mogli da dovedu do olakšanja za potrošače.
Indeks proizvođačkih cena za finalnu tražnju je povećan za 11,3 odsto u odnosu na jun prošle godine i 1,1 odsto u odnosu na prethodni mesec, pokazali su podaci Ministarstva rada u četvrtak. Tri četvrtine prošlomesečnog rasta odnosilo se na robu, posebno na energiju.
Ako se isključe komponente hrane i energije, takozvani bazni PPI porastao je za 0,4 odsto u odnosu na mesec ranije. Porast od 8,2 odsto u odnosu na pre godinu dana bio je najmanji od novembra.
Srednja prognoza u Bloombergovom istraživanju ekonomista videle su povećanje ukupnog PPI od 10,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu i 0,8 odsto u odnosu na prethodni mesec.
Dok su brojevi izvršili veliki pritisak na troškove, proizvođači su doživeli mali predah jer cene sirovina padaju zbog zabrinutosti oko izgleda tražnje. Tokom poslednjih nekoliko nedelja, cene hrane, sirovina za industriju i sirove nafte su naglo pale.
Bez obzira na to, verovatno će proći meseci pre nego što se inflacija umiri na nivou domaćinstava. Izveštaj od srede pokazao je da su potrošačke cene porasle za 9,1 odsto međugodišnje, što je najbrži tempo u četiri decenije. Iako maloprodajni troškovi benzina i hrane mogu da se smanje, cene za mnoge usluge, kao što su kirije, mogle bi duže ostati više.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Ako se pogleda malo dublje, može se videti jasno ali vrlo sporo ublažavanje inflatornih pritisaka. Rast veleprodajnih cena dostigao je vrhunac krajem prošle godine u ranijim fazama proizvodnje i roba i usluga, ali je i dalje povišen. Visoka inflacija na nivou proizvođača sprečiće bilo kakvo naglo usporavanje potrošačkih cena ove godine".
-- Yelena Shulyatyeva, ekonomista
Veliki rast indeksa verovatno jača odlučnost kreatora politike Federalnih rezervi da agresivno podignu stope, uprkos nekim ranim znacima da će se proizvođačke cene smiriti. Ekonomisti kompanije Citigroup Inc. sada očekuju da će centralna banka kasnije ovog meseca povećati referentnu stopu za pun procentni poen.
Nakon izveštaja, trgovci su povećali opklade da će Fed ovog meseca povećati kamatne stope za 100 baznih poena. Dvogodišnje obveznice su produžile gubitke, dok su fjučersi na američke akcije ostali niži.
Energetika je dovela do rasta PPI u junu, pošto je porasla za 10 odsto u odnosu na pre mesec dana, uključujući rast troškova benzina od 18,5 odsto.
Cene robe
Cene robe su u junu porasle za 2,4 odsto, najviše u poslednja tri meseca, od čega je skoro 90 odsto posledica energenata. Dizel gorivo, električna energija i motorna vozila bili su među ostalim sirovinama koje su napredovale.
Istovremeno, smanjeni su troškovi jaja, goriva za avione i gvožđa i čelika, dok je hrana u celini zabeležila najmanji rast ove godine.
Cene usluga su u međuvremenu porasle za 0,4 odsto nakon rasta od 0,6 odsto mesec dana ranije i odrazile su veće marže za maloprodaje hrane i alkohola.
Proizvođačke cene bez hrane, energije i trgovinskih usluga - najpromenljivije komponente indeksa - porasle su za 0,3 odsto u odnosu na maj i 6,4 odsto u odnosu na pre godinu dana. Godišnji napredak bio je najmanji od oktobra.
Troškovi prerađene robe za međupotražnju, koji odražavaju cene ranije u proizvodnom procesu, povećani su za 2,3 odsto u odnosu na mesec ranije zbog veće cene energije. Ne računajući hranu i energiju, ovi troškovi su porasli samo 0,2 odsto - što je značajno usporavanje u odnosu na rast od 1,6 odsto u maju i najmanji rast od novembra 2020.
-Uz pomoć Kristy Scheuble.