Međunarodni monetarni fond će nastaviti naredne dve godine da pruža podršku reformama u Srbiji, odnosno stendbaj aranžman sa ovom finansijskom institucijom će biti produžen na još dve godine, a ove ili naredne godine našu zemlju očekuje i formalno dobijanje investicionog rejtinga.
Ovo bi u najkraćem bile najvažnije vesti sa upravo završenog prolećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke na kome su bili Siniša Mali, ministar finansija, i Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije.
"Srbiju smo tokom prolećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke predstavili na pravi način i dobili smo pohvale da je naša zemlja svetli primer kako treba voditi ekonomiju u teškim svetskim uslovima kriza", izjavio je Mali, neposredno po povratku u Beograd.
Opširnije
MMF povećao prognozu za rast srpskog BDP-a na 3,5 odsto
Međunarodni monetarni fond uskladio je svoje prognoze sa ranije iznetim procenama Svetske banke i Ministarstva finansija.
17.04.2024
MMF predlaže transparentnost javnih ulaganja
"Pozivamo vlasti da povećaju transparentnost ulaganja i da u potpunosti operacionalizuju okvir upravljanja javnim ulaganjima kako bi podržali kvalitet investicija", saopštio je MMF.
27.03.2024
'Srbija za 12 meseci može do investicionog rejtinga, ocena A će malo pričekati'
'Ovo je važan korak, ali nije došao kao iznenađenje. Pokazatelji su već neko vreme pozivali na podizanje ocene Srbije', rekao je Jakub Kratky.
08.04.2024
Srbija došla na pola koraka do investicionog rejtinga
Iz agencije S&P predviđaju da bi bruto domaći proizvod Srbije ove godine mogao da poraste za 3,3 odsto, dok bi od 2025. do 2027. rastao prosečnom stopom od 3,8 procenata.
05.04.2024
Srbija se, prema njegovim rečima, promenila i oni su to videli.
"Hoćemo i taj formalni pečat najvećih rejting agencija. Ne odustajemo od naše reformske agende, a MMF je odobrio produžetak aranžmana na još dve godine jer ima još toga što želimo da uradimo za Srbiju", rekao je Mali, a navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija.
On je istakao da je u Vašingtonu ocenjeno da se Srbija dobro bori sa krizom, da ostaje finansijski stabilna uz očuvanje rasta i svih makroekonomskih pokazatelja. Rekao je i da je konstatovano da je svetska ekonomija izbegla recesiju, ali da su sada stope rasta mnogo niže, dok Srbija, uprkos svim krizama, beleži stopu rasta prošle godine od 2,5 odsto, a u februaru ove godine 5,9 odsto, uz rast svih grana privrede.
"Nama rastu sve privredne grane i naš rast je baziran na izvozu i investicijama za razliku od razvijenijih zemalja", rekao je Mali i ukazao na činjenicu da je pre 11 godina srpski izvoz roba i usluga bio 11 milijardi evra, dok danas dostiže 41 milijardu evra, koliko je iznosio prošle godine, što je četvorostruko više.
Ministar finansija i guverner su se sastali sa Kristalinom Georgijevom, čelnicom MMF-a. Prema rečima ministra finansija, "Georgijeva nas je nazvala svetlim primerom kako treba voditi ekonomiju u teškim uslovima i da smo zasluženo tu gde jesmo", rekao je ministar finansija.
On je rekao da je u Americi predstavio srpske ekonomske rezultate, pre svega smanjenje nezaposlenosti na 9,1 odsto u odnosu na nekadašnjih 25,9 odsto, rekordnu zaposlenost od 50,5 odsto, deficit budžeta od 2,2 odsto uprkos planiranom manjku od 3,3 odsto.
Istakao je i da to ne znači da je sve idealno, te da Srbija neće stati sa reformama koje je očekuju, pre svega, javnih preduzeća, Poreske uprave i nastavak povećanja konkurentnosti i atraktivnosti srpske privrede.
Kreditni rejting i sastanci sa predstavnicima S&P i Moody'sa
Pored veoma uspešnih sastanaka sa najvišim zvaničnicima i rukovodstvom MMF-a, delegacija Srbije je tokom boravka u SAD imala niz sastanaka sa velikim brojem najznačajnijih međunarodnih investitora.
Glavna tema na svim sastancima bilo je nedavno poboljšanje izgleda za povećanje kreditnog rejtinga. Srbije na investicioni nivo od strane rejting agencije S&P, na čemu su investitori čestitali i bili jednoglasni u očekivanju da u narednom periodu Srbiji bude dodeljen nivo rejtinga na kojem je poslednjih godina već vrednuju tržišni učesnici.
"Poseban ponos i priznanje za ostvarene rezultate ukazuje to da su svi sastanci sa međunarodnim ulagačima počinjali temom rejtinga Srbije. Činjenica da svi investitori očekuju da je podizanje izgleda samo prvi korak ka dostizanju investicionog ranga kreditnog rejtinga, govori o tome da kredibilno i odgovorno obavljamo svoj posao unapređenja naše ekonomije u korist građana i privrede", izjavila je guverner Jorgovanka Tabaković, a navedeno je u saopštenju NBS.
Rejting agencija S&P poboljšala je nedavno izglede za povećanje kreditnog rejtinga Srbije na investicioni nivo.
Na sastancima, tokom zasedanja MMF-a se, kako je navedeno u saopštenju NBS, razgovaralo o monetarnim kretanjima, inflaciji, deviznom kursu i očekivanjima u pogledu daljeg kretanja kamatnih stopa. Poseban osvrt napravljen je, kako je istaknuto, na temu dinarizacije, koju vrednuju i rejting agencije.
Mali je dodao da postoji precizan plan šta treba da se uradi kako bi Srbija došla već ove godine do investicionog rejtinga.
Posle sastanka sa predstavnicima rejting agencije Moody's, izjavio je da, kada sa investicionim kreditnim rejtingom uđemo u grupu najboljih ekonomija, to će značiti jeftinije izvore finansiranja, veći podstrek za investicije, zapošljavanje, nova radna mesta, posledično bolje plate.
O 'Skoku u budućnost'
U Vašingtonu je bilo reči i o novom investicionom planu "Skok u budućnost".
Podsetimo, MMF je u saopštenju posle treće revizije stendbaj aranžmana naveo, kada je o ovom projektu reč, da je od ključne važnosti razumno fiskalno upravljanje i srednjoročno planiranje investicija. Podsećaju da treba održati nizak fiskalni deficit kako bi se konsolidovala postignuća Srbije u obuzdavanju javnog duga.
"Pozivamo vlasti da povećaju transparentnost ulaganja i da potpuno operacionalizuju okvir upravljanja javnim ulaganjima kako bi podržali kvalitet investicija", saopštio je MMF.