U narednih šest meseci Air Serbia bi trebalo da uspostavi direktan let do Tokija, najavio je u četvrtak predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na otvaranju poslovnog foruma Srbija-Japan u Beogradu, Vučić je rekao da je prema biznis planu to možda najmanje popularan potez u menadžmentu kompanije Air Serbia i dodao da će država u tom slučaju biti od pomoći kako bi u toj kompaniji o tome promenili mišljenje.
"Povezivanje naše zemlje sa japanskim aerodromom Narita bilo bi od najvećeg značaja. Mi ćemo dati sve od sebe da uspostavimo ovu liniju u narednih šest meseci. Ako vaši nadležni organi sa aerodroma mogu da nam budu od pomoći sa nekim malim subvencijama bili bismo vam duboko zahvalni", rekao je Vučić predstavnicima japanskih kompanija koji su u Srbiju došli zbog poslovnog foruma.
Opširnije
Japanci hoće da ulažu u IT i auto-industriju u Srbiji
Japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.
17.10.2024
Air Serbia od januara dva puta nedeljno leti za Šangaj
Air Serbia od 11. januara sledeće godine uvodi treću redovnu avionsku liniju između Srbije i Kine.
08.10.2024
Air Serbia noćas prvi put leti za Guangdžou u Kini, čeka se linija za Šangaj
Air Serbia uspostavlja direktne letove između Beograda i Guangdžoua, dve godine otkako je pokrenula letove za Tjenđin.
29.09.2024
Dokle se stiglo sa pripremom dokumentacije za izgradnju 'Bistrice'
Izrada tehničke dokumentacije potrebne za izgradnju Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" biće završena do kraja godine.
26.06.2024
Kakva će tačno biti uloga Japanaca u izgradnji RHE 'Bistrica'
Nedavno je objavljeno da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) formalizovala odluku o učešću u izgradnji Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica".
28.05.2024
Potvrđeno: Japan učestvuje u gradnji RHE 'Bistrica'
Hidroelektrana, kapaciteta 628 megavati, važna je za balansiranje i skladištenje energije, kaže ministarka
07.05.2024
Kako bi predstavnici više od 100 japanskih kompanija lakše stigli do Beograda, Air Serbia je zbog njih pre nekoliko dana organizovala prvi direktan čarter let od Tokija do Beograda u svojoj istoriji.
"Air Serbia prvi put direktno leti od glavnog grada Japana do glavnog grada Srbije u 97 godina dugoj istoriji naše nacionalne avio-kompanije. Putnici koje smo imali zadovoljstvo da ugostimo su japanski privrednici koji dolaze u posetu Srbiji i Balkanu. Ovaj let je izveden avionom iz dugolinijske flote Er Srbije YU-ARC ‘Mihajlo Pupin’", saopštila je u ponedeljak avio-kompanija.
Više od sto japanskih kompanija koje predvodi banka Japana za međunarodnu saradnju od četvrtka boravi u Srbiji i zainteresovano je za ulaganje u IT i automobilsku industriju.
U Srbiju su doputovali predstavnici kompanija iz sektora informacionih tehnologija i digitalizacije, energetike i zaštite životne sredine, automobilske i vazduhoplovne industrije, robotike, biotehnologije, agrotehnologije, turizma, trgovine, usluga i drugih oblasti. Među njima su: Itochu, kompanija koja se bavi proizvodnjom mašina, tekstila, proizvodnjom energije, obradom metala; zatim Shimizu, poznata građevinska kompanija; tu je i čuveni Mitsubishi Corp., kao i Sanyu Narito, kompanija koja se bavi trgovinom naftom, hemikalijama i smolom, i one važe za korporacije koje su među glavnim predvodnicima japanskih investicija u inostranstvu.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su prilivi po osnovu ulaganja japanskih rezidenata u našoj zemlji iznosili 473,4 miliona evra od 2010. do 2023. godine.
Govoreći japanskim privrednicima o ekonomiji Srbije, Vučić je podsetio na nedavno dobijeni investicioni rejting od agencije S&P, i najavio nove potvrde investicionog rejtinga. "Dobićemo potvrdu od još dve kompanije, Fitch i Moody's i to će biti do kraja godine", rekao je Vučić.
Takođe, Vučić je najavio da će Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) obezbediti kredit za izgradnju Reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" i da će to biti najveći iznos kredita koji je JICA ikada dala jednoj zemlji.