Proizvođačke cene u SAD pale su u decembru najviše od početka pandemije, produžavajući višemesečno povlačenje inflatornih pritisaka i dajući prostor Federalnim rezervama da uspori tempo povećanja kamatnih stopa.
Indeks proizvođačkih cena za finalnu tražnju pao je prošlog meseca za 0,5 odsto, najviše od aprila 2020, i bio je veći za 6,2 odsto u odnosu na godinu ranije, pokazali su podaci Ministarstva rada u sredu. Srednje procene u Bloombergovom istraživanju ekonomista bile su da indeks padne 0,1 odsto u odnosu na mesec ranije i da ima porast od 6,8 odsto u odnosu na raniji decembar.
Mesečni pad podstaknut je padom cena robe, posebno energije i hrane. Isključujući te komponente, takozvani osnovni PPI porastao je za 0,1 odsto u decembru i 5,5 odsto u odnosu na godinu ranije.
Podaci dolaze nakon prošlonedeljnih podataka o potrošačkim cenama koji su pokazali da pritisci na cene jenjavaju. Ponuda i potražnja su sve više u ravnoteži kako se lanci snabdevanja normalizuju i kako se potražnja za robom globalno hladi.
Međutim, Fedova borba protiv inflacije je daleko od kraja. Ponovno otvaranje Kine i ukidanje strogih protokola zbog kovida 19 preti da podstakne cene roba. Dolar je nedavno oslabio, čineći robu proizvedenu u SAD konkurentnijom, a čvrsto tržište rada upareno sa otpornom potražnjom potrošača za uslugama moglo bi da zadrži inflaciju iznad cilja centralne banke.
Pad maloprodaje u SAD viši od prognoziranog
Maloprodaja u SAD pala je na kraju sezone prazničnih kupovina više nego što se očekivalo, jer su se potrošači suočili sa najgorom inflacijom u generaciji i višim troškovima zaduživanja.
Vrednost ukupnih maloprodajnih kupovina smanjena je za 1,1 odsto u decembru nakon revidiranog naniže pada od jedan odsto u prethodnom mesecu, pokazali su podaci ministarstva trgovine u sredu. Isključujući benzin i automobile, maloprodaja je opala za 0,7 odsto. Iznosi nisu prilagođeni inflaciji.
Srednja procena u Bloombergovom istraživanju ekonomista pozivala je na pad ukupne maloprodaje od 0,9 odsto.