Zapadni Balkan bi trebalo da od 1. januara sledeće godine uđe u zonu zajedničkog plaćanja evrom SEPA (engl. Single Euro Payment Area), što bi preduzećima i građanima trebalo da donese uštedu od pola milijarde evra svake godine i pojednostavi plaćanja sa inostranstvom, na čemu privrednici u regionu već duže insistiraju i što je uostalom deo Inicijative Otvoreni Balkan, ali centralne banke oprezno pristupaju liberalizaciji deviznih odliva.
Narodna banka Srbije (NBS) je u utorak objavila da je sa ovim ciljem izradila Nacrt izmena i dopuna Zakona o platnim uslugama na koji će stručna javnost moći da da komentar ili podnese predlog za izmenu do 27. juna ove godine.
"Posebna pažnja je posvećena sigurnosti elektronskih plaćanja i merama sigurnosti za zaštitu poverljivosti i integriteta personalizovanih sigurnosnih elemenata korisnika platnih usluga, kako bi se garantovala bezbedna autentifikacija i smanjio rizik od prevare. Nacrtom je definisana pouzdana autentifikacija korisnika i utvrđeno kada je pružalac platnih usluga dužan da je primeni. Nacrtom je dodatno uređeno i upravljanje operativnim i bezbednosnim rizikom", navode iz NBS.
Opširnije
NBS se sprema za ulazak u zajedničku zonu plaćanja evrima
Poslovi po osnovu kojih se vrše ove transakcije i dalje će biti regulisane Zakonom o deviznom poslovanju, navode u NBS.
10.06.2024
Zapadni Balkan u zoni zajedničkog plaćanja evrom od 1. januara
Srbija oko 60 odsto spoljnotrgovinske razmene obavlja sa zemljama Evropske unije i ima u njoj veliku dijasporu
17.05.2024
Pregovori za pristupanje SEPA sistemu počeli su u aprilu, rekli su ranije iz NBS za Bloomberg Adriju. Tada su iz centralne banke rekli da pripremaju nacrt posebnog propisa kojim će se urediti poslovni i tehnički zahtevi za izvršavanje transfera odobrenja i direktnih zaduženja u evrima. Njegova primena će otpočeti danom pristupanja Republike Srbije SEPA regionu.
"Ovaj propis će urediti pravila za izvršenje međunarodnih i domaćih platnih transakcija u evrima, pri čemu će poslovi po osnovu kojih se vrše ove transakcije i dalje biti regulisane Zakonom o deviznom poslovanju. Otuda, usvajanje SEPA regulative ima za cilj uspostavljanje modela koji će omogućiti efikasniju i jeftiniju realizaciju platnih transakcija u evrima, uz poštovanje odredaba propisanih Zakonom o deviznom poslovanju", rekli su iz NBS tom prilikom.
SEPA je projekat koji je Evropska unija osmislila posle uvođenja evra kao zajedničke valute, u nameri da se prekogranična bezgotovinska plaćanja za privredu i za građane Evropske unije učine jednakim u brzini i po nižim troškovima, kao što se obavljaju unutar pojedinačnih zemalja EU.
U pisanju pomogla Marijana Avakumović.