Dan posle susreta predsednika Srbije i Francuske, Aleksandra Vučića i Emmanuela Macrona, u Parizu, ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je Srbija isplatila drugu ratu avansa od 411,75 miliona evra za nabavku novih francuskih borbenih aviona tipa "rafal". Prema njegovim rečima, isplata je završena 15 dana pre roka.
"Prva rata avansa, u istom iznosu, isplaćena je u oktobru prošle godine, a sa današnjom isplatom, isplaćen je celokupan avans od 30 odsto za nabavku 'rafala'", naveo je Mali na svom Instagram nalogu.
Istakao je da će nabavka tih aviona i opreme doprineti povećanju operativnih sposobnosti naše vojske i obezbediti dugoročnu zaštitu vazdušnog prostora naše zemlje.
Opširnije

Za odbranu 2,2 milijarde evra, uvođenje vojnog roka koštaće 86 miliona evra
Budžet Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u 2025. uvećan više od četiri puta u odnosu na rebalans iz 2024. i iznosi rekordnih 261,8 milijardi dinara
29.11.2024

Poslanici usvojili rebalans budžeta, gde će otići najviše novca?
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u ponedeljak rebalans budžeta za 2024. godinu, a nakon nedelju dana rasprave.
30.09.2024

Akcije proizvođača 'rafala' ojačale posle sklapanja ugovora sa Srbijom
Vrednost deonica francuskog proizvođača aviona Dassault Aviation skočila je za 1,55 odsto u petak.
30.08.2024

Srbija kupuje 'rafale' za 2,7 milijardi evra, a građani u akciji 'Najbolja cena'
Francuski predsednik Emmanuel Macron je u dvodnevnoj poseti Srbiji, gde je u četvrtak ugovorio posao vredan 2,7 milijardi evra.
30.08.2024

Macron stigao u Srbiju, potpisan ugovor o kupovini 'rafala'
Srbija će kupiti 12 borbenih aviona, a ukupna vrednost ugovora je 2,7 milijardi evra.
29.08.2024
"Dakle, ova velika i važna investicija će uticati na sveukupnu bezbednost naše države i građana, a napominjem i da Srbija nabavkom 'rafala' nikoga ne ugrožava, već čuva svoj suverenitet i samostalnost", rekao je Mali.
Iako je ovo jedna od najvećih nabavki u finansijskom pogledu za srpske oružane snage, Mali je naveo da Srbija ima dovoljno novca za ovu kapitalnu investiciju za sektor bezbednosti, a da se ni na koji način ne ugroze javne finansije i poveća udeo javnog duga u BDP.
Ugovor o kupovini 12 borbenih aviona vredan 2,7 milijardi evra potpisan je 30. avgusta prilikom posete predsednika Francuske Emmanuela Macrona Beogradu. Prvi avioni "rafal" biće isporučeni Srbiji 2028. godine, a preostali deo u manje od dve godine nakon toga, rekao je tom prilikom izvršni direktor kompanije Dassault Aviation Eric Trappier za Bloomberg u Beogradu.
Na taj način Srbija jača veze sa ključnim članicama Evropske unije i okreće svoje vojne narudžbine od tradicionalnog partnera Rusije.
Nabavka najsavremenijih vojnih aviona nije kupovina jeftine igračke. Ugovorena suma je nešto manje od pet odsto BDP-a Srbije. Ova nabavka će, finansijski gledano, biti najskuplja pojedinačna za nabavku nekog oružanog sistema i njegovih pratećih elemenata u istoriji Vojske Srbije.
Srbija je tako postala osmi inostrani kupac odnedavno ponovo popularne francuske letelice. Srbija će kupiti letelice poslednje F4 verzije, i posle Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske postati tek treći njen korisnik.
Kada je reč o vojnoj saradnji Srbije i Francuske, Srbija već ima respektabilan broj helikoptera "erbas", koje Francuska proizvodi zajedno sa Nemačkom. Saradnja sa Francuskom traje godinama, a od te zemlje nabavljene rakete "mistral" i za vojsku su nedavno stigli najmoderniji francuski radari.
Kupovina francuskih "rafala" i uvođenje obaveznog vojnog roka uticali su na to da u 2025. budžet za vojsku bude rekordan. On je uvećan više od četiri puta u odnosu na iznos iz rebalansa budžeta za 2024, kada je iznosio oko 62 milijarde dinara. Vojsci i odbrani u 2025. iz budžeta sleduje 261,8 milijardi dinara ili oko 2,2 milijarde evra, što je 2,53 odsto BDP-a.