Javni dug Srbije u maju je blago porastao, ali je ostao oko 47 odsto, s tim što je posle izlaska Srbije na međunarodno tržište obveznica u junu odlučeno da najmanje do oktobra ne bude novih emisija državnog duga.
Ukupan javni dug Srbije je na kraju maja iznosio 47,6 odsto, što je blago povećanje u odnosu na april, a u nominalnom iznosu dug je uvećan za nešto više od 50 miliona evra.
Junski podaci mogli bi da pokažu veći skok duga. Početkom prošlog meseca, Srbija je prvi put ove godine i prvi put od januara 2023. izašla na međunarodno tržište obveznica. Na aukciji evroobveznica denominovanih u dolarima prodate su hartije vredne 1,5 milijardi dolara.
Opširnije
Srbija bez zaduživanja na tržištu obveznica u trećem kvartalu
U drugom kvartalu obveznice su na domaćem tržištu emitovane dva puta, a Srbija je izašla i na međunarodno tržište obveznica.
28.06.2024
Analitičar: BDP Srbije će ove godine rasti 3,6 odsto, javni dug na 51,5 odsto
Ministarstvo finansija je u utorak objavilo da je udeo javnog duga Srbije i u aprilu pao.
06.06.2024
Javni dug i u aprilu blago smanjen, deficit manji od planiranog
Javni dug je u aprilu iznosio 36,3 milijarde evra, odnosno 47,6 odsto bruto domaćeg proizvoda za 2024. godinu, pokazuju zvanični podaci.
04.06.2024
Udeo duga u stranoj valuti nepromenjen je na 77,5 odsto, a najviše se kao i dosad duguje u evrima.
"U maju 2024. godine, ukupan promet na sekundarnom tržištu dinarskih hartija od vrednosti iznosio je 17,1 milijardu dinara, dok je promet hartija denominovanih u evrima imao protivvrednost od 0,3 milijarde dinara. U odnosu na prethodni mesec, u maju 2024. godine, zabeležen je pad trgovanja u ukupnom prometu dinarskih hartija od vrednosti u iznosu od 5,6 milijardi dinara", navode iz Uprave za javni dug.
Ako posmatramo listu poverilaca, Srbija najviše duguje kroz evroobveznice (8,9 milijardi evra) i dugoročne dinarske hartije (7,5 milijardi evra). Kroz kredite stranih vlada i poslovnih banaka duguje se još po tri milijarde evra, dok nakon toga na listi poverilaca slede Export-Import Bank of China, MMF, i Međunarodna banka za obnovu i razvoj.
Podaci Ministarstva finansija su takođe pokazali da je deficit budžeta u prvih pet meseci iznosio 8,1 milijardu dinara, dok je u maju ostvaren suficit od 21,4 milijarde dinara.
"Najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV u iznosu od 73,4 milijarde dinara i akciza u iznosu od 43 milijarde dinara. Neporeski prihodi ostvareni su u iznosu od 16 milijardi dinara, a priliv donacija u maju iznosio je 1,4 milijarde dinara", navode iz ministarstva.