Proizvođačke cene u SAD pale su u martu tempom kakav nije viđen još od početka pandemije, vođene najpre padom troškova benzina koji je pomogao u usporavanju inflatornih pritisaka.
Indeks proizvođačkih cena (PPI indeks) opao je za 0,5 odsto u odnosu na mesec ranije, pokazuju podaci Biroa za statistiku rada objavljeni u četvrtak. Stopa je bila ispod svih procena u Bloombergovoj anketi sprovedenoj među ekonomistima. Pokazatelj PPI je usporio rast na godišnjem nivou, i uvećao se za 2,7 odsto u odnosu na period od pre godinu dana, što je najmanji porast u više od dve godine.
Isključujući promenljive komponente poput hrane i energije, takozvani bazni PPI pao je za 0,1 odsto u odnosu na februar i povećan je za 3,4 odsto u odnosu na prošli mart.
Opširnije
Cena nafte stabilna uoči OPEC-ovog izveštaja
Cena nafte na svetskom tržištu zadržala je najveći deo vrednosti ostvaren tokom dvodnevnog rasta.
13.04.2023
Ključni zaključci iz izveštaja o martovskoj inflaciji u SAD
Mesečni pokazatelj indeksa potrošačkih cena bio je uglavnom u skladu sa prognozama ekonomista.
12.04.2023
Čak ni recesija možda neće ukrotiti inflaciju
Tržište je reklo svoje: očekuje se da je borba Federalnih rezervi protiv inflacije pri kraju.
08.04.2023
Najveći deo mesečnog pada ukupnog PPI je bio posledica pada cena dobara, pri čemu je 80 odsto tog smanjenja vezano za pad cene benzina. Marže za prodaju mašina i vozila na veliko bile su glavni faktor u padu troškova usluga od 0,3 odsto. Te cene su pale najviše od aprila 2020.
Podaci dolaze samo dan nakon objavljivanja indeksa potrošačkih cena, koji su pokazali da je inflacija (iako je donekle umerena) i dalje previsoka. PPI indeks, koji predstavlja pokazatelj veleprodajnih cena, značajno je usporio na godišnjem nivou usled poboljšanja lanaca snabdevanja i smanjenja cena sirovina.
Sa druge strane, povećanje cena nafte (reakcija na najavljena smanjenja proizvodnje OPEC+) može da dovede do novog rasta veleprodajnih cena u narednim mesecima.
Proizvođačke cene bez hrane, energije i trgovinskih usluga (koje predstavljaju najpromenljivije komponente indeksa) porasle su za 0,1 odsto u martu, što je najmanji napredak od 2020.
Podaci potencijalno potkrepljuju tezu da Federalne rezerve uskoro treba da pauziraju svoj ciklus podizanja kamatnih stopa, a očekuje se da će centralna banka napraviti još jedno povećanje na svom sledećem sastanku u maju. Ranije ove godine, predsednik Feda Jerome Powell označio je PPI kao indikator koji će uticati na Fedovo donošenje odluka.
Fjučersi na američke akcije su porasli, prinosi na obveznice su pali, a dolar je produžio pad nakon objavljivanja podataka.
Nekoliko kategorija iz PPI izveštaja, posebno u zdravstvenoj zaštiti, koristi se za izračunavanje merila cene troškova za ličnu potrošnju (PCE indeks), što je Fedova omiljena mera inflacije koja će biti objavljena kasnije ovog meseca.