Investitori koji se pripremaju za još jedno ogromno povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi fokusirani su na nekoliko ključnih transakcija: klađenje na dublju inverziju američke krive prinosa, dalje gubitke u akcijama i jači dolar.
Kratkoročne kamatne stope na trezor već mesecima premašuju prinose na duža dospeća, što je vremenski testiran predznak budućeg ekonomskog pada. Istraživanje MLIV Pulse, bazirano na 737 odgovora ekonomista, pokazalo je da većina očekuje dalju inverziju. Neki vide da dostiže nivoe poslednji put viđene ranih 1980-ih, kada je Paul Volcker povećao troškove pozajmljivanja kako bi slomio leđa hiperinflaciji.
Takva perspektiva naglašava rast "medveđeg" raspoloženja usred zabrinutosti da centralna banka rizikuje da uguši rast u borbi protiv inflacije. Većina ekonomista očekuje treće uzastopno povećanje od 75 baznih poena u sredu, uz dalje pooštravanje. Većina saradnika MLIV istraživanja kaže da je najbolje kladiti se na dobitke dolara, a 44 odsto radije prodaje akcije.
"Snažna poruka Feda je da oni žele da izazovu uništenje tražnje tako što će povećati stope, tako da nije pitanje da li idemo u recesiju, već kada", rekao je Subadra Rajappa , šef strategije američkih stopa u Societe Generale SA. "I postoji velika šansa da imamo situaciju tipa tvrdog sletanja.''
Podaci o inflaciji potrošača koji su bili topliji nego što je bilo predviđeno prošle nedelje, povećali su očekivanja o tome koliko Fed treba da bude “jastreb” da obuzda pritiske cena. To je nagnalo trgovce da očekuju da Fed podiže svoju referentnu vrednost na maksimum od oko 4,5 odsto u martu, sa trenutnog cilja od 2,25 odsto na 2,5 odsto za stopu Fed fondova.
Klađenje na inverziju je očekivanje koje pretpostavlja da kriva prinosa postane dublje invertirana. Investitori mogu da se odluče na tu opkladu prodajom kratkoročnih državnih obveznica i istovremenom kupovinom dužih rokova dospeća. Dok ispitanici u anketi očekuju da će prinosi u velikoj meri porasti, oni vide da kraće stope - one koje su najbliže politici Feda - rastu više.
To je tipičan obrazac kada Fed povlači prilagođavanje, a već je poslao široko posmatrani jaz između dvogodišnjih i desetogodišnjih prinosa prošlog meseca na minus 58 baznih poena, što je najviše obrnuto od 1982. Među 446 investitora koji očekuju dublju inverziju, 62 odsto vidi da se taj jaz još više širi na negativnu teritoriju, dok 38 odsto predviđa da neće preći prošlomesečni minimum.
Te mere su vredne pažnje zbog svojih rezultata: razlika između stopa na tromesečne zapise i 10-godišnjih prinosa se promenila pre svake od poslednjih sedam američkih recesija.
"Tržište obveznica očekuje da će Fed podići stope dovoljno da izazove recesiju", rekla je Kathy Jones, glavni strateg za fiksne prihode u Charles Schwab.
Medveđe akcije
Izgledi za recesiju koja će uništiti zaradu u kombinaciji sa većim troškovima pozajmljivanja dali su odlučujući rezultat istraživanja kada su u pitanju akcije. Akcije počinju još jednu bolnu nedelju, odražavajući rastuću zabrinutost da će agresivna kampanja Feda za povećanje kamatnih stopa ugroziti ekonomski rast. Indeks S&P 500 je potonuo 4,8 odsto ove sedmice, dok je tehnološki težak Nasdaq 100 pao za 5,8 odsto.
Najveći udeo ispitanika, 44 odsto, rekao je da će prodati akcije pre sastanka Feda. Da budemo sigurni, najnoviji pad akcija naterao je neke investitore da zaključe da je vreme za kupovinu: 28 odsto kaže da kupuju vredne akcije ispred Feda, 16 odsto kaže da sve akcije idu na dug, a 13 odsto daje prednost akcijama rasta.
„To će biti još jedna jastrebova poruka od Fed-a“, rekao je Michael Contopoulos, direktor fiksnog prihoda u Richard Bernstein Advisors. „A jedan kvadrant u kojem ne želite da budete ako ste investitor u kapital je onaj u kome dolazi do usporavanja rasta zarade i pooštravanja monetarnih uslova, na šta mi idemo.”
Prinosi i dolar
Jedan od najjačih signala iz ankete je da ispitanici vide daljne bolove za tržište trezora SAD od otprilike 24 triliona dolara, koje je već na putu za najveći godišnji gubitak barem od ranih 1970-ih.
Većina ispitanika, 70 odsto, izjavilo je da očekuje da će prinosi na 10-godišnji obveznice za mesec dana biti veći nego što su sada, u poređenju sa 30 odsto koji očekuje da će pasti.
Ovo merilo za globalno zaduživanje se već više nego udvostručilo ove godine, na više od 3,4 odsto sada, povećavajući troškove zaduživanja za sve, od kompanija do kupaca stanova.
Jedan od najvećih dobitnika od većih prinosa mogao bi biti dolar, koji je ove godine skočio jer je kampanja zaoštravanja Feda povećala razlike u kamatnim stopama u korist dolara.
„To podržava američki dolar“, rekao je Charu Chanana iz Saxo Capital Markets u intervjuu za Bloomberg TV.
Među ispitanicima MLIV Pulse, 61 odsto je reklo da postoji više prostora za dobitke u dolarima, signalizirajući da je najbolje zadržati ili povećati duge pozicije.
Bloomberg Dollar Spot Index, koji prati valutu u odnosu na 10 vodećih kolega, postavio je rekordno visoku vrednost ovog meseca. Snaga dolara se širi kroz svetska finansijska tržišta, vršeći pritisak na američke trgovinske partnere, uključujući Kanadu i Japan.
Predsednik Feda Jerome Powell rekao je ovog meseca da zvaničnici „moraju da deluju odmah, otvoreno, snažno“ kako bi obuzdali inflaciju. U očima ispitanika, to verovatno znači malo odstupanja od ovogodišnjih velikih investicionih trendova.
„Fed vodi bitku očekivanja“, napisao je Joe Davis, globalni glavni ekonomista u Vanguard Group Inc., u istraživačkoj belešci. „To je kompromis uticaja viših kamatnih stopa, ali oni bi radije smanjili inflaciju u trenutnom okruženju, čak i na račun rasta i tržišta rada.