Investitori očekuju da će Federalne rezerve SAD nastaviti da povećavaju kamatne stope, a većina ne očekuje da će smanjenja početi sve do 2024. godine.
Prema 70 odsto od 223 ispitanika u anketi Instant MLIV Pulse, predsednik Feda Jerome Powell i njegove kolege još nisu završili kampanju povećanja stope koja je počela u martu 2022. nakon što je inflacija porasla usred pandemije. Trideset odsto je reklo da su stope dostigle vrhunac.
Anketa korisnika Bloomberg Terminala sprovedena je nekoliko sati nakon što je Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) ostavio referentnu kamatnu stopu u rasponu od pet do 5,25 odsto nakon 10 uzastopnih povećanja. Ipak, zvaničnici su signalizirali da će verovatno nastaviti sa pooštravanjem u nekom trenutku u pokušaju da kontrolišu cene.
Opširnije
Američke berze neodlučne nakon odluke Feda
Iz banke ipak nisu isključili moguća dalja povećanja kamatnih stopa do kraja godine.
15.06.2023
Fed konačno napravio pauzu, ali najavio nova podizanja
Referentna kamatna stopa centralne banke i dalje će ostati u rasponu od pet do 5,25 odsto.
14.06.2023
Evropske berze se zelene pred odluku Feda
Glavna stvar na umu investitora biće očekivanja Fedovih zvaničnika o budućem kretanju stopa.
14.06.2023
BBA analitičari: Od odluke Feda bitniji su detalji iz saopštenja
Najbitniji deo saopštenja biće takozvani 'Dot plot', kažu analitičari.
14.06.2023
Američka inflacija usporila, dajući prostora Fedu za pauzu u podizanju stopa
Indeks potrošačkih cena (CPI), kao i bazni CPI, koji isključuje cene hrane i energije, usporili su međugodišnje.
13.06.2023
Na pitanje kada će Fed početi da smanjuje stope, oko 56 odsto je odgovorilo da to neće učiniti do drugog kvartala 2024. ili kasnije, dok je oko 35 odsto navelo smanjenje u prva tri meseca sledeće godine. Desetina je računala na četvrti kvartal 2023. godine.
Powell je u sredu rekao da je smanjenje stopa verovatno za nekoliko godina.
Šezdeset jedan odsto anketiranih reklo je da će stroža monetarna politika na kraju dovesti do recesije u nekom trenutku u narednoj godini.
Investitori su neodlučni oko toga da li je prinos na desetogodišnje trezorske obveznice dostigao vrhunac za ovu godinu nakon što je u martu dostigao najviši maksimum u 2023. od 4,06 odsto. Prinos na obveznicu je u sredu po podne u Njujorku iznosio oko 3,8 odsto.
Skoro 60 odsto ispitanika je reklo da će dolar, meren Bloombergovim indeksom, biti u okviru pet odsto svoje trenutne vrednosti na kraju ove godine. Ostali ispitanici su otprilike podeljeni oko toga da li će njegova vrednost porasti ili opasti za više od pet odsto.
Sa stopom inflacije koja je i dalje više nego dvostruko veća od cilja centralne banke od dva odsto, donosioci odluka očigledno još nisu voljni da proglase pobedu u svom nastojanju da povrate kontrolu nad cenama.
U izjavi nakon sastanka, zvaničnici su rekli da će utvrditi "u kojoj meri dodatno pooštravanje politike može biti prikladno". Kvartalne prognoze Feda objavljene u sredu pokazuju da su troškovi zaduživanja rastu na 5,6 odsto do kraja godine, prema srednjoj projekciji, u poređenju sa 5,1 odsto iz prethodne verzije.
Zvaničnici su svoju pauzu opravdali rekavši da će im to omogućiti da "procene dodatne informacije i njihove implikacije na monetarnu politiku".
Anketu MLIV Pulse čitalaca Bloomberg Newsa na Terminalu sproveo je Bloombergov tim Markets Live, koji takođe vodi MLIV blog.