Izvoz proizvoda i usluga u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) u Srbiji nastavio je da raste u 2024, a tokom prvi šest meseci ostvario je dvocifren procentualni rast, pokazali su zvanični podaci.
Izvoz je u prvom polugođu uvećan za čak 18,84 odsto u odnosu na isti period prethodne, inače rekordne 2023, saopštilo je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u četvrtak. Time je, kako su naglasili, nastavljen konstantan i stabilan rast.
Vrednost izvoza srpskog IKT-a u periodu januar-jun iznosio je oko dve milijarde evra (1.943.000.000), dok je u istom razdoblju lane ta suma bila 1,63 milijardi evra.
Opširnije
SAD razmatraju razbijanje Googlea na više firmi zbog monopola
Američko ministarstvo pravde razmatra razbijanje Googlea, kompanije Alphabet, na više entiteta, nezvanično je saznao Bloomberg.
14.08.2024
Amazon udvostručio profit, ali akcionare brinu najavljeni troškovi
Profit Amazona se u drugom tromesečju udvostručio na međugodišnjem nivou, vođen klaudom i veštačkom inteligencijom.
02.08.2024
Rezultati Microsoftovog Azurea testiraju strpljenje investitora
Računarski servis u klaudu Azure, kompanije Microsoft Corp., zabeležio je usporavanje kvartalnog rasta.
31.07.2024
OpenAI testira nove AI funkcije pretrage i time izaziva Google
Startap OpenAI dozvoljava ograničenoj grupi korisnika da testira novi skup funkcija za pretragu.
29.07.2024
" Prihod od izvoza ove privredne grane uvećan je 10 puta od 2012. do 2023. godine, dok se na osnovu postojećih projekcija očekuje da do kraja godine dostigne čak četiri milijarde evra", saopštilo je resorno ministarstvo. Dodali su da nastavljaju da sprovode "čitav niz aktivnosti sa ciljem daljeg ubrzanog razvoja oblasti IKT koja predstavlja jedan od najsnažnijih zamajaca celokupnog privrednog napretka Republike Srbije". Cilj im je da se tendencija rasta ove industrije nastavi istim intenzitetom i u narednom periodu.
Podsetimo, Srbija je izvezla IKT usluga u vrednosti od oko 1,42 milijarde evra, u pretpandemijskoj 2019, a sličan rezultat ostvaren je i godinu kasnije. Međutim, ta suma je skočila na 1,86 milijardi 2021. godine, potom na 2,7 milijardi 2022, a prošle godine je ostvareno čak 3,44 milijarde evra izvoza.
U prethodne tri godine skakao je i uvoz, ali značajno manje - i po stopi rasta i po ukupnom iznosu. Godine 2021. bio je 540 miliona evra, 2022. je iznosio 733, a 2023. godine 822 miliona evra.
Zvanična statistika raščlanjuje IKT na tri podoblasti: telekomunikacije, kompjuterske i informacijske usluge. Na performanse ove šire oblasti dominantno utiču kretanja u domenu kompjuterskih usluga - od prošlogodišnjih ukupnih 3,44 milijarde izvoza, čak 3,22 milijarde otpalo je upravo na izvoz kompjuterskih usluga, to jest onoga što se kolokvijalno naziva IT uslugama.
Protekli period bio je više nego dinamičan za IT širom planete. Veći deo prošle godine obeležen je nastavkom krize koja je 2022. pogodila svetski, pa posledično i naš IT sektor. Kako je Bloomberg Adria već pisala, u trećem kvartalu 2023. već je bio vidan optimizam među pojedinim predstavnicima domaćeg IT-ja, koji su osetili prve boljitke.
Iako su pojedini poznavaoci prilika tada naglašavali da je industrija i dalje nastavila opreznije da zapošljava, zvanična statistika je pokazala da IT prednjači u zapošljavanju. Lane je u odnosu na 2022, najviše porastao upravo broj zaposlenih programera. Skok je iznosio 23 odsto ili 12.107 osoba.
Treba napomenuti da je ubrzanom razvoju industrije umnogome doprineo i priliv ruskih državljana u Srbiju, nakon izbijanja rata u Ukrajini u februaru 2022. godine. Zvaničnih podataka o tome koliko je Rusa zaposleno u IT-ju nema, ali ilustrativan može biti primer gejming sektora, iako je to privredna grana koja zapošljava i ljude koji se ne bave IT-jem. Prema podacima Asocijacije industrije video-igara Srbije (engl. Serbian Games Association - SGA), Rusi, Belorusi i Ukrajinci duplirali su broj radnika u srpskom gejmingu prošle godine.
Poslednji (još nerevidirani) podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je u drugom kvartalu 2024. godine IKT - jedna od najprofitabilnijih grana u zemlji - zapošljavao više od 111.000 ljudi, pri čemu više od polovine (oko 67.500) njih radi u oblasti računarskog programiranja, konsultantskih i s tim povezanih delatnosti. Zvanična statistika (podaci za maj 2024) kaže da je prosečna neto plata programera u državi skoro 300.000 dinara (296.486), što ovu grupu zaposlenih čini rekorderima po tom parametru.