Trebalo je da ovo bude godina u kojoj se kineska privreda vraća u život i, u tom procesu, ponovo pretvara svoje akcije i obveznice u imovinu koja je za svetske investitore nešto što obavezno moraju da kupe.
Može se videti da je za deset meseci ove godine stvarnost značajno drugačija od toga. Kineske akcije su među najlošijim u svetu, investitori izvlače novac iz zemlje najbržim tempom od 2015. godine, a juan se kreće na nivou oko 16-godišnjeg minimuma, dok kriza u sektoru nekretnina talasa privredu i poništava zamah dobijen od dugo očekivanog ponovnog otvaranja posle pandemije.
Rasprodaja je zatekla čak i najiskusnije investitore, primoravajući ih da promene svoj pristup kako bi se uklopili u novi ekonomski model Pekinga. Kreatori politike više ne teže rastu po svaku cenu i imaju malo apetita za spasavanje problematičnih graditelja nekretnina, obračuni su ugasili preduzetnički duh, a razdor između te zemlje i zapadnih država pokazuje malo znakova popuštanja.
Opširnije
Pala prodaja Foxconna, proizvođača iPhonea, dok Kina vrši istragu
Prodaja kompanije Hon Hai Precision Industry Co. u oktobru je pala, odražavajući neizvesnost u njenom poslovanju.
05.11.2023
Xi posetio Narodnu banku Kine prvi put otkako je postao predsednik pre deceniju
Ovim se naglašava povećani fokus vlade na jačanje privrede i finansijskih tržišta.
24.10.2023
Taktika ne može biti zamena za strategiju – odnosi Srbije i Kine
Dva događaja, jedan direktno povezan sa Srbijom i drugi koji tu vezu samo naslućuje, dogodila su se u drugoj polovini oktobra.
22.10.2023
Šta Srbiji donosi sporazum sa Kinom i šest Nidecovih dobavljača koji dolaze?
Srbija i Kina potpisale su ove nedelje dugo najavljivani sporazum o slobodnoj trgovini.
20.10.2023
Srbija i Kina - friendshoring na delu
Hajde da malo pogledamo šta kažu brojevi, koliko smo se sprijateljili s Kinom.
18.10.2023
Ulaganje u Kinu, naravno, nikada nije bilo lako, ali se kompanije za upravljanje novcem sada suočavaju sa slojevima dodatne složenosti koji zahtevaju vešto manevrisanje. Evo kako se neki od najvećih investitora, zajedno sa poznatim analitičarima kineskog tržišta, kreću kroz izmenjene okolnosti.
Justin Thomson, T. Rowe Price
Glavni investicioni direktor za međunarodne akcije veruje da se "najbolje investicije prave u trenutku kada se osećate najneudobnije". što je princip koji primenjuje na kineska tržišta.
Dok neki klijenti traže da se Kina isključi iz njihovog portfelja zbog geopolitičkih, makro i regulatornih rizika, "ovo negativno raspoloženje pruža suprotnu priliku za investiranje", rekao je on u intervjuu.
"Pitanja u vezi sa kineskim imovinskim sektorom su strukturalna, a ne ciklična i baciće dugu senku na privredu, što znači da će stope rasta biti niže nego u prethodnim decenijama", rekao je on. Ipak, "investitori ne bi trebalo da naprave grešku spajajući privredni rast sa prinosima na tržištu kapitala".
Kvalitet lanaca snabdevanja u mnogim sektorima znači da će Kina ostati proizvodna baza izbora za mnoge multinacionalne kompanije, dok njeno liderstvo u tehnologiji baterija i električnim vozilima (EV) pokazuje da automobilska industrija ima potencijal da se uzdigne na svetski nivo.
"Kako procene ostaju niske, a raspoloženje dostiže ekstrem, interesovanje investitora će se vratiti u Kinu kao i u prošlim ciklusima."
George Efstathopoulos, Fidelity International
Menadžer portfelja za Global Multi Asset Income Fund kaže da će se oni koji su napustili Kinu vratiti kada zarada počne da se revidira naviše, dodajući da je "oprezno optimističan" u pogledu izgleda korporativnih performansi u narednih nekoliko godina.
"Kina je nekada bila neka vrsta proizvodnog centra niže klase. Sada su tu baterije i EV", rekao je on u intervjuu. "Prilike se menjaju."
Još jedan važan aspekt koji treba posmatrati jeste kako se višak ušteđevine domaćinstava otključava i pokreće održivi oporavak zarada kompanija koje se baziraju na ličnoj potrošnji.
"Kada se tako nešto događa, to dovodi do povratka investitora u Kinu u vreme kada su valuacije veoma, veoma jeftine", rekao je on.
