Kineska centralna banka upumpala je gotovinu u bankarski sistem ove nedelje kako bi zadovoljila povećanu potražnju za finansiranjem plaćanja poreza i takođe podstakla narušeno raspoloženje nakon partijskog kongresa.
Narodna banka Kine (PBOC) ubacila je neto 840 milijardi juana (116 milijardi dolara) putem sedmodnevnih ugovora o povratnoj kupovini, što je drugi najveći iznos ove godine, prema proračunima Bloomberga. Dnevne injekcije su porasle u utorak nakon što je indeks kineskih akcija zabeležio rekordan pad usred zabrinutosti zbog ekonomskog uticaja konsolidacije vlasti predsednika Xi Jinpinga i verovatnog nastavka politike "Covid-Zero".
Sezonska visoka potražnja za gotovinom na kraju meseca, uplata poreza na dobit preduzeća i povećano izdavanje obveznica lokalne samouprave možda su doprineli povećanju likvidnosti. Međutim, ovaj potez i dalje naglašava prilagodljivost Kine jer se druga po veličini svetska ekonomija suočava sa preprekama, sa rastom ispod pet odsto za svaku godinu do 2024.
Opširnije
Kina želi da ubrza svoje zauzimanje Tajvana, kaže Blinken
Najnoviji komentari proširuju Bllinkenov argument iz prošle nedelje
27.10.2022
Nemačka će prodati manji deo lučkog terminala Kini od predviđenog
Kina već poseduje udele u lučkim objektima u evropskim gradovima
25.10.2022
Kineski izvoz pao usred smanjenja tražnje u svetu
Izvoz u američkim dolarima porastao je prošlog meseca za 5,7 odsto u odnosu na godinu ranije.
24.10.2022
Investitori u Xijevom govoru vide fokus na tehnologiju, ali i nastavak politike Covid-Zero
Pomak od politike "Covid-Zero" nije verovatan, ali je bilo jakih komentara u oblastima tehnologije, životne sredine i nacionalne bezbednosti.
16.10.2022
"PBOC je morao da popuni veći jaz u likvidnosti jer je još prerano za pooštravanje uslova likvidnosti", rekla je Becky Liu, šef kineske makrostrategije u Standard Chartered Bank. Prilagodljivi stav će se održati kako bi se podstakla kineska krhka ekonomija usred slabe unutrašnje potražnje i rizika na tržištu nekretnina, dodala je ona.
Liu takođe vidi mogućnost da Kina sledećeg meseca smanji količinu gotovine koju banke moraju da drže kao rezerve kako bi zamenile neke dospele zajmove po nižim troškovima finansiranja. To bi im omogućilo da povećaju kreditiranje privrede, rekla je ona.
Njen stav su ponovili analitičari Guotai Junan International i Australian & New Zealand Banking Group, koji smatraju da kineska ekonomija ostaje pod pritiskom uprkos podacima koji pokazuju oporavak u poslednjem kvartalu.
Obim mogućeg smanjenja stope obavezne rezerve razveselio je kineske obveznice, kaže Qin Han, analitičar sa fiksnim prihodima u Guotai Junan, koji očekuje da će stope na lokalnom tržištu novca pasti u novembru nakon oktobarskih plaćanja poreza.
Prinos kineskih 10-godišnjih državnih obveznica ove nedelje je pao na 2,69 odsto, najniži u poslednjih mesec dana, dok je sedmodnevna repo stopa, merilo troškova pozajmljivanja među zajmodavcima, pala prvi dan od poslednjih devet u petak.
Xi odveo lidere na mesto revolucije
Predsednik Xi Jinping odveo je svoj novoimenovani tim lojalista na ključno mesto u revolucionarnom usponu Komunističke partije. On je poručio najmoćnijim ljudima Kine da se pripreme za "izazove koji su pred nama".
Stalni komitet Politbiroa od sedam članova – najmoćnije telo Kine – otputovao je u četvrtak u Yanan, u severozapadnoj kineskoj provinciji Shaanxi, kako bi obišao jednu od glavnih revolucionarnih baza stranke, izvestila je zvanična novinska agencija Xinhua.
Grupa je posetila gradsku oblast Yangjialing, gde se bivši kineski lider Mao Zedong pregrupisao posle Dugog marša, pre nego što je pobedio u građanskom ratu u zemlji i osnovao Narodnu Republiku Kinu 1949. Xi je pozvao članove stranke da "ojačaju svoju borbenu sposobnost" i "odlučno prevaziđu poteškoće i izazove koji su pred nama", navodi Xinhua. Ranije ovog meseca, Xi je obećao da će obezbediti da Kina "predvodi svet u pogledu kombinovane nacionalne snage i međunarodnog uticaja" do 2049, što je cilj koji naizgled postavlja Peking u konkurenciju i tenzije sa Vašingtonom.
Putovanje u Yanan dolazi nekoliko dana nakon što je 69-godišnji Xi osvojio treći mandat koji je prkosio presedanima u rekonstrukciji rukovodstva. Xijeva rastuća dominacija izazvala je zabrinutost među investitorima da je Peking napustio pragmatizam radi ideologije, pošto stranka pomera fokus sa ekonomskog razvoja na bezbednost.
Izbor da se otputuje u Yanan i priseti se ključnog trenutka u Maovom usponu, mogao bi da podstakne strahove da će Xi Kinu vratiti u eru kulta ličnosti i sistem kolektivnog rukovodstva koji je prihvaćen nakon smrti partijskog patrijarha 1976. Yanan je takođe mesto gde se Xijev otac, revolucionarni heroj Xi Zhongxun, susreo sa Maom 1947. godine - podsećanje na Xijeve duboke veze sa rođenjem nacije.
Mnogo pre nego što je postao predsednik, Xi je nekoliko godina radio u selu u blizini Yanana tokom Kulturne revolucije, sada popularnom mestu "crvenog turizma", koje je privlačilo oko milion posetilaca godišnje pre pandemije.