Izvoz kozmetičkih proizvoda iz Srbije u prvih pet meseci ove godine nastavio je da raste. Ukoliko se ova dinamika zadrži, navode u Privrednoj komori Srbije (PKS), realno je očekivati da će u 2024. godini izvoznici kozmetike postaviti nove rekorde.
Prema podacima PKS, vrednost izvoza kozmetičkih proizvoda iz Srbije u prvih pet meseci ove godine iznosio je 36,8 miliona evra, što je za oko osam odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
"Vrednost izvoza iz 2023. godine predstavlja najveći obim izvoza kozmetičkih proizvoda u poslednjih pet godina. Izvoz kozmetičkih proizvoda dostigao je prošle godine vrednost od 80,2 miliona evra, što je za oko 40 odsto više u odnosu na 2022, kada je vrednost izvoza bila 57,8 miliona evra. Izvoz kozmetičkih proizvoda iz Srbije iz godine u godinu se stalno povećava od 2019. godine i prosečno godišnje raste za oko 12 odsto", navodi za Bloomberg Adriju Nikola Ranković, viši savetnik u Centru za strateške analize, analitiku, planiranje i publikacije Privredne komore Srbije.
Opširnije
Sveže jabuke, borovnice i junetina od danas bez carina u Kinu
Smrznute maline će se tek za 10 godina bez carina izvoziti u Kinu
01.07.2024
Šta govori pomama generacije alfa za skupim proizvodima iz Sephore?
Koliko su zapravo stvari izmakle kontroli i šta to znači za roditelje, influensere i proizvođače?
25.07.2024
Budućnost industrije lepote deluje svetlucavo sa novim tehnologijama
Industrija lepote pokazuje rast u svim kategorijama, navodi se u McKinseyevom izveštaju o tržištu lepote u 2023.
04.01.2024
Pet zahteva privrede za novu vladu
Predsednik PKS Marko Čadež ističe da se Srbija kreće ka većem privrednom rastu i do četiri procenta.
05.12.2023
PKS: Srpski privrednici optimistični, skoro polovini skočio promet
Većina privrednika očekuje održavanje i rast prometa u trećem kvartalu, pokazala je anketa Privredne komore Srbije.
17.08.2022
Prema njegovim rečima, kozmetika proizvedena u Srbiji u 2023. godini najviše se izvozila na tržišta regiona i Ruske Federacije.
"Tri najvažnija i najveća tržišta za kozmetiku iz Srbije su Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Ruska Federacija, na koja se izveze oko 50 odsto od ukupnog plasmana kozmetike u inostranstvo. Kozmetički proizvodi svoje kupce nalaze i u zemljama Evropske unije kao što su Bugarska, Austrija, Rumunija, Slovenija, Hrvatska, Nemačka i Mađarska, ali u znatno manjem obimu. Značajan plasman srpska kozmetika ima i na Kosovu i Metohiji i u Severnoj Makedoniji", ističe on.
Ranković kaže da su inostranstvu prošle godne najviše plasirani proizvodi za ulepšavanje i negovanje kože, sa godišnjom vrednošću izvoza od 33 miliona evra, kao i parfemi i toaletne vode, sa izvozom od 10 miliona evra.
"Ova dve kategorije proizvoda čine 54 odsto ukupnog izvoza svih kozmetičkih proizvoda. Pored njih, vredno je spomenuti još i preparate za kosu čiji je izvoz iznosio 7,5 miliona evra, ali i dezodoranse za ličnu upotrebu i šampone za kosu, čiji je izvoz iznosio 5,5 i 4,3 miliona evra", dodaje Ranković.
Među najznačajnijim izvoznicima kozmetike iz Srbije su firme Henkel Srbija, Esensa, Korpa, Beiersdorf i Sarantis.
Nema uspeha bez kvaliteta
Ključni faktori za uspeh na stranim tržištima, prema mišljenju Božidara Backovića, vlasnika preduzeća Colloid, koje proizvodi i izvozi kozmetičke proizvode, jesu kvalitet, ispunjavanje svih zakonskih zahteva i standarda, kao i izgradnja pouzdanog distributivnog lanca.
"Ključ je u kvalitetu proizvoda, inovativnosti i prilagođavanju trendovima i potrebama potrošača. Konstantno unapređivanje proizvoda i pažljivo praćenje tržišnih trendova ključni su faktori za uspeh na zahtevnom evropskom tržištu", rekao je Backović, čija firma godišnje proizvede oko 1.500.000 jedinica kozmetičkih proizvoda, koristeći domaće sirovine i ambalažu.
Šta nam donosi sporazum sa Kinom?
Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji su u oktobru prošle godine u Pekingu potpisali ministri trgovine Srbije Tomislav Momirović i Kine Wang Wentao, stupio je na snagu 1. jula ove godine.
Sporazum predviđa da se na tržište najmnogoljudnije zemlje Dalekog istoka bez carina, pored voća, mesa, čelika, kućne hemije i brojnih drugih proizvoda (više od 10.000), izvoze i kozmetički proizvodi iz Srbije.
"Ono što sada možemo reći je da je dosadašnji izvoz u Kinu nizak, tek negde oko pola miliona evra u 2023. godini. Dosadašnja stopa carine za izvoz ovih proizvoda u Kinu bila je od tri do pet odsto i za veliku većinu ovih proizvoda Sporazum o slobodnoj trgovini predviđa potpunu liberalizaciju već od prve godine primene, osim za proizvod kao što je puder, za koji je predviđena postepena liberalizacija", objašnjava Ranković.
Evropsko tržište kozmetike teško 96 milijardi evra
Prema podacima Cosmetics Europe the Personal Care Associaton (Evropska kozmetička asocijacija) više od 500 miliona potrošača u Evropi svakodnevno koristi kozmetičke proizvode i proizvode za ličnu negu kako bi zaštitili svoje zdravlje i podigli svoje samopouzdanje. Od antiperspiranata, parfema, šminke i šampona, do sapuna, krema za sunčanje i pasta za zube, kozmetika igra sve važniju ulogu u svim fazama života ljudi.
Upravo zbog toga ne treba da čudi što je evropsko kozmetičko tržište za sedam godina poraslo za skoro 20 milijardi evra. Prema Cosmetics Europe, procenjeno je 2017,godine na 77,6 milijardi evra, a 2023. na čak 96 milijardi evra. S rezultatom iz 2023. godine Evropa se po vrednosti kozmetičkog tržišta pozicionirala na drugo mesto, odmah iza Amerike, čije se tržište procenjuje na oko 102 milijarde evra.
Najveća nacionalna tržišta kozmetike i proizvoda za ličnu negu u Evropi su Nemačka (15,9 milijardi evra), Francuska (13,7 milijardi evra), Italija (12,5 milijardi evra), Velika Britanija (11,0 milijardi evra), Španija (10,4 milijarde evra) i Poljska (5,2 milijarde evra).
U Evropi je 2023. više od 259.244 ljudi bilo direktno zaposleno, a dodatnih 2,68 miliona indirektno u kozmetičkoj industriji. Važno je reći i da je oko 27.500 naučnika iz različitih disciplina, uključujući fiziku, mikrobiologiju, biologiju, toksikologiju, fiziologiju, nanonauku, analitičku hemiju i genetiku, prošle godine radilo za evropski kozmetički sektor.