Kada pogledamo podatke sa layoffs.fyi, deluje da je najgore za tehnološki sektor prošlo. Zapravo, nakon prvog kvartala ove godine, kada je zabeleženo preko 167.000 otkaza, u trećem kvartalu taj broj je pao na 25.535.
Nevena Sofranić, osnivačica kompanije Recrooit, kaže da deluje da je najgore prošlo, ali da se boji da niko ne sme da stane iza takve tvrdnje. "Očekujemo određena otpuštanja krajem ovog kvartala usled procena učinka zaposlenih, što verujem i da je jedan pokazatelj sazrevanja našeg tržišta. Ugrubo rečeno, ne vidim to kao loš trend. Ono što takođe može imati uticaja na dalja otpuštanja u našem sektoru je upravo nepovoljna ekonomska klima, usled čega smo videli zatvaranje određenih startapa - veliko iznenađenje je, na primer, bio Convoy."
Zoja Kukić, suosnivačica Haptic Synaptic, kaže da deluje da otpuštanja ima manje, ali da povoljnost situacije za radnu snagu nije na nivou na kom je bila ranije.
Opširnije
IT sektor u Srbiji povodom krize poručuje: najgore je prošlo
Prošle godine, otprilike u ovo vreme, mediji su pažljivo pratili IT sektor, koji se posle pandemijskog buma suočio sa krizom.
14.11.2023
Plate srpskih IT-jevaca padaju osmi mesec zaredom
Uporna inflacija u Srbiji ove godine pojela je ionako mršav nominalni rast plata IT-jevaca, pokazuje zvanična statistika.
27.10.2023
Da li je pred nama kraj krize u IT industriji?
Kriza u IT industriji u svetu ne jenjava, piše u autorskom tekstu za BBA izvršni direktor Klike Edin Deljkić.
17.09.2023
Rad na daljinu ključna pogodnost za IT-jevce uz stabilnost kompanije
Kako kaže Maja Nedučić, Partner & Chief People Officer u Vega IT, zaposleni sada više vrednuju rad na daljinu.
06.09.2023
"Kompanije mnogo obazrivije zapošljavaju, a ljudi dosta duže ostaju u jednoj kompaniji. I sami zaposleni u IT sektoru koji su ranije češće menjali poslove, sada traže stabilnost da bi tako sebi obezbedili veću verovatnoću da će ostati u kompaniji i da neće biti jedni od onih koji su otpušteni." Ako opet pogledamo strukturu zaposlenih koji su dobijali otkaze, Sofranić kaže da smo, nažalost, videli užasan odnos prema HR pozicijama u poslednje vreme.
"Verujem da je to bila jedna od najugroženijih pozicija u tech sektoru. Kako HR, tako i regruterske pozicije, bile su jednako ugrožene. Ono što mi je zanimljivo da vidim poslednjih dana je upravo otpuštanje 20 produkt menadžera u Snapchetu, što je pokazatelj možda i toga da se odaljavamo od agail i strogog praćenja metodologija rada u svrhu rasta kompanije." Ako pogledamo podatke o izvozu u prvih devet meseci, IKT sektor u Srbiji je ostvario rast. Međutim, izvoz je rastao i kada je bilo otpuštanja.
Zoja Kukić kaže da veći rast izvoza dugujemo većem prilivu ruskih kompanija.
"Ono što je meni zanimljivo je da smo u prvih šest meseci ove godine već dostigli izvoz u IT sektoru koji je veći od cele prošle godine. Po mom mišljenju, zaista ne postoji ništa drugo što bi moglo da opravda taj veliki rast osim dolaska ruskih kompanija. To je dosta dobro, možemo da kažemo da izvlači naš IT sektor. Ali tu treba imati na umu da te kompanije i dalje dominantno zapošljavaju ruske državljane, i da tu još uvek ima malog prelivanja radne snage. To polako počinje da se dešava, ali ne u velikoj meri. Ono na šta treba obratiti pažnju i što vidim kao priliku za rast, jeste da ima dosta ruskih državljana koji rade i žive u Srbiji, ali ne rade ni za jednu rusku kompaniju koja je u Srbiji, već rade na daljinu. Mislim da je velika prilika da Srbija na neki način obuhvati ljude unutar svog, pre svega IT sektora, a onda i drugih sektora."
Celu emisiju u kojoj razgovaramo o VC investicijama i očekivanjima za tehnološki sektor do kraja godine, pogledajte u videu.