Ruska centralna banka podigla je kamatne stope više nego što se očekivalo zbog bojazni da su inflacijski rizici i dalje u porastu čak i nakon što je ponovno uvođenje kapitalnih kontrola smanjilo pritisak na rublju.
Zvaničnici centralne banke u petak su podigli referentnu kamatnu stopu po četvrti put zaredom, sa 13 na 15 odsto. Većina ekonomista koje je anketirao Bloomberg očekivala je da će povećanje biti upola manje, što jeste bio korak koji je Banka Rusije preduzela na dva od poslednja tri sastanka.
Centralna banka takođe je objavila ažurirane prognoze koje pokazuju da će inflacija ove godine biti brža nego što se prvobitno očekivalo, pa očekuje da će i kamatne stope nastaviti da rastu. Rublja je nakon objave ojačala u odnosu na dolar.
Opširnije
Rublja ponovo probila granicu od 100 za dolar
Rublja je ponovo pala na nivo blizu 100 za dolar, te je nakratko prešla važnu psihološku granicu.
03.10.2023
Banka Rusije ponovo podigla kamatnu stopu i pored slabljenja rublje
Ruska centralna banka podigla je kamatne stope treći put zaredom.
15.09.2023
Ruske vlasti su podeljene oko toga kako da sačuvaju rublju
Rusija priprema strategiju za suzbijanje odliva kapitala, pri čemu se najviši zvaničnici ne slažu oko opcije strože kontrole, pošto je rublja ponovo pod pritiskom da depresira.
01.09.2023
Putin se okreće rublji i glasačkim listićima kako bi ojačao autoritet
Rublja pada, šok od neuspele pobune tek treba da izbledi, a rat u Ukrajini je probio 18 meseci trajanja i ne vidi mu se kraj.
20.08.2023
Ova odluka dovodi troškove zaduživanja do najviših nivoa od aprila 2022, stvarajući rizik da ekonomiju gurne u recesiju. Međutim, za Rusiju se, u trenutku kada se Vladimir Putin priprema za predsedničke izbore, kao ključni prioritet javlja stabilizacija rublje s ciljem da se valuta bolje uhvati ukoštac s inflacijom, dok rat protiv Ukrajine traje već 21. mesec.
Uprkos tome što je ruska valuta zabeležila najveći rast na svetskom nivou u proteklom mesecu, centralna banka produžava ciklus monetarnog pooštravanja koji je započeo u julu, kada se tempo deprecijacije rublje tek ubrzavao. Kurs je kasnije oslabio na neviđeno niske nivoe, što je bila posledica prošlogodišnje invazije na Ukrajinu.
Ovomesečna odluka vlade da uvede stroža ograničenja kretanja kapitala, potez kom se protivila guvernerka centralne banke Elvira Nabiullina, uspela je da zaustavi jedan od najvećih padova vrednosti na tržištima u razvoju u 2023. godini.
Međutim, taj potez dolazi prekasno da bi preusmerio kretanje inflacije koja daleko premašuje ciljanih četiri odsto. Uprkos rastu, rublja je i dalje za oko petinu ispod svoje vrednosti u odnosu na dolar.
"Ubrzani tempo inflacije i rast obima kreditiranja ne mogu da ne brinu centralnu banku i navode je da snižava tržišna očekivanja", rekla je Sofya Donets, ekonomista u Renaissance Capitalu.
Oktobarska najava vlade - kojom se od velikih izvoznika zahteva da svoju međunarodnu zaradu na domaćem tržištu razmene za rublje - predstavlja meru koja će se produžiti na sledećih šest meseci, period koji obuhvata Putinovu kampanju za peti mandat na izborima zakazanim za mart.
Stroža pravila jačaju ponudu čvrste valute za ekonomiju iscrpljenu odlivom kapitala i padom prihoda od izvoza. Rublja, koja je ranije prešla simboličnu granicu od 100 za dolar, dobila je oko pet odsto otkako su propisi stupili na snagu, a nedavno se njom trgovalo ispod 94 u odnosu na američku valutu.
Inflatorna očekivanja, koja igraju ključnu ulogu u oblikovanju odluka o stopama, u oktobru su se smanjila prvi put u četiri meseca.
Pad rublje od 10 odsto povećava inflaciju za 0,5 do 0,6 postotnih bodova, pokazuju procene Banke Rusije. Analitičari centralne banke upozorili su da je rast cena poslednjih nedelja sledio tempo rasta u 2021. i da bi mogao da premaši trenutna očekivanja od šest do sedam odsto.
Iako bi ponovno uspostavljanje kapitalnih kontrola trebalo da stabilizuje rublju dok potrošačko kreditiranje usporava, Barclays Plc ove je sedmice poništio svoj poziv na zadržavanje i predvideo povećanje, uzimajući u obzir da kamate na trenutnom nivou možda nisu ''dovoljne da dovedu inflaciju na ciljanih četiri odsto do kraja 2024."
Od poslednjeg sastanka u septembru, "inflacija je nastavila da se ubrzava usled još uvek jake domaće potražnje i visoke volatilnosti rublje", rekli su ekonomisti Barclaysa, uključujući Brahima Razgallaha i Zalinu Alborovu, u izveštaju objavljenom pre odluke centralne banke.