Indeks cena proizvođača u Sjedinjenim Američkim Državama u maju je usporio, iznova pokazujući da inflacija sa strane ponude u SAD polako jenjava.
Indeks proizvođačkih cena za finalnu tražnju opao je za 0,3 odsto u odnosu na mesec ranije, pokazuju podaci Kancelarije za statistiku rada objavljeni u sredu. U odnosu na period od pre 12 meseci, PPI indeks je porastao za 1,1 odsto, što je najmanja stopa od kraja 2020.
Srednja vrednost očekivanja u Bloombergovoj anketi ekonomista ukazivala je na pad indeksa potrošačkih cena od 0,1 odsto u odnosu na prethodni mesec.
Opširnije
Rast kamatnih stopa odrazio se i na prinose osiguravajućih društava
Rast kamatnih stopa odrazio se i na prinose portfolija osiguravajućih kompanija.
14.06.2023
BBA analitičari: Od odluke Feda bitniji su detalji iz saopštenja
Najbitniji deo saopštenja biće takozvani 'Dot plot', kažu analitičari.
14.06.2023
Američka inflacija usporila, dajući prostora Fedu za pauzu u podizanju stopa
Indeks potrošačkih cena (CPI), kao i bazni CPI, koji isključuje cene hrane i energije, usporili su međugodišnje.
13.06.2023
Cene robe su pale najviše za skoro 12 meseci. Agencija je saopštila da je 60 odsto tog pada posledica pada troškova benzina. Cene usluga su porasle, što odražava veće marže kod prodavaca automobila.
Po isključenju volatilnih kategorija kao što su hrana i energija, takozvani bazni PPI porastao je za 0,2 odsto u odnosu na april i 2,8 odsto u odnosu na prošlu godinu.
PPI indeks, koji je mera veleprodajnih cena, znatno je usporio od sredine prošle godine usred normalizacije lanaca snabdevanja, pomeranja potrošnje ka uslugama i šireg hlađenja troškova ključnih sirovina.
Podaci dolaze samo dan nakon što je indeks potrošačkih cena u maju pokazao da je inflacija usporila, što je utvrdilo očekivanja među ekonomistima i investitorima da će Federalne rezerve kasnije danas ostaviti kamatne stope nepromenjene.