Rast bruto domaćeg proizvoda za drugi kvartal ove godine u Srbiji iznosi četiri odsto, saopštio je Republički statistički zavod.
Većina zemalja na svetu se bori sa problemima koji su nastali zbog rata u Ukrajini, a projekcije inflacije i rasta su neizvesne. Izgledi Evrope za naredni period se razlikuju. Dok zemlje na jugu ubiraju koristi od letnje sezone, projekcije za kasniji period se smanjuju jer energetska pretnja iz Rusije, dugotrajni problemi sa ponudom i rekordna inflacija smanjuju potražnju i proizvodnju.
"Uprkos usporavanju ekonomske aktivnosti u svetu, Srbija je u prvom kvartalu ostvarila realni rast BDP-a od 4,4 odsto, a u drugom tromesečju očekujemo da realni rast iznosi najmanje četiri odsto. Industrijska proizvodnja je, uprkos izbijanju konflikta u Ukrajini, veća od očekivane, izvoz takođe, a rastu BDP-a doprinose i usluge pretežno privatnog sektora (IKT, saobraćaj, turizam, trgovina, ugostiteljstvo, stručne i naučne delatnosti, kao i pomoćne i administrativne delatnosti)", rekli su za Bloomberg Adrija iz Narodne banke Srbije (NBS) u pisanim odgovorima od 18. jula.
Opširnije
BDP Saudijske Arabije zbog nafte najviši od 2011.
Međugodišnji rast BDP-a Saudijske Arabije u drugom kvartalu iznosio je 11,8 odsto.
01.08.2022
BDP i inflacija rastu širom Evrope dok nemačka ekonomija stagnira
Dok je ostatak Evrope premašio očekivanja, nemačka ekonomija je stagnirala.
29.07.2022
Američki BDP pao za 0,9 odsto, ukazujući na dolazak recesije
Rast kamatnih stopa i visoka inflacija utiču na ekonomiju.
28.07.2022
Vesti iz jula nisu bile nimalo optimistične, pa je američki BDP pao za 0,9 odsto, ukazujući na dolazak recesije. Dodatno, MMF je prošle nedelje je saopštio da će Nemačka, biti najlošija u grupi od sedam zemalja 2022. godine zbog oslanjanja ogromnog industrijskog sektora na ruski prirodni gas. Recesija postaje sve verovatnija, za najbolju ekonomiju u Evropi, a i najvećeg ekonomskog partnera Srbije.
"Na nivou godine, u 2022. godini NBS očekuje privredni rast u rasponu od 3,5 odsto do 4,5 odsto, pri čemu centralna projekcija iznosi četiri odsto. Projekciju smo revidirali naniže za 0,5 procentnih poena u maju, a nakon izbijanja konflikta u Ukrajini", navode iz NBS. Centralna bankarska institucija pregleda i eventualno revidira podatke na svaka tri meseca, te ostaje da se vidi da li će biti potrebene reakcije kada su ekonomske projekcije u pitanju.
“Mogućnost recesije nikada ne može u potpunosti da se isključi, ali smatramo da takav scenario za Srbiju nije verovatan, osim ukoliko bi u Evropi, zbog značajne eskalacije konflikta u Ukrajini, došlo do potpunog prekida u snabdevanju gasom i do realnog pada bruto domaćeg proizvoda sličnom onom koji je evrozonu pogodio u prvoj godini pandemije”, naveli su iz NBS.
Svetska banka je još u maju ove godine revidirala prognozu za privredni rast Srbije u 2022. od 4,4 odsto, na 3,2 odsto.
U drugoj polovini godine očekujemo dalje usporavanje rasta BDP-a najviše usled efekata visoke baze iz 2021. godine te slabljenja inostrane potražnje. Dostupnost energenata, a ne više samo njihova cena, će u tom kontekstu predstavljati vrlo bitan faktor. Ne treba zanemariti ni očekivanu restriktivnost potrošnje domaćinstava, jer dugo vremena visoka inflacija i neizvesnost oko stabilnosti prihoda od rada dovode do slabljenja potrošačkog sentimenta, smatraju analitičari Bloomberg Adria.