Joyce Chang, JPMorgan
Predsedavajuća odeljenja za svetska istraživanja kaže da - dok je uključivanje Kine u glavne indekse pre nekoliko godina bila važna prekretnica u privlačenju pasivnih investicija - zemlja se trenutno u mejnstrim tokovima ne percipira kao izvor imovine koju treba držati, jer je polovina tih novčanih tokova izašla sa tržišta.
"To nije bila samo ciklična pojava, već za mnoge investitore strukturalna priča", rekla je ona u intervjuu. "Ove godine mislimo da će vlada premašiti cilj rasta od pet odsto uz nedavno najavljene podsticajne mere, ali bi rast mogao da se smanji na oko tri procenta na kraju decenije."
Obim ograničenja sa kojim se kineske investicije suočavaju od strane američkih vlasti, zajedno sa sveukupnim jačanjem industrijske politike u razvijenim privredama, takođe je postao problem.
"Ako se menadžeri fondova, posebno kada je reč o javnim penzionim fondovima, osećaju kao da će ih pozvati članovi parlamenta ili će biti predmet javnog nadzora ili nadzora odbora, to stvari čini izazovnijim", rekla je ona o problemima sa kojima se suočavaju strani investitori pri kupovini kineske imovine.
Takođe postoji više drugih mogućnosti umesto Kine, koje investitori nisu imali kada su referentne kamatne stope bile blizu nule u većem delu sveta.
"Osim ako niste namenski fond - vi na neki način poručujete da postoje druge stvari koje trenutno mogu da se urade, imajući u vidu rast prinosa na razvijenom tržištu", rekla je ona. "Obveznice kineske vlade više nisu tampon u pogledu prinosa, s obzirom na to koliki je porast prinosa od obveznica američkog trezora."
Stephen Chang, Pimco
Generalni direktor i menadžer za portfelj za Aziju sa fiksnim prihodom kaže da Pacific Investment Management Co. od pre nekoliko godina ima manje kreditne alokacije u Kini, pošto je apetit skočio usred previranja kod velikih developera i smanjenja izdavanja.
"Postali smo defanzivniji i selektivniji, imamo nižu alokaciju u odnosu na referentnu vrednost i konzervativni smo u pogledu pojedinačnih veličina emisije obveznica", rekao je Chang u intervjuu. Među investitorima koji su u nevolji, "vrednost oporavka je teško proceniti i izazovno je predvideti kada će se tržište stambenih nekretnina oporaviti".
Čak i kada Chang vidi mogućnosti na poljima kao što su privatne firme srednjeg rizika ili nestambeni sektori gde su valuacije jeftine, on bi samo tu "udario sa odgovarajućim zaštitnim elementima".
On je pozvao na oprez prema nekim sektorima koje bi Sjedinjene Američke Države (SAD) mogle smatrati osetljivim u budućnosti, osvrćući se na ono što su uradile sa poluprovodnicima i veštačkom inteligencijom. "Zahtevali bismo dodatne premije prinosa za kompanije sa takvim rizicima."
Jason Pidcock, Jupiter Asset Management
Menadžer fonda za Jupiter Asian Income očekuje kratke nalete rasta, ali nijedan koji će trajati na održiv način.
"Mislimo da vlada ne može mnogo da uradi da stimuliše privredu, osim da možda prihvati devalvaciju valute", rekao je on u intervjuu. "Ali time se rizikuje odmazda u smislu povećanja tarifa od strane drugih zemalja."
Ranije je jačanje infrastrukturnih podsticaja bilo akcija vlade koja se podrazumevala, ali sada je dilema da li zemlja možda ima više puteva i aerodroma nego što joj je zaista potrebno.
Izgradnja više takvih "mogla bi da stvori vrlo kratkoročni zamah, ali ovo zapravo ne doprinosi tome da privreda bude još produktivnija i da sve to vodi održivom privrednom rastu".
Kinesko tržište akcija se često mučilo tokom prethodnih decenija kada je privreda nadmašila svetski prosek, stoga sada kad postoji konsenzus da će rast usporavati odatle - "biće još teže za berzu".
Thomas Taw, BlackRock
Šef odeljenja za investicionu strategiju iSharesa za azijsko-pacifičko područje kaže da - dok će možda biti nekih taktičkih prilika za trejding u narednim mesecima - dugoročnu okrenutost Kini biće teže opravdati.
Investitori gledaju na Kinu kao na "tržište koje je više za trejding i tržište na kome ne žele da imaju preteranu izloženost na duge staze, jer će rast nastaviti da usporava u narednim godinama", rekao je on u intervjuu za Bloomberg Radio.
"Kina više nije izvor snage azijskog rasta. To se pomera prema Indiji i mestima poput Indonezije, a možda čak i Malezije."
Kratkoročne mogućnosti će zavisiti od toga šta Narodna banka Kine (engl. People’s Bank of China - PBOC) učini da stimuliše privredu. "Zaključak analize je da PBOC nije uradio dovoljno", rekao je on.